Mustafa Semih  ARICI
Köşe Yazarı
Mustafa Semih ARICI
 

100 YIL

Sonsuzluğa akan zaman ırmağı içinde ve özellikle devletlerin ömründe 100 yıllık zaman dilimleri önemlidir. Birçok devlet çok uzun süre (Roma İmparatorluğu 1480 yıl, Venedik Cumhuriyeti 1100 yıl, Osmanlı İmparatorluğu 624 yıl) varlığını sürdürmekle kalmamışlar, bazıları bilinen dünyanın neredeyse yarısında hükümran olmuşlardır. Ancak buna karşılık birçok devlet 100 yıla varamadan dağılmış, parçalanmış ve yıkılıp gitmiştir. Lenin ve  Stalin’in 1000 yıl egemen olacağını yazdığı  koca Sovyet İmparatorluğu daha 70 yaşında dağılmış, Tito’nun “Balkanların Yeni Roması” adını verdiği Sosyalist Yugoslavya en fazla 80 yıl yaşayarak dağılıp gitmiştir. Kurucuları tarafından çok sağlam temeller üzerinde inşa edildiği birçok acı tecrübeden sonra daha iyi ortaya çıkan Türkiye Cumhuriyeti bile birçok defa sarsılmış, Menhus 15 Temmuz Fetö Darbe –Muhakkak İsrail’in de bu darbede parmağı vardır - girişimiyle yıkılmanın eşiğine kadar gelmiştir. Ancak vatanseverlerin, demokrasi yanlılarının cansiperane karşı koymasıyla bu tehlike atlatılmış, iki yıl sonra büyük bir coşku ile kutlayacağımız 2023-100.yılın gölgesi üzerimize düşmeye başlamıştır. Son günlerde gemi azıya alan İsrail Terörüne bu pencereden bakmakta yarar var. Binbir hile ve desise ve de Batı Emperyalizminin desteğiyle Filistin’de yerleşen Yahudiler, bugüne kadar gelen akıl almaz katliam, zülüm ve işgallerle topraklarını genişletmiş, Filistin halkının pesperişan olması bahasına “Bin yıl bu topraklarda olacağız” sloganıyla, “Terör Devleti İsrail’i” kurmuşlardır. Bugünlerde 73.Yıldönümünü kutlayacakları bu zülüm devletinin çok uzun süre payidar olacağının sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Hz.Ömer’e atfedilen ve Nizamül Mülk’ün Siyasetnamesi’nde de yer bir hükme göre: “Mülk küfürle payidar olur ama zülümle asla payidar olmaz” Zira zalim, doğrudan Allah’ın hasmıdır ve en umulmadık bir zamanda ipini çekiverir. İşte biz inanıyoruz ki “Zülüm Merkezi İsrail de” 100.Yılına (2048) varmadan berhava olacak ve Ortadoğu durmadan kanayıp, çevresine mikrop ve virüs saçan bir çıban başından kurtulmuş olacaktır.
Ekleme Tarihi: 16 Mayıs 2021 - Pazar

100 YIL

Sonsuzluğa akan zaman ırmağı içinde ve özellikle devletlerin ömründe 100 yıllık zaman dilimleri önemlidir. Birçok devlet çok uzun süre (Roma İmparatorluğu 1480 yıl, Venedik Cumhuriyeti 1100 yıl, Osmanlı İmparatorluğu 624 yıl) varlığını sürdürmekle kalmamışlar, bazıları bilinen dünyanın neredeyse yarısında hükümran olmuşlardır.


Ancak buna karşılık birçok devlet 100 yıla varamadan dağılmış, parçalanmış ve yıkılıp gitmiştir. Lenin ve  Stalin’in 1000 yıl egemen olacağını yazdığı  koca Sovyet İmparatorluğu daha 70 yaşında dağılmış, Tito’nun “Balkanların Yeni Roması” adını verdiği Sosyalist Yugoslavya en fazla 80 yıl yaşayarak dağılıp gitmiştir.


Kurucuları tarafından çok sağlam temeller üzerinde inşa edildiği birçok acı tecrübeden sonra daha iyi ortaya çıkan Türkiye Cumhuriyeti bile birçok defa sarsılmış, Menhus 15 Temmuz Fetö Darbe –Muhakkak İsrail’in de bu darbede parmağı vardır - girişimiyle yıkılmanın eşiğine kadar gelmiştir. Ancak vatanseverlerin, demokrasi yanlılarının cansiperane karşı koymasıyla bu tehlike atlatılmış, iki yıl sonra büyük bir coşku ile kutlayacağımız 2023-100.yılın gölgesi üzerimize düşmeye başlamıştır.


Son günlerde gemi azıya alan İsrail Terörüne bu pencereden bakmakta yarar var. Binbir hile ve desise ve de Batı Emperyalizminin desteğiyle Filistin’de yerleşen Yahudiler, bugüne kadar gelen akıl almaz katliam, zülüm ve işgallerle topraklarını genişletmiş, Filistin halkının pesperişan olması bahasına “Bin yıl bu topraklarda olacağız” sloganıyla, “Terör Devleti İsrail’i” kurmuşlardır. Bugünlerde 73.Yıldönümünü kutlayacakları bu zülüm devletinin çok uzun süre payidar olacağının sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Hz.Ömer’e atfedilen ve Nizamül Mülk’ün Siyasetnamesi’nde de yer bir hükme göre: “Mülk küfürle payidar olur ama zülümle asla payidar olmaz” Zira zalim, doğrudan Allah’ın hasmıdır ve en umulmadık bir zamanda ipini çekiverir.


İşte biz inanıyoruz ki “Zülüm Merkezi İsrail de” 100.Yılına (2048) varmadan berhava olacak ve Ortadoğu durmadan kanayıp, çevresine mikrop ve virüs saçan bir çıban başından kurtulmuş olacaktır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.