İsmet KÖSOĞLU
Köşe Yazarı
İsmet KÖSOĞLU
 

Rize’de aday adayları dökülmeye başladı

14 Mayıs ta yapılacak genel seçim için Rize’den seçime katılmak isteyen aday adayları ortaya çıkmaya başladı.     Aday adayı olacağını ilk açıklayanlardan birisi CHP İl Başkanlığından istifa ederek ayrılan Saltuk Deniz olmuştu. Saltuk uzun zamandır sahada. Yalnız şehirde değil köy köy gezerek Rize’nin nabzını yoklayan Saltuk Deniz aday gösterilir mi zamanla göreceğiz.     Saltuk Deniz aday gösterilirse Rize’de çok gerekli olan Muhalefetin sesi olacağına inanılıyor. Zira Rize’de şu bu değil Muhalefete çok ihtiyaç var.     Daha önce eski bürokratlar emekli Özkan Avcı’nın İYİ Partiden aday adayı olduğunu medyadan takip ediyoruz. Aday gösterilmesi için şansı bütün adaylar için aynı seviyede. Aday gösterildiğinde seçilme şansı var mı zaman gösterecek.     Bir diğer aday asayı Rizelinin çok iyi tanıdığı Eğitimci-Siyasetçi İstanbul’da nabız yoklayan Kenan Bıyık dostumuz.     Kenan Bıyık daha öncede aday olmuştu. Rize’yi çok iyi biliyor. Önceki yıllara göre 14 Mayıs seçiminde muhalefetin seçilme şansı daha fazla, zira can boğazdan girer, evlerde tencere çok zor kaynıyor. Doğalgaz, kömür, tüp gaz, elektrik, akaryakıt zamları insanı gerçekten bıktırdı. Et, Süt ürünlerini saymıyorum.     Ekonominin çok kötü olduğu bu dönemde Muhalefet partilerinin milletvekili çıkarma şansı çok fazla. Vatandaşın istediği adaylar seçime girerse sandıktan çıkması hiç te zor değil.     Bugün AKP İl Başkanı İsak Alim Milletvekili aday adayı olmak için istifa etmiş.20 yılda iktidarda olan AKP nin hiçbir şey yapmadığını söylemek nankörlük olur ama yanlışlar yok değil.     İktidar nimetlerinden daha rantabl şekilde faydalabilinirdi.     2018 de AKP lideri olan Cumhurbaşkanı tarafından trafiğe, hizmete açılan Ovit Tüneline çıkan 20 k lik İkizdere-Sivrikaya arasındaki yol bugüne kadar yapılmadıysa suçlusu AKP deki siyasetçilerdir.14 Mayısta görev süreleri sona erecek 3 Vekilden de bu konuda bir ışık görmedik.     Cumhurbaşkanının atadığı Ulaştırma Bakanına bu yolu yaptıramayan 3 Vekilin görevleri sona ererken yerine yeniden 3 AKP seçilecekse demek ki bu yol yine yapılmayacak. Öyleyse Muhalefetin sesi olmalı ki yol yapılsın hizmet istensin.     Şu ana kadar Adaylık açıklamasında bulunmayan eski AKP Milletvekili bugünkü DEVA Genel Başkan Yardımcısı Hasan Karal’ın varlığı unutulmamalı.      Siyaseten Rize’yi iyi bilen, iyi tanıyan Hasan Karal’ın eksikliği bu dönemde çok hissedildi. Hasan Karal’a adaylık için önemli ölçüde baskılar yapıldığını biliyorum. Kendi tercihi olacak ama Rize’nin Sn. Karal’a ihtiyacı var.     Uzun süredir Rize dışında yaşayıp Rize’den aday olacak bazı isimlerin konuşulduğunu görüyoruz.     Yılda bir kez boy göstermek için Rize’ye gelmek aday olmak için yeterli değildir. Böyle bir tercihte bulunulması Rize için doğru olmayacak kanısındayım. Zira uzun süredir Rize’yle ilgisi olmayan birisinin Rize’nin sorunlarını bilmesine imkân yoktur.  
Ekleme Tarihi: 30 Ocak 2023 - Pazartesi

Rize’de aday adayları dökülmeye başladı

14 Mayıs ta yapılacak genel seçim için Rize’den seçime katılmak isteyen aday adayları ortaya çıkmaya başladı.
   
Aday adayı olacağını ilk açıklayanlardan birisi CHP İl Başkanlığından istifa ederek ayrılan Saltuk Deniz olmuştu. Saltuk uzun zamandır sahada. Yalnız şehirde değil köy köy gezerek Rize’nin nabzını yoklayan Saltuk Deniz aday gösterilir mi zamanla göreceğiz.
   
Saltuk Deniz aday gösterilirse Rize’de çok gerekli olan Muhalefetin sesi olacağına inanılıyor. Zira Rize’de şu bu değil Muhalefete çok ihtiyaç var.
   
Daha önce eski bürokratlar emekli Özkan Avcı’nın İYİ Partiden aday adayı olduğunu medyadan takip ediyoruz. Aday gösterilmesi için şansı bütün adaylar için aynı seviyede. Aday gösterildiğinde seçilme şansı var mı zaman gösterecek.
   
Bir diğer aday asayı Rizelinin çok iyi tanıdığı Eğitimci-Siyasetçi İstanbul’da nabız yoklayan Kenan Bıyık dostumuz.
   
Kenan Bıyık daha öncede aday olmuştu. Rize’yi çok iyi biliyor. Önceki yıllara göre 14 Mayıs seçiminde muhalefetin seçilme şansı daha fazla, zira can boğazdan girer, evlerde tencere çok zor kaynıyor. Doğalgaz, kömür, tüp gaz, elektrik, akaryakıt zamları insanı gerçekten bıktırdı. Et, Süt ürünlerini saymıyorum.
   
Ekonominin çok kötü olduğu bu dönemde Muhalefet partilerinin milletvekili çıkarma şansı çok fazla. Vatandaşın istediği adaylar seçime girerse sandıktan çıkması hiç te zor değil.
   
Bugün AKP İl Başkanı İsak Alim Milletvekili aday adayı olmak için istifa etmiş.20 yılda iktidarda olan AKP nin hiçbir şey yapmadığını söylemek nankörlük olur ama yanlışlar yok değil.
   
İktidar nimetlerinden daha rantabl şekilde faydalabilinirdi.
   
2018 de AKP lideri olan Cumhurbaşkanı tarafından trafiğe, hizmete açılan Ovit Tüneline çıkan 20 k lik İkizdere-Sivrikaya arasındaki yol bugüne kadar yapılmadıysa suçlusu AKP deki siyasetçilerdir.14 Mayısta görev süreleri sona erecek 3 Vekilden de bu konuda bir ışık görmedik.
   
Cumhurbaşkanının atadığı Ulaştırma Bakanına bu yolu yaptıramayan 3 Vekilin görevleri sona ererken yerine yeniden 3 AKP seçilecekse demek ki bu yol yine yapılmayacak. Öyleyse Muhalefetin sesi olmalı ki yol yapılsın hizmet istensin.
   
Şu ana kadar Adaylık açıklamasında bulunmayan eski AKP Milletvekili bugünkü DEVA Genel Başkan Yardımcısı Hasan Karal’ın varlığı unutulmamalı. 
   
Siyaseten Rize’yi iyi bilen, iyi tanıyan Hasan Karal’ın eksikliği bu dönemde çok hissedildi. Hasan Karal’a adaylık için önemli ölçüde baskılar yapıldığını biliyorum. Kendi tercihi olacak ama Rize’nin Sn. Karal’a ihtiyacı var.
   
Uzun süredir Rize dışında yaşayıp Rize’den aday olacak bazı isimlerin konuşulduğunu görüyoruz.
   
Yılda bir kez boy göstermek için Rize’ye gelmek aday olmak için yeterli değildir. Böyle bir tercihte bulunulması Rize için doğru olmayacak kanısındayım. Zira uzun süredir Rize’yle ilgisi olmayan birisinin Rize’nin sorunlarını bilmesine imkân yoktur.

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (2)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Merkez
(01.02.2023 21:00 - #222)
Ortak aday özkan Avcı iyi parti
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Mapavri
(02.02.2023 01:33 - #223)
Sayın Köseoğlu, Kenan Bıyık Rize’yi çok iyi biliyor ama yıllardır dışarıda yaşıyor. Nasıl olacak? dostunuz aday mı olsun yine ?? Koltuğu bırakmayanlardan ne farkı var?? Gelelim diğerlerine, sürekli aynı isimleri kamu oyunun önüne atarak elinize ne geçiyor? Yüreği olan kendine güvenen aday adaylığını açıklasın yeni yüzler görelim. Bundan Rize kazanır. Muhalefet vekil alacaktır Doğru aday olursa. Doğru aday = eskimemiş, yetişmiş , liyakatli , Rizeli yi tanıyan herhangi bir Rizeli
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi