Mustafa Semih  ARICI
Köşe Yazarı
Mustafa Semih ARICI
 

100.YILA ÜÇ AY KALA

            Bilindiği gibi 29 Ekim 2023 Cumhuriyetin 100.Yıldönümünün kutlanacağı gündür. Başka bir deyişle 29 Ekim 1923’te kurulan  Türkiye Cumhuriyeti 100.yılını tamamlayarak 2.Yüzyılına girmiş olacaktır.             Nasıl insanların hayatında yaş dönümleri hep önemli olmuşsa, devletlerin de bu şekilde 100,200,500 yıldönümleri büyük önem taşır ve çok yönlü anlamlı kutlamalar yapılır. Nitekim Cumhuriyetimizin, 10.- 50.-ve 75. Yaş dönümlerinde çeşitli kutlamalar yapılmış, sayısız kitap yayınlanmış, seminerler  düzenlenmiş ve marşlar bestelenmiştir. Bunlardan özellikle 10.yıl marşı bir efsanedir.             Bunların hepsinin üzerinde, çok önemli çok önemli bir yıldönümü olan 29 Ekim 2023’ün çok daha geniş etkinliklerle kutlanması beklenirken, her zaman ki bilindik 29 Ekim törenleriyle geçiştirileceği anlaşılıyor.             Neden mi biliyoruz?             29 Ekim 2023’e sadece 3 ay kalmasına rağmen hükümetçe açıklanmış bir kutlama programı mevcut değildir. Varsa bile biz bilmiyoruz her halde.             Halbuki bugüne kadar ayrıntılı bir kutlama programının yapılıp, icra planınnın açıklanması, seminerler, konferanslar düzenlenmesi ve en önemlisi bu anlamlı gün için bir güfte ve beste yarışmasının açılması gerekirdi.             Bildiğimiz kadarıyla bunların hiçbiri yapılmamıştır. Sadece bazı özel kişi ve kurumların sınırlı 100.Yıl kitap ve araştırma çalışmaları olduğunu  biliyoruz. Bu meyanda bizim de bu sıralarda 2.Baskı hazırlıklarını yaptığımız “Türkiye Meydan Okuyor Cumhuriyetin İkinci Yüzyılı 2023-2123” kitabımız gibi…             İktidar partisi içinde Cumhuriyetle baş hoş olmayan bazı grupların varlığı herkesçe malümdur. Bunlar 29 Ekim 1923’ü “Bir rejim değişikliği” olarak kabul edip benimsemedsiği ve hatta karşı olduğu bilinen bir vakıadır. Ancak resmi adı “Türkiye Cumhriyeti Hükümeti” olan bir heyetin, Cumhuiyetin 100.yılını kutlaması resmi bir görevdir, savsaklanamaz. Seçimden önce açıklanan muğlak  “Türkiye Yüzyılı” kavramı bu resmi görevin yerine geçemez.             Bu arada başta CHP olmak üzere muhalefet de seçim yenilgisinin şokunu hâlâ üzerinden atamamış olacak ki onlar da bu konuda hiçbir şey yapmıyorlar. Madem ki hükümet geride duruyor, kendileri alternatif uygulama programı yapmalı ve çoktan icraata geçmiş olmalıydı. Koskoca 100.Yıl güme gidecek galiba?             Bu nedenlerle yıl başından beri gelen bu rehavete bir an önce son verilerek, görkemli bir 100.Yıl kutlaması hazırlığına tam gaz başlanmalıdır.
Ekleme Tarihi: 29 Temmuz 2023 - Cumartesi

100.YILA ÜÇ AY KALA

            Bilindiği gibi 29 Ekim 2023 Cumhuriyetin 100.Yıldönümünün kutlanacağı gündür. Başka bir deyişle 29 Ekim 1923’te kurulan  Türkiye Cumhuriyeti 100.yılını tamamlayarak 2.Yüzyılına girmiş olacaktır.

            Nasıl insanların hayatında yaş dönümleri hep önemli olmuşsa, devletlerin de bu şekilde 100,200,500 yıldönümleri büyük önem taşır ve çok yönlü anlamlı kutlamalar yapılır. Nitekim Cumhuriyetimizin, 10.- 50.-ve 75. Yaş dönümlerinde çeşitli kutlamalar yapılmış, sayısız kitap yayınlanmış, seminerler  düzenlenmiş ve marşlar bestelenmiştir. Bunlardan özellikle 10.yıl marşı bir efsanedir.

            Bunların hepsinin üzerinde, çok önemli çok önemli bir yıldönümü olan 29 Ekim 2023’ün çok daha geniş etkinliklerle kutlanması beklenirken, her zaman ki bilindik 29 Ekim törenleriyle geçiştirileceği anlaşılıyor.

            Neden mi biliyoruz?

            29 Ekim 2023’e sadece 3 ay kalmasına rağmen hükümetçe açıklanmış bir kutlama programı mevcut değildir. Varsa bile biz bilmiyoruz her halde.

            Halbuki bugüne kadar ayrıntılı bir kutlama programının yapılıp, icra planınnın açıklanması, seminerler, konferanslar düzenlenmesi ve en önemlisi bu anlamlı gün için bir güfte ve beste yarışmasının açılması gerekirdi.

            Bildiğimiz kadarıyla bunların hiçbiri yapılmamıştır. Sadece bazı özel kişi ve kurumların sınırlı 100.Yıl kitap ve araştırma çalışmaları olduğunu  biliyoruz. Bu meyanda bizim de bu sıralarda 2.Baskı hazırlıklarını yaptığımız “Türkiye Meydan Okuyor Cumhuriyetin İkinci Yüzyılı 2023-2123” kitabımız gibi…

            İktidar partisi içinde Cumhuriyetle baş hoş olmayan bazı grupların varlığı herkesçe malümdur. Bunlar 29 Ekim 1923’ü “Bir rejim değişikliği” olarak kabul edip benimsemedsiği ve hatta karşı olduğu bilinen bir vakıadır. Ancak resmi adı “Türkiye Cumhriyeti Hükümeti” olan bir heyetin, Cumhuiyetin 100.yılını kutlaması resmi bir görevdir, savsaklanamaz. Seçimden önce açıklanan muğlak  “Türkiye Yüzyılı” kavramı bu resmi görevin yerine geçemez.

            Bu arada başta CHP olmak üzere muhalefet de seçim yenilgisinin şokunu hâlâ üzerinden atamamış olacak ki onlar da bu konuda hiçbir şey yapmıyorlar. Madem ki hükümet geride duruyor, kendileri alternatif uygulama programı yapmalı ve çoktan icraata geçmiş olmalıydı. Koskoca 100.Yıl güme gidecek galiba?

            Bu nedenlerle yıl başından beri gelen bu rehavete bir an önce son verilerek, görkemli bir 100.Yıl kutlaması hazırlığına tam gaz başlanmalıdır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi