İsmet KÖSOĞLU
Köşe Yazarı
İsmet KÖSOĞLU
 

TÜRK KIZILAY’I

   Kara gün dostu bildiğimiz Türk Kızılay’ı 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kuruldu.    Türk Kızılay’ı ya da resmî adıyla Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye'deki en büyük insani yardım kuruluşudur ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi'nin bir parçasıdır.    Türk Kızılay, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olarak sağlayan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur    Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım eder.    Kızılay,    1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",    1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",    1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve    1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır.    Kuruluşa "KIZILAY" adını Gazi Mustafa Kemal vermiştir.     Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.    Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.     Kızılay'ın teşkilatı, Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay'ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir.     Yukardaki Kızılay ile bugün gördüğümüz Kızılay hakkında çok farklı düşünceler hakim. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli büyük deprem sonrası hizmetine en çok başvurulan kuruluş her afette olduğu gibi Kızılay olmuştur.    Deprem çalışmalarında çadır dağıtımında yaşanan aksaklıklar ve bazı doğru olduğuna inanmak istemediğimiz bazı iddialar Kızılay’ımızı çok yıprattı.    Kızılay’a sürekli kan vermeye çalışan (43 kez) bir birey olarak ‘’Kan satıyor’’ iddiasına inanmak istemem.    Kar amacı olmayan yardım ve hizmetleri karşılıksız vermek amacı olan Kızılay’ın Çadır ve Kan satıyor dedikodusu yardımseverleri hayal kırıklığına uğrattı.     Birçok kez kan bağışında bulundum bundan sonra bulunmayacağım diyen birçok kimseye şahit oluyorum.     Kızılay’ın milletimizin Karagün dostu olmasına çok ihtiyacımız var. Dedikodulara açıklık getirilmeli.     Her gün dönen dolaplar memleket gündeminde.
Ekleme Tarihi: 03 Mart 2023 - Cuma

TÜRK KIZILAY’I

   Kara gün dostu bildiğimiz Türk Kızılay’ı 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kuruldu.

   Türk Kızılay’ı ya da resmî adıyla Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye'deki en büyük insani yardım kuruluşudur ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi'nin bir parçasıdır.

   Türk Kızılay, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olarak sağlayan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur

   Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım eder.

   Kızılay,

   1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",

   1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",

   1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve

   1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır.

   Kuruluşa "KIZILAY" adını Gazi Mustafa Kemal vermiştir.

    Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.

   Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.

    Kızılay'ın teşkilatı, Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay'ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir.

    Yukardaki Kızılay ile bugün gördüğümüz Kızılay hakkında çok farklı düşünceler hakim. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli büyük deprem sonrası hizmetine en çok başvurulan kuruluş her afette olduğu gibi Kızılay olmuştur.

   Deprem çalışmalarında çadır dağıtımında yaşanan aksaklıklar ve bazı doğru olduğuna inanmak istemediğimiz bazı iddialar Kızılay’ımızı çok yıprattı.

   Kızılay’a sürekli kan vermeye çalışan (43 kez) bir birey olarak ‘’Kan satıyor’’ iddiasına inanmak istemem.

   Kar amacı olmayan yardım ve hizmetleri karşılıksız vermek amacı olan Kızılay’ın Çadır ve Kan satıyor dedikodusu yardımseverleri hayal kırıklığına uğrattı.

    Birçok kez kan bağışında bulundum bundan sonra bulunmayacağım diyen birçok kimseye şahit oluyorum.

    Kızılay’ın milletimizin Karagün dostu olmasına çok ihtiyacımız var. Dedikodulara açıklık getirilmeli.

    Her gün dönen dolaplar memleket gündeminde.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi