Feyyaz ŞENTÜRK
Köşe Yazarı
Feyyaz ŞENTÜRK
 

Milli Eğitimin Mutfağında Yükü Çekenler Ama Hakları Teslim Edilmeyenler Şube Müdürleri

 Üye sayısı ve branş temelli bir sendikal bakışımız yok. Hangi tür kademe ve derecede çalışırsa çalışsın eğitim çalışanlarının özlük,ekonomik ve sosyal haklarının elde edilmesi veya geliştirilmesi için mücadele vermekteyiz. Bu bağlamda diğer sendikalar onları sayıdan ibaret görse de sorunlarına  eğilmeseler de Eğitim Gücü Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan şube müdürlerinin  özlük ve ekonomik hakları noktasında yaşadıkları sorunların farkındayız. Bugün şube müdürlüğü bir kariyer mesleği olmasına rağmen, şube müdürleri ekonomik kazanımlar boyutunda hizmet verdikleri bakanlığın çoğu çalışanından daha az ücretle görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Eğitimin mutfağında olanlar kendi mutfaklarını geçindirmekte zorluk çekmektedir. Son zamanlarda takip edenler bilirler ki şube müdürlüğü pozisyonundan istifa edip öğretmenliğe dönen birçok örnekle karşılaşılmaktadır. Yer değiştirme süreçlerinde sorunlar yaşamaktadırlar, dikey yükselme süreçlerinde mağdur edilmektedirler. İl müdür yardımcılıkları,ilçe milli eğitim müdürlükleri veya bakanlığın diğer üst pozisyonlarında görevlendirmelerinde liyakatleri gözetilmemekte bu görevlere gelebilmeleri zorlaşmaktadır. Çoğu il ve ilçede düşük istatistiklerin sorumluları olarak görülerek mobbinge uğramaktadırlar. Kendi çalışma alanlarına yönelik olarak mevzuatta yeri olmayan istekler için yerel dinamikler,siyaset ve nüfuzlu kişilerce baskıya maruz kalabilmektedirler. İnisiyatif alamayan çözüm odaklı olmayan okul idarelerinin tüm sorunları üzerlerinden atıp yukarıyla görüşün dediği noktada da ilk kapıları çalınan kişiler durumundalar. Bunca sorumluluk ve yüke rağmen ekonomik ve özlük hakları bakımından haksızlığa uğramakta göz ardı edilmektedirler. Eğitim Gücü Sen olarak,  azami oranda büyük çoğunluğu sayısal gücü elinde tutan sendikaları tercih eden ve çoğu zaman bu sendikalardan yana neredeyse örgütlenme çalışması yapacak bağlılığa sahip şube müdürlerinin de sesini duyurmaya çalışacak hak mücadelelerinde yanlarında olacağız. Çünkü biz eğitimin sorunlarına üye ve sayı penceresinden bakmıyor, eğitimin niteliğinin artmasına katkı sağlayacak her türlü mücadeleyi vermeye çalışıyoruz.’
Ekleme Tarihi: 05 Mart 2024 - Salı

Milli Eğitimin Mutfağında Yükü Çekenler Ama Hakları Teslim Edilmeyenler Şube Müdürleri

 Üye sayısı ve branş temelli bir sendikal bakışımız yok. Hangi tür kademe ve derecede çalışırsa çalışsın eğitim çalışanlarının özlük,ekonomik ve sosyal haklarının elde edilmesi veya geliştirilmesi için mücadele vermekteyiz.

Bu bağlamda diğer sendikalar onları sayıdan ibaret görse de sorunlarına  eğilmeseler de Eğitim Gücü Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan şube müdürlerinin  özlük ve ekonomik hakları noktasında yaşadıkları sorunların farkındayız. Bugün şube müdürlüğü bir kariyer mesleği olmasına rağmen, şube müdürleri ekonomik kazanımlar boyutunda hizmet verdikleri bakanlığın çoğu çalışanından daha az ücretle görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Eğitimin mutfağında olanlar kendi mutfaklarını geçindirmekte zorluk çekmektedir. Son zamanlarda takip edenler bilirler ki şube müdürlüğü pozisyonundan istifa edip öğretmenliğe dönen birçok örnekle karşılaşılmaktadır. Yer değiştirme süreçlerinde sorunlar yaşamaktadırlar, dikey yükselme süreçlerinde mağdur edilmektedirler.

İl müdür yardımcılıkları,ilçe milli eğitim müdürlükleri veya bakanlığın diğer üst pozisyonlarında görevlendirmelerinde liyakatleri gözetilmemekte bu görevlere gelebilmeleri zorlaşmaktadır.

Çoğu il ve ilçede düşük istatistiklerin sorumluları olarak görülerek mobbinge uğramaktadırlar. Kendi çalışma alanlarına yönelik olarak mevzuatta yeri olmayan istekler için yerel dinamikler,siyaset ve nüfuzlu kişilerce baskıya maruz kalabilmektedirler. İnisiyatif alamayan çözüm odaklı olmayan okul idarelerinin tüm sorunları üzerlerinden atıp yukarıyla görüşün dediği noktada da ilk kapıları çalınan kişiler durumundalar. Bunca sorumluluk ve yüke rağmen ekonomik ve özlük hakları bakımından haksızlığa uğramakta göz ardı edilmektedirler. Eğitim Gücü Sen olarak,  azami oranda büyük çoğunluğu sayısal gücü elinde tutan sendikaları tercih eden ve çoğu zaman bu sendikalardan yana neredeyse örgütlenme çalışması yapacak bağlılığa sahip şube müdürlerinin de sesini duyurmaya çalışacak hak mücadelelerinde yanlarında olacağız. Çünkü biz eğitimin sorunlarına üye ve sayı penceresinden bakmıyor, eğitimin niteliğinin artmasına katkı sağlayacak her türlü mücadeleyi vermeye çalışıyoruz.’

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi