Adnan ONAY
Köşe Yazarı
Adnan ONAY
 

R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Onkoloji Hastanesi tek bir tıbbi onkolog doktor ile hizmet vermeye çalışıyor. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı olarak hizmet veren Onkoloji Hastanesi, Türkiye’nin en ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvar ve görüntüleme merkezlerinden bir tanesine sahip olmasına rağmen tek bir onkolog doktor ile hizmet vermeye çalışıyor. Her gün Rize ve çevresinden gelen yüzlerce kanser hastasına hizmet veren hastanede mecburi hizmet görevini yapmakta olan iki doktordan biri mecburi hizmetini tamamlayınca Rize’den ayrıldı. Şimdi tek doktor yüzlerce hastayla ilgilenmek durumunda. Türkiye genelinde onkoloji doktorlarının çok az sayıda olması sorunun ana kaynağı. Branş seçiminde bu alan doktorların en az tercih ettikleri alanlar arasında yer almakta. Gerek bu branşta yetişmek için gerekli olan süre uzunluğu, gerekse hastaların ölümlerinin en çok olduğu bir branş olması doktorların bu branşı seçmemelerinin nedenlerinden bazıları. Bu branştaki doktorların az olması nedeniyle özel hastaneler onkologlara devletten alacakları ücretin çok daha yukarısında ücret veriyor. Bu durum nedeniyle onkologlar mecburi hizmet sonrasında özel hastanelerde çalışmayı tercih ediyorlar. Bu tablo karşısında Rize R.T.Üniversitesinin onkolog-doktor açığını kapatmak için en azından mecburi hizmet yapacak onkologların tayinlerini buraya çıkarmak gerekmekte. Rize, onkoloji hastalarının çok olduğu bir bölge. Umarız siyasiler bir an evvel bu eksikliği giderirler. Yoksa hem hastaların, hem de görevde olan tek doktorun işi fazlasıyla zor...
Ekleme Tarihi: 11 Haziran 2020 - Perşembe

R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Onkoloji Hastanesi tek bir tıbbi onkolog doktor ile hizmet vermeye çalışıyor.


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı olarak hizmet veren Onkoloji Hastanesi, Türkiye’nin en ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvar ve görüntüleme merkezlerinden bir tanesine sahip olmasına rağmen tek bir onkolog doktor ile hizmet vermeye çalışıyor. Her gün Rize ve çevresinden gelen yüzlerce kanser hastasına hizmet veren hastanede mecburi hizmet görevini yapmakta olan iki doktordan biri mecburi hizmetini tamamlayınca Rize’den ayrıldı. Şimdi tek doktor yüzlerce hastayla ilgilenmek durumunda.


Türkiye genelinde onkoloji doktorlarının çok az sayıda olması sorunun ana kaynağı. Branş seçiminde bu alan doktorların en az tercih ettikleri alanlar arasında yer almakta. Gerek bu branşta yetişmek için gerekli olan süre uzunluğu, gerekse hastaların ölümlerinin en çok olduğu bir branş olması doktorların bu branşı seçmemelerinin nedenlerinden bazıları.

Bu branştaki doktorların az olması nedeniyle özel hastaneler onkologlara devletten alacakları ücretin çok daha yukarısında ücret veriyor. Bu durum nedeniyle onkologlar mecburi hizmet sonrasında özel hastanelerde çalışmayı tercih ediyorlar.


Bu tablo karşısında Rize R.T.Üniversitesinin onkolog-doktor açığını kapatmak için en azından mecburi hizmet yapacak onkologların tayinlerini buraya çıkarmak gerekmekte.


Rize, onkoloji hastalarının çok olduğu bir bölge. Umarız siyasiler bir an evvel bu eksikliği giderirler.

Yoksa hem hastaların, hem de görevde olan tek doktorun işi fazlasıyla zor...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi