Reklamı Geç
YAZARLAR
Asgari ücretli, Emekli, işçi ve Memura En Az yüzde 60 ZAM yapılmalıdır!
Osman KÖSEOĞLU
03 Aralık 2021 - Cuma 14:14

Bugün TÜİK Kasım ayı Enflasyon rakamlarını açıkladı. Onların hesaplarına göre kasım ayı enflasyonu yüzde 3.51 ,yıllık bazda enflasyon ise yüzde 21.31 oldu.

 

Emekli bir vatandaşı olarak, biz bu olanlara inandık mi tabii ki hayır, çünkü şu son 3 ayda iğneden ipliğe ya yapılan zam oranlarının yüzde 60  ile yüzde 90 arasında olduğunu, 3000 lira ücret alan asgari ücretlisi, emeklisi dar gelirli vatandaşların hepsi biliyor yaşıyor.
 

Bir atasözü var "Tok açın halinden anlamaz" Bugün son 20-30 yılda Türkiye'de gelir dağılımında büyük bir adaletsizlik olduğunu hep beraber gördük yaşadık, ancak özellikle bu son üç dört yılda gizli yüksek enflasyon ve hemen akabinde son bir ayda yaşadığımız dolardaki yüksek kur artışı sebebiyle hayat pahalılığı son yılların en maksimum düzeyine çıkmış durumda..


Türkiye'de vatandaşlar arasında ve çalışanlar arasında gelir düzeyinde bu şekilde adaletsiz bir paylaşım yapıldığı sürece, o Devlet ayakta kalamaz!


Devlet şefkatli kucaklayıcı kollarıyla çalışan, her kesimin olduğu gibi, tüm vatandaşlarına eşit olmak zorundadır!


Daha geçen gün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen bir yasayla doktorlara 5000 lira pratisyenlere 2500 lira zam yapılacağını duyan diğer sağlıkçılar, adeta kazan kaldırarak protesto eylemlerine başladılar!


Bu eşitsizlik ve adaletsizlik diğer kamu çalışanlarında haliyle etkileyecektir, bundan kurtulmanın tek yolu, asgari ücretlisi, emeklisi tüm çalışanlara yüzde 70 oranında zam  yapılmasıdır.


Bugünkü şartlarda bu o kadar zor bir olay değil, çünkü hafızamızı bir yoklarsak, daha zor şartlarda, bütün kapitalist emperyalist mihrakların saldırdığı bir ortamda, Türkiye'de 5'li çetenin tehdidi altında iktidara gelen REFAH-YOL  hükümetinin 54. Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Ekonomik anlamda en başarılı hükümetinde merhum Erbakan, asgari ücretliye, emekçiye, işçiye memura yüzde 70 oranında zam yapmıştı.


Erbakan bu zammı, kurmuş olduğu EŞEL MOMİL  sistemi ile tefecilerden ,rantiyecilerden faizci  hortumculardan kestiği milletin parasını havuzu akıtarak ,oradan her kesimi memnun etti.


O dönem Türkiye'de bolluk ve bereket hakim olmuştu. Ardından hortumları kesilen 5'li çete ve faizcilerin büyük kumpas ve operasyonlarıyla post modern bir darbeyle iktidardan uzaklaştırılmıştı.


AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de yeniden  bolluk ve bereket olmasını istiyorsa, aynen Hocası, Efsane Başbakan Erbakan'ın yaptığı gibi, bu zammı tüm kesimlere vererek ,Türkiye'de yaratılmaya çalışılan suni  Kaos ortamı bir anda yok olacaktır.


Gerçekleri söylemek zorundayız ,yukarıda da söylediğimiz gibi ,Türkiye'de gerçek Enflasyon yüzde 22 dolaylarında değil, Yüzde 60-70  dolaylarındadır .


Eğer biz bu yanlış oranları sakladığımız takdirde, 31 Mart yerel seçimlerinde herkesin hiç tahmin etmediği, İstanbul Ankara ve bir çok Büyükşehir AK Parti'nin elinden nasıl kayıp gittiyse, eğer milletin sesine kulak verilmezse, geçim derdine olan milyonlarca insanın sesine kulak verilmeyip dertlerine derman olunmazsa korkarım 2023 büyük bir hayal olmaktan öteye geçmeyecektir.!

Adınız
Yorumunuz
M.Cenap - 03 Aralık 2021  
2022 HEDEF ENFLASYONU KADAR (YÜZDE 9) ZAM VERİRLER MEMURA VE EMEKLİSİNE" KENDİ ÇİFTER- BEŞER MAAŞLARINA İSE YÜZDE 40 ZAM YAPARLAR.YAZIN BİR KENARA"

leyla - 09 Aralık 2021  
Zamlar çözüm değildir. 1950 yılından 2021 yılına kadar zamlar zengini daha zengin yapmıştır. Fakırı daha fakır yapmıştır.Peki çözüm nedir ?Tefeciyi-Stokçuyu ve paranin değerinin düşürülmesi-faiz hadleri ile müşterek muhasebesi yapacak ilim mekanları üniversitelerdir. Paranın değeri düşürülmesin... Bu konularda muhalefetin çalışması var mı? Hangi metod ve hangi çare ile.. Faiz hadlerine karşı- tefecinin elinden vatandaş nasıl korunacak? Katkı sağlayıcı önerilerin var mı muhalefet... Batı dünyası bir fırsat kollayıcısıdır-tek başına bir amil- hayır "...Şübhesiz ki Batı dünyası bizi yaşatmak niyetinde değildir? Fakat öldürmek kudretinde de değil... Ekonomide dünya muhasebesini yapacak üniversitelerimiz olmalıdır. Bu konularda ilmi kitaplık çapta çalışan üniversitelerimiz olmalıdır..

murat - 09 Aralık 2021  
1950 den 2021 yılına kadar piyasa ekonomisi adı altında o kadar zamlar yapıldı ki-neyi çözdük? Zamlar çok yüksektir. Asgari ücretin altında çalışan öğretmenlerimiz ve bütün çalışanlarımızın durumu düzeltilmelidir.Zam yapılmamalıdır. Toprağı çalıştırmalıyız. Bankalarda vatandaşın 143 milyar doları- şu kadar da Türk Parası var.Yapılan zamlar bankalarda depo ediliyor.veya otomobillerin markasına harcanıyor..Toprağını boş saklayanlra nasıl ücretlerde zam yapılır?

ömer - 10 Aralık 2021  
Zam yapılmamalı. Çünkü yüzde elli zam yapsan- paralar bankalarda depolanıyor. Otomobillerin markasi değiştiriliyor. Paraya iş yaptırma güç ve kuvveti vardır. İşte bankalar iş yapan sermayeye güç ve kuvvet verirler..Yoksa otomobil markası için para vermez..Şişmiş urlaşmıs sermaye ne yapar? Depoladıkları paraların faizi ile nara atarlar..Kur Faiz Zamlar = Ekonomik dengeler.. Ekonomik dengeleri tesis etmek için çalışması gereken üniversitelerdir. Çünkü bütün idareciler üniversitelerden mezun oluyor..Bu konuları okumadan nasıl üniversite mezunu olunur ?


Diğer Yazıları

RTEÜ'NÜN REKTÖRÜ OLACAK İSİM !
TÜRKİYE’Yİ AK PARTİ VE ERDOĞAN DEĞİL, GIDA TERÖRİSTLERİ 5’Lİ ÇETE YÖNETİYOR!
Zincir marketlere Karşı,Marketler yasası mutlaka Çıkarılmalıdır!
2022’ye Umutla Girmeyi Beklerken, Yüksek Zamlarla Hayal Kırıklığına Uğradık!
Türkiye'yi Kim Yönetiyor BU KAPİTALİST DÜZENDE,NEDEN EZİLEN HEP ORTADİREK VATANDAŞLAR!...
NE OLACAK, BAŞBAKANLAR ŞEHRİ RİZE’NİN BU HALİ !
ÇAY’DA YAŞANAN KAOSUN EN BÜYÜK SORUMLUSU ? RİZE ZİRAAT ODASI VE RİZE TİCARET BORSASIDIR!
Çay da yaşanan sorunlar ve çözüm yolları !
RİZESPOR'A SİHİRLİ DOKUNUŞ
DEREPAZARI KENDİRLİ YOLUNU ENGELLEYEN KİM?
28 ŞUBAT DARBESİNDEN NEDEN HESAP SORULMADI?
... YOKSA RİZE'Yİ ÇOK KARANLIK GÜNLER BEKLİYOR
Rize'den Bu Kara Lekeyi Kim Silecek!..
RİZE KENDİRLİ YOLU
İstanbul Zülüm(FETÖ) Sözleşmesi ve Bir Asırdır Türkiye’yi Yöneten Kemalist Yapı !..
HANİ ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI TEK GIDA’DAN FARKLI OLACAKTI !.
Türkiye'de 65 milyon insan Açlık ve yoksulluk sınırı altında!..
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE AK PARTİ'DE ARANAN ÖMERLER
İSTANBUL (Zülüm) SÖZLEŞMESİ BİR YIKIM PROJESİDİR!..
RİZELİ FETÖ KRİPTOLAR!... ERDOĞAN'A İHANET EDEN RİZELİ !
KÖTÜ ADAMLARI DUVARA, İYİ ADAMLARI AĞACA ASTILAR!.
Şehit Altuğ Verdi'nin Kemikleri Sızlamasın !.
RİZE'NİN KADERİNİ RİZELİLER BELİRLEYECEKTİR.
AK PARTİ Teşkilatları Sosyal Medya’da Neden Yok ? Rize’nin Durumu da İçler Acısı !...
Ak Parti Döneminde LGBT'li Homoseksüel’ler Neden Azdı !...
2020 ‘DE ACI HABERLERLE SARSILDIK !..
Sokağa Çıkıp Marketlere Hücum Edip, Skandal Görüntülere Sebep Olanlar Kim !....
Uyan Eyy Rize! Ederle Gömülmek İstemiyorsan Lütfen Sokağa Çıkma !
Koronavirüs ve Kapitalizmin Çöküşü !..
Büyükşehirlerden RİZE'ye Gelenler Dikkat !..
Kamu'da Çalışan 60 Yaş Üstü İnsanlar Emekli Edilmeli
Hasan Karal Neden Saf Değiştirdi!..
Türkiye’de Ulusal bir Güvenlik Sorunu Haline Gelen CHP Acilen Lağvedilmelidir
RİZE MİLLETVEKİLİ AVCI'YLA DOBRA DOBRA !..
GEZİ TERÖR OLAYLARI AKLANIP 2. BİR YARGI DARBESİ YAPILMIŞTIR !..
KUDÜS ve İslam Diyarı İşgal Altındayken, Hac ve Umre Yerine CİHAD Edilmelidir !..
CHP 150 YILDIR BU ÜLKEDE İKTİDARDIR!.
Rize'de Kendini Akil İnsan Zanneden Ombudsman'lar !..
2019 Bizden Ne Alıp Ne Getirdi !...
15 Temmuz'da Hainlere ilk Darbeyi Şehit Ömer Halisdemir vurdu!
SİYASÎ PARTİ VE SENDİKALAR'DA MİLLETİN DUYGULARINI SÖMÜRÜP LÜKS VE SEFA İÇİNE YAŞAYANLAR!...
LOZAN Bize Yutturulan Büyük Bir Hezimettir !..
Asla Unutmayın, Unutursanız (FETÖ)Acınacak Hale Gelirsiniz
FETÖ Kripto'su Aramak İçin Uzağa Gitmeye Gerek Yok ! Hepsi Rize Meydanındaydı.