Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
Köşe Yazarı
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
 

İTİBAR…

İnsani, ahlaki ve sosyal açıdan gelişmiş toplumlarda kişisel veya toplumsal itibar insaniyet, adalet, vicdan, merhamet, hoşgörü, saygı, sevgi ile ölçülür. Ahlaki erdemlerden yoksun toplumlarda ise itibar paraya, sermayeye, makama, güce bağlanır. Güç putlaştırılıp, güç sahipleri kutsallaştırılınca da bu gücü elde etmek adına savaşlar, hileler yapılır ve bu gücü ele geçirenler diğerini ezme, kendinden olmayana zulüm yapma, haksızlığa uğratma, adaletsizlik yapma ve kendilerine biat eden insanları istedikleri gibi kullanma hakkını kendilerinde görürler. İtibar maddi değerlere bağlanınca hâliyle insanlar, para, makam, güç karşılığında, gücü elde edenler tarafından kullanılabilir hale gelir. Güce biat eden, güce itibar gösteren ve gücü elde eden insanların değerleri, akılları, iradeleri, vicdanları devre dışı kaldığı için yaptıklarının sonunu düşünmeyen, sorgulamayan robotlar haline gelirler ve elde ettikleri gücü, refahı, rahatı kaybetmemek adına her şeyi yaparlar.   İTİBAR… Ne parada, ne pulda, Ne koltuk, ne makamda, Ne şöhrette, ne şanda, Ne köşkte, ne sarayda... Bir mazlum duasında, Bir yetim lokmasında, Bir hasta şifasında, Adalet ve vicdanda… Sanırsın bitmez ünün, Dön bir bak neydi dünün? Senin de biter günün, Kalırsın bir rakamda… Üstünlük takvadadır, Sanma ki makamdadır, Saygı sanma sanadır, Öğrenirsin hitamda…
Ekleme Tarihi: 23 Şubat 2024 - Cuma

İTİBAR…

İnsani, ahlaki ve sosyal açıdan gelişmiş toplumlarda kişisel veya toplumsal itibar insaniyet, adalet, vicdan, merhamet, hoşgörü, saygı, sevgi ile ölçülür.

Ahlaki erdemlerden yoksun toplumlarda ise itibar paraya, sermayeye, makama, güce bağlanır.

Güç putlaştırılıp, güç sahipleri kutsallaştırılınca da bu gücü elde etmek adına savaşlar, hileler yapılır ve bu gücü ele geçirenler diğerini ezme, kendinden olmayana zulüm yapma, haksızlığa uğratma, adaletsizlik yapma ve kendilerine biat eden insanları istedikleri gibi kullanma hakkını kendilerinde görürler.

İtibar maddi değerlere bağlanınca hâliyle insanlar, para, makam, güç karşılığında, gücü elde edenler tarafından kullanılabilir hale gelir.

Güce biat eden, güce itibar gösteren ve gücü elde eden insanların değerleri, akılları, iradeleri, vicdanları devre dışı kaldığı için yaptıklarının sonunu düşünmeyen, sorgulamayan robotlar haline gelirler ve elde ettikleri gücü, refahı, rahatı kaybetmemek adına her şeyi yaparlar.

 

İTİBAR…

Ne parada, ne pulda,

Ne koltuk, ne makamda,

Ne şöhrette, ne şanda,

Ne köşkte, ne sarayda...

Bir mazlum duasında,

Bir yetim lokmasında,

Bir hasta şifasında,

Adalet ve vicdanda…

Sanırsın bitmez ünün,

Dön bir bak neydi dünün?

Senin de biter günün,

Kalırsın bir rakamda…

Üstünlük takvadadır,

Sanma ki makamdadır,

Saygı sanma sanadır,

Öğrenirsin hitamda…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Meryem karadeniz
(26.02.2024 16:33 - #1430)
Çocuk annesi ile babasının canazesine gitmiş...Hoca namaza baslarken er kişi niyetine diyerek başlar...Çocuk annesini benim babam er değil, Profesör....demiş...Biz anlayışta,idrakte çocukluğumuzu aşmış değiliz....Dünya nimetlerini yiyenlerin haline bskiniz....Su Amerika,Fransa ve İngiltere ye bskiniz...İngiltere,deprem,savaş ve terör görmemiş...Türkiye ise terör,savaşlar,depremler ile yol alıyor.....Bunlar olmasa ekonomi bu kadar sikisir mi? Birde ekonomik ambargolar,izolasyonlar daha neler ve neler....Muhalefet akşam olur boş kafa ile yatar..Sabah olur boş kafa ile kalkar....Vatandaş DEM Partisine neden oy verir?
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi