Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
Köşe Yazarı
Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
 

KORONA CEPHESİNDEN GÖZLEMLER; UMUT DOLUYUM AMA...

60 hastalık 3 Kovid Kliniğinden; Güzel Haberler:; 1.  Son 3 gündür hiç ölümlü vaka olmamıştır. 2. Hiç bir hasta yoğun bakıma gönderilmek durumunda kalınmamıştır. 3. Hastalar 5 günlük tedavilerini alıp taburcu edilmektedir. 4. Geçen haftaya göre hastalık belirgin şekilde daha hafif seyretmektedir. 5. Bütün bunlar; virüsün hastalık yapma gücünün zayıfladığını ve/veya tedaviye cevap verdiğini göstermektedir. Güzel olmayan Haberler:  1. Kliniklerdeki hasta (giriş çıkışı) yatak işgali tam kapasitededir.  Taburcu olan hastanın yerine hemen başka biri yatırılmaktadır. 2. Bu durum; tanı konan ve önemli semptom (belirti) gösteren hasta sayısının arttığını göstermektedir. 3. Bu durum virüsün yayılımının genişlediğini göstermektedir. 4. Bunların tamamı da “İNSANLARIMIZIN VİRÜSLE TEMASININ maalesef, bu savaşta kabul edilemeyecek ölçüde DEVAM ETTİĞİNİ” göstermektedir!  5. Yani KURALLARA YETERİNCE UYULMAMAKTADIR! Hulasa... BU İŞİN GELECEĞİNE DAİR ÖNGÖRÜM: 1. Bu virüsün belini kırmak kolay değil ama kanımca EPEYCE İNCELMİŞ  durumda; eski kuvvetinde değil çünkü. 2. “Grafikler Yukarı çıkıyor” diye söylenen sözlere ve (iyi ya da kötü niyetle) çizilen  senaryolara ben fazla kıymet vermiyorum. Çünkü işin içindeyim, enfeksiyoncu olmasam da 45 yıllık hasta ve hastalık takibi tecrübesine sahibim. 3. Eğer izolasyonu maksimuma çıkarırsak en geç 2 hafta sonra bu iş KESİNLİKLE aşağıya doğru seyredecektir ve ortalama 1 AY SONRA ÜLKEMİZDE HAYATA kontröllü olarak YENİDEN DÖNÜLEBİLİNECEKTİR!  4. Ama izolasyon sağlanamazsa virüs İSTİSNASIZ hemen hepimize sirayet edecek, hasta sayısı çok artacak, virüsün beli incelmesine rağmen  yakaladığı zayıf hastaları düşürecektir.  5. Bu durumda hasta sayısı da ölüm sayısı da görece artacak,  hastalık düşük seyirli olarak en az 5-6 ay daha devam edecektir.  6. Bu süre, Rizeli hemşehrilerimde olduğu gibi karantinayı delme ya da pek çok  ilimizde olduğu gibi umursamama yollarındaki başarıya(!) göre uzayacaktır! 7. İzolasyon bugünkü seviyesinde kalırsa da İKİ ARADA BİR DEREDE yada EVDE böyle yaşamaya devam edeceğiz demektir. Son cümle: Aziz milletimiz haberiniz olsun; benim ümidim geçen gaftaya göre çok daha fazladır  ama hala  “KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?”  noktasındayız.  Bu iş asla GEVŞEMEYE GELMEZ!  Sağlıklı günler dileklerimle... Not: Bu paylaşım bir akademisyen ve doktor olarak sosyal sorumluluğumun gereğidir. Başkaca bir amacı ya da resmî bir hüviyeti yoktur!
Ekleme Tarihi: 09 Nisan 2020 - Perşembe

KORONA CEPHESİNDEN GÖZLEMLER; UMUT DOLUYUM AMA...

60 hastalık 3 Kovid Kliniğinden;


Güzel Haberler:;


1.  Son 3 gündür hiç ölümlü vaka olmamıştır.

2. Hiç bir hasta yoğun bakıma gönderilmek durumunda kalınmamıştır.

3. Hastalar 5 günlük tedavilerini alıp taburcu edilmektedir.

4. Geçen haftaya göre hastalık belirgin şekilde daha hafif seyretmektedir.

5. Bütün bunlar; virüsün hastalık yapma gücünün zayıfladığını ve/veya tedaviye cevap verdiğini göstermektedir.


Güzel olmayan Haberler: 


1. Kliniklerdeki hasta (giriş çıkışı) yatak işgali tam kapasitededir.  Taburcu olan hastanın yerine hemen başka biri yatırılmaktadır.

2. Bu durum; tanı konan ve önemli semptom (belirti) gösteren hasta sayısının arttığını göstermektedir.

3. Bu durum virüsün yayılımının genişlediğini göstermektedir.

4. Bunların tamamı da “İNSANLARIMIZIN VİRÜSLE TEMASININ maalesef, bu savaşta kabul edilemeyecek ölçüde DEVAM ETTİĞİNİ” göstermektedir! 

5. Yani KURALLARA YETERİNCE UYULMAMAKTADIR!


Hulasa...


BU İŞİN GELECEĞİNE DAİR ÖNGÖRÜM:


1. Bu virüsün belini kırmak kolay değil ama kanımca EPEYCE İNCELMİŞ  durumda; eski kuvvetinde değil çünkü.


2. “Grafikler Yukarı çıkıyor” diye söylenen sözlere ve (iyi ya da kötü niyetle) çizilen  senaryolara ben fazla kıymet vermiyorum. Çünkü işin içindeyim, enfeksiyoncu olmasam da 45 yıllık hasta ve hastalık takibi tecrübesine sahibim.


3. Eğer izolasyonu maksimuma çıkarırsak en geç 2 hafta sonra bu iş KESİNLİKLE aşağıya doğru seyredecektir ve ortalama 1 AY SONRA ÜLKEMİZDE HAYATA kontröllü olarak YENİDEN DÖNÜLEBİLİNECEKTİR! 


4. Ama izolasyon sağlanamazsa virüs İSTİSNASIZ hemen hepimize sirayet edecek, hasta sayısı çok artacak, virüsün beli incelmesine rağmen  yakaladığı zayıf hastaları düşürecektir. 


5. Bu durumda hasta sayısı da ölüm sayısı da görece artacak,  hastalık düşük seyirli olarak en az 5-6 ay daha devam edecektir. 


6. Bu süre, Rizeli hemşehrilerimde olduğu gibi karantinayı delme ya da pek çok  ilimizde olduğu gibi umursamama yollarındaki başarıya(!) göre uzayacaktır!


7. İzolasyon bugünkü seviyesinde kalırsa da İKİ ARADA BİR DEREDE yada EVDE böyle yaşamaya devam edeceğiz demektir.


Son cümle:

Aziz milletimiz haberiniz olsun; benim ümidim geçen gaftaya göre çok daha fazladır  ama hala 


“KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?” 


noktasındayız. 


Bu iş asla GEVŞEMEYE GELMEZ! 


Sağlıklı günler dileklerimle...


Not:

Bu paylaşım bir akademisyen ve doktor olarak sosyal sorumluluğumun gereğidir. Başkaca bir amacı ya da resmî bir hüviyeti yoktur!

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi