Adnan ONAY
Köşe Yazarı
Adnan ONAY
 

TOPLUM VE SİYASET

Menfaatlere dayalı olarak oluşmuş bir toplum yapısı içerisinde bireyler aleyhlerine olabilecek gerçeklere dokunamazlar. O nedenle; iktidarlar değişse de kangrene dönüşmüş toplumsal yaralar devam eder. Sisteme bir şekilde yerleşerek güç elde etmiş olanların siyasi, ideolojik, dini görüşü, düşüncesi ne kadar farklı olursa olsun toplumda gerçekleri dile getirmeye çalışanlara fırsat tanımama konusunda hepsi de ortak davranış içerisindedirler.  Siyasal iktidarlar öncelikle bu çarpık toplumsal yapının devamını sağlayacak bir düzenek kurarlar. Bu düzenek sayesinde siyasal iktidarlar değişse de hiçbir şey değişmez. İktidar değişimlerinde sadece kadrolar değişir ama sistem aynen devam eder.  Vatandaşlar da bu durumu gördüğü için hangi siyasal tarafta yer alırlarsa alsınlar gerçekleri dile getirmez, sadece kendilerine daha çok yarayacağını düşündükleri siyasal kadroların işbaşına gelmesi için uğraşırlar, onlara destek verirler. Her seçim döneminde seçmenlerin önüne konan aday listelerine baktığımızda bu toplumsal gerçeğin yüzüyle karşılaşırız. Hemen her siyasal partinin yerel kurulları temayülleri zerre yansıtmayan listelere tepki koymak bir yana onları seçtirmek için yarışa girerler. Seçmenler de gelecek umutları nedeniyle partilerinin listelerine alkış tutarlar. Düşünün; bu siyasal partilerin yerel yetkilileri bir de içinde bulundukları duruma rağmen sabah, akşam her şeyi eleştirip, kendi iktidarlarında güllük gülistanlık vaad ederler.! Sözün kısası; bizler böyle olduğumuz, doğruya doğru, eğriye eğri diyemediğimiz sürece bu çürük toplumsal yapı varlığını devam ettirir. Tesellimiz de; “Böyle gelmiş, böyle gider” olur…

TOPLUM VE SİYASET

Menfaatlere dayalı olarak oluşmuş bir toplum yapısı içerisinde bireyler aleyhlerine olabilecek gerçeklere dokunamazlar. O nedenle; iktidarlar değişse de kangrene dönüşmüş toplumsal yaralar devam eder.

Sisteme bir şekilde yerleşerek güç elde etmiş olanların siyasi, ideolojik, dini görüşü, düşüncesi ne kadar farklı olursa olsun toplumda gerçekleri dile getirmeye çalışanlara fırsat tanımama konusunda hepsi de ortak davranış içerisindedirler. 

Siyasal iktidarlar öncelikle bu çarpık toplumsal yapının devamını sağlayacak bir düzenek kurarlar. Bu düzenek sayesinde siyasal iktidarlar değişse de hiçbir şey değişmez. İktidar değişimlerinde sadece kadrolar değişir ama sistem aynen devam eder. 

Vatandaşlar da bu durumu gördüğü için hangi siyasal tarafta yer alırlarsa alsınlar gerçekleri dile getirmez, sadece kendilerine daha çok yarayacağını düşündükleri siyasal kadroların işbaşına gelmesi için uğraşırlar, onlara destek verirler.

Her seçim döneminde seçmenlerin önüne konan aday listelerine baktığımızda bu toplumsal gerçeğin yüzüyle karşılaşırız. Hemen her siyasal partinin yerel kurulları temayülleri zerre yansıtmayan listelere tepki koymak bir yana onları seçtirmek için yarışa girerler. Seçmenler de gelecek umutları nedeniyle partilerinin listelerine alkış tutarlar.

Düşünün; bu siyasal partilerin yerel yetkilileri bir de içinde bulundukları duruma rağmen sabah, akşam her şeyi eleştirip, kendi iktidarlarında güllük gülistanlık vaad ederler.!

Sözün kısası; bizler böyle olduğumuz, doğruya doğru, eğriye eğri diyemediğimiz sürece bu çürük toplumsal yapı varlığını devam ettirir.

Tesellimiz de; “Böyle gelmiş, böyle gider” olur…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (2)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
H.c muh. İSG uzmanı
(24.04.2023 16:13 - #363)
Siyaset adamı Sn.Kilicdaroglu diyor ki, ben aleviyim diyor.Karaniz bölgesinde Aleviliğin ne olduğunu bilen her meslekten 3-5 kişinin Aleviliği bilmesi gerekmez mi? Alevilik,Şii Mezhebinin bir koludur.Ama nasıl bir koludur? Gençler , beşikten mezara kadar ilim öğreneceğiz.Besikten mezara kadar tarım,hayvanlık gerekmez mi? Müslüman fikir ve aksiyon demektir. Müslüman hiç olmeyecekmis gibi çalışan demek..Müslüman, makine yapan makineleri yapan demek...Savunma sanayimiz güçlüdür. Daha güçlü olması için üç vardiye gece gündüz calismak..Üretimde Rizeyi örmek almak,gece fabrikalarda,gündüz çay bahçelerinde olacağız..Rize, Ardesende Hidrolik Sanayi olmalıdır.Cunku iş makinelerinin kollarında hidrolik sistemler vardır.Fotkliflerde hidrolik kollar vardır.Camasir makinelerinde çamaşırlar hidrolik kollardaki kazanlarda döner,yıkanır...Yaş çayımız en az 15 TL. Olsun...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Murat Bulut
(01.05.2023 12:02 - #394)
15 Mayıs 2023 de Cumhurbaşkanı yeni Bakanlsrini. Atayacak...milletvekilleri güven oyu kullanmayacak kat...Bir yıl sonra Belediye seçimleri var...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi