Adnan ONAY
Köşe Yazarı
Adnan ONAY
 

SİYASET, KADROLAŞMA VE BASIN

Ülkemizde siyaset çok etkin ve oldum olası iktidarlar bürokrasi üzerinden siyasi güçlerini devam ettirmeyi hedef edindiler. Durum böyle olunca halk bürokraside, devlet kurumlarında karşılaştığı sorunların faturasını iktidarlara kesmekte. Bu bir doğal sonuç.. O nedenle; iktidarların bürokraside, devlet kurumlarında kendileriyle uyum içerisinde çalışanları tercih etmesi ve buna ayak uyduramayanları değiştirmesi anlaşılır bir şey.  Halkın, iktidar siyasetinin tercih ettiği veya değiştirdiği kişiler üzerinde olumlamalarda veya eleştirilerde bulunması önemsenmez, bunun sonuçları ise(iyi-kötü) ancak sandıkta ortaya çıkar. Siyaset de zaten tepkilerin yükselmesiyle kan kaybeder ve böylece iktidarlar değişir. Basın ise her iki cepheden farklı olarak olup biteni kendi gözünden tahlil ederek topluma sunar. O nedenle basın olaylara olumlayıcılıktan ziyade eleştirel bir gözle bakar. Bu onun doğası gereğidir. Demokrasilerde basının son derece önemli olması bu gerçekliğe dayanır. Güçlü demokrasilerde basın özgürlüğü son derece geniştir ve iktidar veya muhalefet siyaseti basının eleştirel yaklaşımına saygı duyar, yazılanları olgunlukla karşılar. Ancak, şu bir gerçek ki basının tarafsız, objektif olmaması halinde toplumu krize sokabilecek sonuçlar doğabilir.  Böylesi sonuçlarla karşılaşılmaması için basının ekonomik olarak kendi kendine yeterli hale gelmesi/ getirilmesi şarttır.  Aksi halde basının kirli hale gelmesi kaçınılmaz olur.
Ekleme Tarihi: 23 Kasım 2023 - Perşembe

SİYASET, KADROLAŞMA VE BASIN

Ülkemizde siyaset çok etkin ve oldum olası iktidarlar bürokrasi üzerinden siyasi güçlerini devam ettirmeyi hedef edindiler. Durum böyle olunca halk bürokraside, devlet kurumlarında karşılaştığı sorunların faturasını iktidarlara kesmekte. Bu bir doğal sonuç..

O nedenle; iktidarların bürokraside, devlet kurumlarında kendileriyle uyum içerisinde çalışanları tercih etmesi ve buna ayak uyduramayanları değiştirmesi anlaşılır bir şey. 
Halkın, iktidar siyasetinin tercih ettiği veya değiştirdiği kişiler üzerinde olumlamalarda veya eleştirilerde bulunması önemsenmez, bunun sonuçları ise(iyi-kötü) ancak sandıkta ortaya çıkar. Siyaset de zaten tepkilerin yükselmesiyle kan kaybeder ve böylece iktidarlar değişir.

Basın ise her iki cepheden farklı olarak olup biteni kendi gözünden tahlil ederek topluma sunar. O nedenle basın olaylara olumlayıcılıktan ziyade eleştirel bir gözle bakar. Bu onun doğası gereğidir.
Demokrasilerde basının son derece önemli olması bu gerçekliğe dayanır. Güçlü demokrasilerde basın özgürlüğü son derece geniştir ve iktidar veya muhalefet siyaseti basının eleştirel yaklaşımına saygı duyar, yazılanları olgunlukla karşılar.

Ancak, şu bir gerçek ki basının tarafsız, objektif olmaması halinde toplumu krize sokabilecek sonuçlar doğabilir. 
Böylesi sonuçlarla karşılaşılmaması için basının ekonomik olarak kendi kendine yeterli hale gelmesi/ getirilmesi şarttır. 
Aksi halde basının kirli hale gelmesi kaçınılmaz olur.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Hamsi Goz
(01.12.2023 15:50 - #1255)
CHP yeni başkanı diyor k, siyasi cizgimiz sosyalist çizgidir..sosyalizmi secmen bilir mi? Avrupa'da calisa 5 milyon Türk işçisi , sosyalist ülkelerde çalışıyor..Sosyalizmin bilesenleri,PKK ve bileşenleri sosyalist...Seçmen Van,Diyarbakır ,Tuceli , halkı sosyalizmi bilmez..Sosyalizmin Türkçesi, servet ve nimet taksiminde tevazun nazariyesi...Dengeleme ...Avrupa'daki sosyalistler kaliteli mal ve hizmet üretirler...Türkiye'deki sosyalistler 40 yıldır Anadolu insanını öldürüyor...Filistin bombalayan İsrail,Amerika Filistin'de, sosyalist,kapitalist, ayirimi yapmıyor.Cocuklari,yaşlıları , kadınları öldürüyor...Siyonist Yahudiler ve Amerika Akdeniz bölgesinde petrol ve doğalgaz hakimiyetini elde etmede,rakibi Rusyadir. Karadeniz,Akdeniz bölgelerini paylasmada Rusya füzeleri Londrayi,Amrikan fuzeleride Rusya'yı gozlemektedir.Atom bomlarinin şifresi Amerikan Baskani. Çantasında...Amerikan ve Rusya atom bombalarını petrol ve doğalgaz için kullanabilir...Filistin , Soyonist Yahudilerle 70 yıldır mücadele ediyor...AMERİKANİN derdi Libya,Irak,Suriye,Lübnan bölgelerinin petrol, gaz hskimiyeti...Karadeniz bölgesindeki hakimiyetinde engel Rusya ve Türkiye...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi