Osman KÖSEOĞLU
Köşe Yazarı
Osman KÖSEOĞLU
.
 

RİZE’DE BECERİKSİZ SİYASETÇİLER VE BİR LOBİ UĞRUNA KAYBEDİLEN ŞEHİR HASTANESİ!

RİZE ŞEHİR HASTANESİ’NİN RİZE SAHİLİNDE YAPILMASI,KİME NE FAYDA SAĞLAYACAK !…. Yeşille mavinin kesiştiği ÇAY’ın Başkenti Rize, yıllardan beri çarpık yapılaşma ve imara aykırı yapılan binalar yüzünden, başta kentsel dönüşüm olmak üzere,30 yıl önce özellikle Rize Merkez ve Ekrem Orhan Mahallesi’nin deniz doldurularak üzerine yapılan binlerce binanın deniz suyu korozyon’una uğraması sebebiyle, yapılan denetimler ve ölçümlerde binaların ömrünü tamamladığı ve çok az şiddetinde bir depremle bile bu binaların bir çoğunun ayakta kalamayacağı raporlarda belirtilmişti.. Bundan dolayı, bölümler halinde Ekrem Orhon Mahallesi’nin büyük bir bölümü, kentsel dönüşüm kapsamında 5-6 katlı yatay binalar şeklinde önümüzdeki yıllarda yapılması amaçlanıyor.. Böyle bir durum söz konusu iken, Rizeli hemşerimiz  Mesut Yılmaz döneminde Karadeniz sahil yolu kapsamında Rize’nin girişinde Karayolları tarafından yapılan Berlin Duvarı!.Deniz şehri olan Rize halkı ile denizin önüne büyük bir set(utanç duvarı)çekerek, Rize şehrine büyük bir ihanet yapılmıştır.. Hatta bu olay bildiğimiz gibi mahkemeye taşınmış ve yıllardan beri Rize halkının gönlünde kara bir iz olarak kalmıştır.! Rize’ye kim bir eser kazandırmış sa, kimler hizmet etmişse, bunu tüm Rize halk takdir ettiği gibi, tarih sayfalarında da altın harflerle yazılacaktır.. Yalnız yukarıda örnek verdiğim gibi, Rize’nin girişinde Berlin Duvarı yapılarak Rize halkının denizle ilişkisini kesen bir zihniyetle, bugün kentsel dönüşümle değişecek Ekrem Orhon Mahallesi’nin hemen bitişiğinde Gülbahar Mahallesi’nin Rize sahilinde sıfır noktasında, hiç bir plan etüt çalışması yapılmadan, ve Rize halkının düşüncesi sorulmadan,bir bölgenin bir zümrenin mutlu olması için oraya yapılmak istenmesi,Denizle mavilin kesiştiği yeşil Rize’ye, yıllarca tamir edilemeyecek büyük bir hasar bırakacaktır.. Bugün hangi teknoloji olursa olsun deniz doldurularak yapılacak bir hastanenin ömrü en az 30-40 yıldır. Şayet karar verilip 2021’de hastahaneye başlansa dahi, gerek doldurma işi gerek diğer çalışmalar bu hastanenin en az 7-8 yılda tamamlanacak olması görüşü ağırlık kazanıyor.. Halbuki kesinlikle bir bölgeye isim vermek istemiyorum, çok kısa bir zamanda,daha az bir masrafla, oksijenin bol olduğu Özellikle de birçok ilde hastanelerinin olduğu yüksek mevkilerde yapılması, hem sağlık açısından iyi olacağı gibi, küçük bir alana sıkışan Rize’nin’de güneye açılması, ilimizin gelişmesi açısından sosyso Ekonomik olarak kaderini değiştirecektir.. Hayatlarında İki kelimeyi bir araya getiremeyen mektep kalem bilmeyen, bir çok kişinin sosyal alemde kendini filozof zannedip yorumlar yazarak, özellikle bunun gibi hassas konulara dikkat çekip yanlış olduğunu beyan eden kişilere hakaret edercesine, onları farklı şekilde AK Parti ve Erdoğan karşıtı olarak göstermeleri İnanılır gibi değil.. Yeşil Rize, hiçbir partinin, hiç bir zümrenin hiç bir bölgenin tekelinde olmadığı gibi, tüm Rize halkının ortak paydasıdır!..
Ekleme Tarihi: 09 Mayıs 2024 - Perşembe

RİZE’DE BECERİKSİZ SİYASETÇİLER VE BİR LOBİ UĞRUNA KAYBEDİLEN ŞEHİR HASTANESİ!

RİZE ŞEHİR HASTANESİ’NİN RİZE SAHİLİNDE YAPILMASI,KİME NE FAYDA SAĞLAYACAK !….

Yeşille mavinin kesiştiği ÇAY’ın Başkenti Rize, yıllardan beri çarpık yapılaşma ve imara aykırı yapılan binalar yüzünden, başta kentsel dönüşüm olmak üzere,30 yıl önce özellikle Rize Merkez ve Ekrem Orhan Mahallesi’nin deniz doldurularak üzerine yapılan binlerce binanın deniz suyu korozyon’una uğraması sebebiyle, yapılan denetimler ve ölçümlerde binaların ömrünü tamamladığı ve çok az şiddetinde bir depremle bile bu binaların bir çoğunun ayakta kalamayacağı raporlarda belirtilmişti..

Bundan dolayı, bölümler halinde Ekrem Orhon Mahallesi’nin büyük bir bölümü, kentsel dönüşüm kapsamında 5-6 katlı yatay binalar şeklinde önümüzdeki yıllarda yapılması amaçlanıyor..

Böyle bir durum söz konusu iken, Rizeli hemşerimiz  Mesut Yılmaz döneminde Karadeniz sahil yolu kapsamında Rize’nin girişinde Karayolları tarafından yapılan Berlin Duvarı!.Deniz şehri olan Rize halkı ile denizin önüne büyük bir set(utanç duvarı)çekerek, Rize şehrine büyük bir ihanet yapılmıştır..
Hatta bu olay bildiğimiz gibi mahkemeye taşınmış ve yıllardan beri Rize halkının gönlünde kara bir iz olarak kalmıştır.!

Rize’ye kim bir eser kazandırmış sa, kimler hizmet etmişse, bunu tüm Rize halk takdir ettiği gibi, tarih sayfalarında da altın harflerle yazılacaktır..

Yalnız yukarıda örnek verdiğim gibi, Rize’nin girişinde Berlin Duvarı yapılarak Rize halkının denizle ilişkisini kesen bir zihniyetle, bugün kentsel dönüşümle değişecek Ekrem Orhon Mahallesi’nin hemen bitişiğinde Gülbahar Mahallesi’nin Rize sahilinde sıfır noktasında, hiç bir plan etüt çalışması yapılmadan, ve Rize halkının düşüncesi sorulmadan,bir bölgenin bir zümrenin mutlu olması için oraya yapılmak istenmesi,Denizle mavilin kesiştiği yeşil Rize’ye, yıllarca tamir edilemeyecek büyük bir hasar bırakacaktır..

Bugün hangi teknoloji olursa olsun deniz doldurularak yapılacak bir hastanenin ömrü en az 30-40 yıldır.
Şayet karar verilip 2021’de hastahaneye başlansa dahi, gerek doldurma işi gerek diğer çalışmalar bu hastanenin en az 7-8 yılda tamamlanacak olması görüşü ağırlık kazanıyor..

Halbuki kesinlikle bir bölgeye isim vermek istemiyorum, çok kısa bir zamanda,daha az bir masrafla, oksijenin bol olduğu Özellikle de birçok ilde hastanelerinin olduğu yüksek mevkilerde yapılması, hem sağlık açısından iyi olacağı gibi, küçük bir alana sıkışan Rize’nin’de güneye açılması, ilimizin gelişmesi açısından sosyso Ekonomik olarak kaderini değiştirecektir..

Hayatlarında İki kelimeyi bir araya getiremeyen mektep kalem bilmeyen, bir çok kişinin sosyal alemde kendini filozof zannedip yorumlar yazarak, özellikle bunun gibi hassas konulara dikkat çekip yanlış olduğunu beyan eden kişilere hakaret edercesine, onları farklı şekilde AK Parti ve Erdoğan karşıtı olarak göstermeleri İnanılır gibi değil..
Yeşil Rize, hiçbir partinin, hiç bir zümrenin hiç bir bölgenin tekelinde olmadığı gibi, tüm Rize halkının ortak paydasıdır!..

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
İsmail Kabil
(12.05.2024 19:47 - #1512)
Rize merkez kavşağı köprüsü Rahmetli Mesut Yılmaz Başbakanken projelendirilmiştir ama boyu sadece 120m idi. 2002 den sonra çok bilmiş Rize yerel siyasetçileri müdahale ederek köprünün boyunu 3 katına çıkartmış ve şimdiki ucube meydana gelmiştir. Tıpkı müdahale edip hoholis ettikleri Dağdibi yolu, ve Salarha tünelinin sahile bağlantıları gibi...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi