İsmet KÖSOĞLU
Köşe Yazarı
İsmet KÖSOĞLU
 

SAMSUN–SARP DEMİRYOLU-3

Bölgeyi yakından ilgilendiren Demiryolu hakkında bir süre önce gündemde tutmak için birkaç kez yazmıştım.      Cemil Can Bıçakçı gibi bazı dostlar yazmaya devam edince desteğim olsun diyerek hatırlatmak istedim.     Samsun-Sarp Demiryolu Projesi Doğu Karadeniz Bölgesinde bütün illeri kapsayan bir projedir.     Samsun’dan Artvin-Kemalpaşa’ya kadar sahil boyu serpilen Şehir ve ilçelerimiz bugün Karayoluna mahkûm.     Denize sahibiz ama denizden ulaşımda yeteri kadar, daha doğrusu hiç yararlanamayan tek bölgeyiz. Bu illerdeki öncelikle Siyasilerin, STK’ların ve İş dünyasının ilgili her birimin ve sorumlunun gündemi DEMİRYOLU olmalıdır.       Bazı siyasetçiler tarafından sık sık dillendirilen, Erzincan-Trabzon üzerinden düşünülen Tren Yolu projesi SAHİL Yolundan daha elverişli ve ekonomik değil. Bölge yalnız Trabzon ve Erzincan illeri ile şamil değildir.       Doğu Karadeniz Bölgemizdeki şehirlerimizin, ekonomik hacmini, bölgede yaşayan milyonarlarca insanın aileleriyle birlikte ekonomik refahını, istihdamını, turizmini, kültürünü, sanatını, sporunu, sağlığını, güvenini, mutluluğunu, sosyal hayatını hızla büyütecek bu projeyi hepimiz çok sahiplenmeliyiz.       Samsun-Sarp Demiryolunun bugün için gereksiz olduğunu söyleyeneler olabilir ama ileriki yıllarda yapılması gereken bir projedir.       Mevcut sahil yoluna alternatif yollardan birisi Havayolu değil Demiryolu olmalı.       Siyasetçilerin, bilhassa son Başbakan Binali Yıldırım’ın sık sık söylediği Hava Yolu Halkın yolu oldu sözleri bugün önemini kaybetmiştir. Bir ara gerçekten ucuz olan Uçak Bilet fiyatları uçuşa geçtiği için çok acil olmadığı sürece Havayolunu maddi zorluklardan dolayı zor tercih edilebilir.       Erzincan-Trabzon hattından ise SARP-SAMSUN sonrasında SAMSUN SİNOP devam ederek Karadeniz’i bütünüyle kapsayan demiryolu güzergâhı hayal değildir.     SARP dan gelecek trenin Samsun, Zonguldak, Sakarya’dan İstanbul’da 3. köprüye ulaşıp Avrupa yakasına Yeni Havalimanına geçmesi yakındır.      Bu proje Rize Samsunun değil bölgedeki herkesin projesi olarak hükümetin önüne getirilmelidir.       Projeyi kamuoyu olarak bizler seslendireceğiz ama Hükümete sunacak siyasetçiler ,bölge Milletvekilleri ve İl teşkilatlarıdır.
Ekleme Tarihi: 30 Kasım 2022 - Çarşamba

SAMSUN–SARP DEMİRYOLU-3

Bölgeyi yakından ilgilendiren Demiryolu hakkında bir süre önce gündemde tutmak için birkaç kez yazmıştım. 
   
Cemil Can Bıçakçı gibi bazı dostlar yazmaya devam edince desteğim olsun diyerek hatırlatmak istedim.
   
Samsun-Sarp Demiryolu Projesi Doğu Karadeniz Bölgesinde bütün illeri kapsayan bir projedir.
   
Samsun’dan Artvin-Kemalpaşa’ya kadar sahil boyu serpilen Şehir ve ilçelerimiz bugün Karayoluna mahkûm.
   
Denize sahibiz ama denizden ulaşımda yeteri kadar, daha doğrusu hiç yararlanamayan tek bölgeyiz. Bu illerdeki öncelikle Siyasilerin, STK’ların ve İş dünyasının ilgili her birimin ve sorumlunun gündemi DEMİRYOLU olmalıdır.
     
Bazı siyasetçiler tarafından sık sık dillendirilen, Erzincan-Trabzon üzerinden düşünülen Tren Yolu projesi SAHİL Yolundan daha elverişli ve ekonomik değil. Bölge yalnız Trabzon ve Erzincan illeri ile şamil değildir.
     
Doğu Karadeniz Bölgemizdeki şehirlerimizin, ekonomik hacmini, bölgede yaşayan milyonarlarca insanın aileleriyle birlikte ekonomik refahını, istihdamını, turizmini, kültürünü, sanatını, sporunu, sağlığını, güvenini, mutluluğunu, sosyal hayatını hızla büyütecek bu projeyi hepimiz çok sahiplenmeliyiz.
     
Samsun-Sarp Demiryolunun bugün için gereksiz olduğunu söyleyeneler olabilir ama ileriki yıllarda yapılması gereken bir projedir.
     
Mevcut sahil yoluna alternatif yollardan birisi Havayolu değil Demiryolu olmalı.
     
Siyasetçilerin, bilhassa son Başbakan Binali Yıldırım’ın sık sık söylediği Hava Yolu Halkın yolu oldu sözleri bugün önemini kaybetmiştir. Bir ara gerçekten ucuz olan Uçak Bilet fiyatları uçuşa geçtiği için çok acil olmadığı sürece Havayolunu maddi zorluklardan dolayı zor tercih edilebilir.
     
Erzincan-Trabzon hattından ise SARP-SAMSUN sonrasında SAMSUN SİNOP devam ederek Karadeniz’i bütünüyle kapsayan demiryolu güzergâhı hayal değildir.
   
SARP dan gelecek trenin Samsun, Zonguldak, Sakarya’dan İstanbul’da 3. köprüye ulaşıp Avrupa yakasına Yeni Havalimanına geçmesi yakındır. 
   
Bu proje Rize Samsunun değil bölgedeki herkesin projesi olarak hükümetin önüne getirilmelidir.
     
Projeyi kamuoyu olarak bizler seslendireceğiz ama Hükümete sunacak siyasetçiler ,bölge Milletvekilleri ve İl teşkilatlarıdır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (2)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
MUSTAFA YAZICI
(03.12.2022 15:21 - #155)
DEVLET YETKİLİLERİ BU DEMİRYOLUNUN NE KADAR ÂCİL OLDUĞUNU ANLASALAR HER BİR YATIRIMA ARA VERİP BU HATTI YAPARLAR. SAMSUN SARP KARAYOLU ORTALAMA HIZ 60 KİLOMETRENİN ALTINA DÜŞMÜŞTÜR. BAŞKA ALTERNATİFİ DE YOKTUR. BU KONUYU DEĞERLENDİRSELER DURUMUN VEHAMETİNİ ANLARLAR.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
PROF. DR. HIZIR ÖNSOY
(07.12.2022 15:40 - #159)
KARDEŞİM İSMET BEY; GÖRÜŞLERİNİZE, AYNEN KATILIYORUM. TEBRİK EDİYORUM. PROF. DR. HIZIR ÖNSOY
İsmet KÖSOGLU teşekkürler hocam saygı selamalar
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi