Adnan ONAY
Köşe Yazarı
Adnan ONAY
 

R.T.E ÜNİVERSİTESİ

Üniversite tercihlerinde, Üniversitenin bulunduğu ilin, coğrafi ve sosyal şartları, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, göç alıp, verme durumu ,hayat pahalılığı vb. birçok şey son derece etkilidir. Öğrencilerden daha çok, iyi hocaların burada kalabilmeleri o şehri benimsemeleri, sevmeleriyle ilgilidir. Bu durum öğrencilerin tercih nedenlerinin de başta gelenleri arasındadır. Sadece şehrin değil, Üniversitenin fiziki yapısı, konumu, donanımı da tercihleri etkiler.  Ülkemizde isminden söz ettiren Üniversitelerin hemen hepsinin fiziki yapı ve konumları herkes tarafından takdir görmektedir. (Rize) R.T. Erdoğan Üniversitesinin isminin Üniversitenin bilinirliğine ve tercih edilmesine olumlu etki yaptığı bir gerçek ancak bu durum diğer etkenler göze alındığında tek başına tercih için yeterli sebep değil. Kampüs, fakülte ve Yüksek Okul dağınıklığı fiziki özellik açısından olumlu olmadığı gibi, ilin içinde bulunduğu durum da hoca ve öğrenci tercihlerini olumsuz etkilemektedir. Üniversitemizin başarı durumunu değerlendirip, çeşitli eleştirilerde bulunulurken bu faktörleri de dikkate almak gerekir. İstanbul’da güzel bir yerde kurulu olan bir Üniversiteyi kısa bir sürede çok iyi bir yere getirebilirsiniz ama Rize gibi bir yerde böyle bir başarıyı elde etmek neredeyse hayaldir. Onun için öncelikle şehrimizi her yönüyle tercih edilen bir tercih haline getirmeliyiz. Maalesef bugün şehrimiz bu tablodan çok uzaktır.  Vakit geçirmeden, çok büyük hasar görmüş olan şehrimizi modern, yaşanılabilir, tercih edilen bir şehir haline getirmek için neler yapılması gerektiğine kafa yormalıyız. R.T.Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ilimizin gelişmesi için büyük bir fırsattır. Bu fırsat değerlendirilmezse gelecekte iyi şeyler elde etmemiz, gerekli atılımlar yapmamız çok daha zor olacaktır. Bunun ilk adımı ise bu konuda sözü olan herkesi  hiçbir siyasal ayrım yapmadan bir masa etrafında toplamak, ortak akılla yola çıkmaktır..
Ekleme Tarihi: 03 Ekim 2021 - Pazar

R.T.E ÜNİVERSİTESİ

Üniversite tercihlerinde, Üniversitenin bulunduğu ilin, coğrafi ve sosyal şartları, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, göç alıp, verme durumu ,hayat pahalılığı vb. birçok şey son derece etkilidir.


Öğrencilerden daha çok, iyi hocaların burada kalabilmeleri o şehri benimsemeleri, sevmeleriyle ilgilidir. Bu durum öğrencilerin tercih nedenlerinin de başta gelenleri arasındadır.


Sadece şehrin değil, Üniversitenin fiziki yapısı, konumu, donanımı da tercihleri etkiler. 
Ülkemizde isminden söz ettiren Üniversitelerin hemen hepsinin fiziki yapı ve konumları herkes tarafından takdir görmektedir.


(Rize) R.T. Erdoğan Üniversitesinin isminin Üniversitenin bilinirliğine ve tercih edilmesine olumlu etki yaptığı bir gerçek ancak bu durum diğer etkenler göze alındığında tek başına tercih için yeterli sebep değil. Kampüs, fakülte ve Yüksek Okul dağınıklığı fiziki özellik açısından olumlu olmadığı gibi, ilin içinde bulunduğu durum da hoca ve öğrenci tercihlerini olumsuz etkilemektedir.


Üniversitemizin başarı durumunu değerlendirip, çeşitli eleştirilerde bulunulurken bu faktörleri de dikkate almak gerekir. İstanbul’da güzel bir yerde kurulu olan bir Üniversiteyi kısa bir sürede çok iyi bir yere getirebilirsiniz ama Rize gibi bir yerde böyle bir başarıyı elde etmek neredeyse hayaldir.


Onun için öncelikle şehrimizi her yönüyle tercih edilen bir tercih haline getirmeliyiz. Maalesef bugün şehrimiz bu tablodan çok uzaktır. 


Vakit geçirmeden, çok büyük hasar görmüş olan şehrimizi modern, yaşanılabilir, tercih edilen bir şehir haline getirmek için neler yapılması gerektiğine kafa yormalıyız.


R.T.Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ilimizin gelişmesi için büyük bir fırsattır. Bu fırsat değerlendirilmezse gelecekte iyi şeyler elde etmemiz, gerekli atılımlar yapmamız çok daha zor olacaktır.

Bunun ilk adımı ise bu konuda sözü olan herkesi  hiçbir siyasal ayrım yapmadan bir masa etrafında toplamak, ortak akılla yola çıkmaktır..

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi