Osman YAZICI
Köşe Yazarı
Osman YAZICI
 

Yalova’da neler oluyor? O Meşe Ağacı Devlettir.

Yıl: 1930.Güzel bir yaz günüydü. Atatürk, Yalova’daki çiftliğindeydi.Bahçivanları gördü, ellerinde testere..”Hayrola?” dedi. İki katlı ahşap Köşk’ün hemen bitişiğindeki çınar ağacı büyümüş, duvara dayanmıştı. Dalları üst kat penceresinden girmek üzereydi, o dalları budayacaklardı. “Sakın” dedi, ”,Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak.!”  O gün için hayli imkânsız olan bu görevi İstanbul Belediyesi üstlendi. Fen işlerinin başmühendisi Ali Galip Alnar ve teknik ekibi geldi. Bina, tren raylı sistemle, üç günde 4 metre 80 santim kaydırıldı. Atatürk bu çalışmayı sonuna kadar izledi. İşçilerin yanındaki çadırda kaldı..O   dönemdeki muhalefetin eleştirisine de “O Çınar Ağacı Devletti” cevabını verdi. * Başka bir not. Dündar Soyer'in anılarından (Cumhuriyet'le Adım Adım, Olaylar Anılar-Büke Yayınları-2000)  Soyer'in babası, Atatürk tarafından "Yalova kaplıcalarını yeniden kurmakla" görevlendirilmiş. Atatürk bir gün Yalova'da kaldığı evin etrafını dolaşırken "bir şey" dikkatini çeker. Büyümekte olan bir çınar, rüzgarlı havalarda terasa çarpa çarpa yaralanmıştır. Atatürk'ün sorusu: - Bu ağacı kurtarmak için ne yapalım? Biri der ki "keselim." Diğeri "ağacın yaralı yerini bir çuvalla saralım." Atatürk hiçbir öneriyi beğenmez. Ve "kararını" açıklar: - Bu binayı buradan çekelim, ağacı kurtaralım. Sonuç mu? Temel açılır, binanın altına borular döşenir. Bina "kaydırılır." Atatürk çocuk gibi sevinmiştir:                                                      * Hafta sonu Yalova’ya gittiğimde  gösterdiler.. Yalova Atatürk Kültür Merkezi Araştırma Enstitüsü bahçesinde bulunan, Türkiye’de tek, “Kaliforniya Meşe” ağaçları kesilip, ikiz lojmanları yıkılıp, cami yapacaklarmış.. Yalova’da oturanlar bilirler. Araştırma Merkezi’nin hemen karşısında başka bir cami var. Bahçe ile cami arasında sadece bir üst geçit bulunuyor bölgede başka camilerde var. Cumhuriyeti kuran, devrimleri yapan Atatürk, çınar ağacının bir dalı kesilmesin diye, binayı kaydırırken, Yalova Valisi Muammer Erol ve ekibi, Türkiye’de tek olan Kaliforniya meşe ağaçlarını kestiriyorlar. Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi’de bu olaya seyirci kalıyor. Ya da yanlış bilgi veriliyor.. Neden? Cami yapılacak..O  çevrede başka camı yok mu ? var ;O zaman? Terfiler, camiden geçiyor. Kesilen Meşe ağaçlarının kökleri, dalları,  ağacı kestiren, talimat veren ve buna seyirci kalanların boyunlarında olacak.. Yalova’da siyaset yapanlar. Muharrem İnce (Memleket Partisi Genel başkanı),Yaşar Okuyan(  Çalışma Eski bakan),Yusuf Öztabak (AK Parti Yalova eski il başkanı) ve diğerleri… Bu ağaçlar kesilirse sizde tarih önünde sorumlu olacaksınız.

Yalova’da neler oluyor? O Meşe Ağacı Devlettir.

Yıl: 1930.Güzel bir yaz günüydü.


Atatürk, Yalova’daki çiftliğindeydi.Bahçivanları gördü, ellerinde testere..”Hayrola?” dedi.


İki katlı ahşap Köşk’ün hemen bitişiğindeki çınar ağacı büyümüş, duvara dayanmıştı. Dalları üst kat penceresinden girmek üzereydi, o dalları budayacaklardı.


“Sakın” dedi, ”,Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak.!”  O gün için hayli imkânsız olan bu görevi İstanbul Belediyesi üstlendi. Fen işlerinin başmühendisi Ali Galip Alnar ve teknik ekibi geldi.


Bina, tren raylı sistemle, üç günde 4 metre 80 santim kaydırıldı. Atatürk bu çalışmayı sonuna kadar izledi. İşçilerin yanındaki çadırda kaldı..O   dönemdeki muhalefetin eleştirisine de “O Çınar Ağacı Devletti” cevabını verdi.


*


Başka bir not.


Dündar Soyer'in anılarından (Cumhuriyet'le Adım Adım, Olaylar Anılar-Büke Yayınları-2000) 

Soyer'in babası, Atatürk tarafından "Yalova kaplıcalarını yeniden kurmakla" görevlendirilmiş.
Atatürk bir gün Yalova'da kaldığı evin etrafını dolaşırken "bir şey" dikkatini çeker.
Büyümekte olan bir çınar, rüzgarlı havalarda terasa çarpa çarpa yaralanmıştır.
Atatürk'ün sorusu:

- Bu ağacı kurtarmak için ne yapalım?

Biri der ki "keselim."

Diğeri "ağacın yaralı yerini bir çuvalla saralım."

Atatürk hiçbir öneriyi beğenmez.

Ve "kararını" açıklar:

- Bu binayı buradan çekelim, ağacı kurtaralım.

Sonuç mu?

Temel açılır, binanın altına borular döşenir.

Bina "kaydırılır."

Atatürk çocuk gibi sevinmiştir:


                                                     *


Hafta sonu Yalova’ya gittiğimde  gösterdiler..


Yalova Atatürk Kültür Merkezi Araştırma Enstitüsü bahçesinde bulunan, Türkiye’de tek, “Kaliforniya Meşe” ağaçları kesilip, ikiz lojmanları yıkılıp, cami yapacaklarmış..


Yalova’da oturanlar bilirler. Araştırma Merkezi’nin hemen karşısında başka bir cami var. Bahçe ile cami arasında sadece bir üst geçit bulunuyor bölgede başka camilerde var.


Cumhuriyeti kuran, devrimleri yapan Atatürk, çınar ağacının bir dalı kesilmesin diye, binayı kaydırırken, Yalova Valisi Muammer Erol ve ekibi, Türkiye’de tek olan Kaliforniya meşe ağaçlarını kestiriyorlar.


Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi’de bu olaya seyirci kalıyor. Ya da yanlış bilgi veriliyor.. Neden? Cami yapılacak..O  çevrede başka camı yok mu ? var


;O zaman? Terfiler, camiden geçiyor. Kesilen Meşe ağaçlarının kökleri, dalları,  ağacı kestiren, talimat veren ve buna seyirci kalanların boyunlarında olacak..


Yalova’da siyaset yapanlar. Muharrem İnce (Memleket Partisi Genel başkanı),Yaşar Okuyan(  Çalışma Eski bakan),Yusuf Öztabak (AK Parti Yalova eski il başkanı) ve diğerleri… Bu ağaçlar kesilirse sizde tarih önünde sorumlu olacaksınız.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi