Mustafa Semih  ARICI
Köşe Yazarı
Mustafa Semih ARICI
 

GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ

Önceki yazımızda Rize’nin geleceğinde yer alıp önemli roller üstlenecek Büyük Şehir Belediyesi ve raylı sistemi ele almıştık. Yazılarımız ne derece okunmuyor bilmiyorum ama – Lâf arasında “okunma sayısı”  iyi bir uygulamaydı- Rize için bu kadar önemli bir fikre hiçbir ilgi gösterilmeyip, olumlu veya olumsuz hiçbir yorum yapılmaması iki şey akla getiriyor:             -Ya  gelecek Rizeli’nin çok umurunda değil,             -Ya da gelecekte bunların olabileceğine asla inanmıyor.             Bu nedenle de hiç yorum almamamız veya başka bir deyişle katılım sağlanamaması normal geldi bana. Buna rağmen sözü burada kesmeyip diğerlerini yazmaya devam edelim. Zira gelecek hayal etmekle başlar. Eğer hayalleriniz ölmüşse boşuna uğraşmayın, geleceğiniz de çoktan mevta olmuştur!             Teleferik:  Dolgu alanında uygun bir yerden Dağbaşı veya Paşakuyu Mahallesine yapılacak bir teleferik uzun senelerin müzmin projesidir. Her belediye seçiminde söz verilir ama bir türlü gerçekleşmez. Belki içinde bulunduğumuz büyük ekonomik krizin bitmesiyle tekrar gündeme gelir ve bu iki nokta arasında işleyen bir teleferik hattı, zamanla Isırlık Doğa Parkı’na kadar uzatılırsa Rize’ye belki de yüzbinlerce turist getirecek bir uygulamaya imza atılmış olur. Bir düşünün, altınızda serilen Karadeniz’in, Rize şehrinin ve doyumsuz yeşilliklerin üzerinden bir saatlik bir cevelan hiçbir zaman unutulmayacak bir anı olacaktır.             Elektrikli Toplu Taşıma Araçları: Gerek bireysel ve gerekse toplu taşımacılık, önlenemez bir hızla elektrikliye dönüşüyor. Bugün numunelik olan elektrikli taşıtları 2030’dan itibaren çok sık göreceğiz. Bu meyanda yapılacak raylı sistem zaten elektrikle çalışırken, otobüs ve minibüs gibi toplu taşım araçlarının da elektrikli olması zorunlu tutulmalıdır. Böylece günün her saati ortalığı kara mazot dumanına boğan dizel motorlu araçlardan kurtulmuş oluruz. Yüksek katlı binaların yaygınlaşmasıyla büyük problem olan hava kirliliği de büyük oranda önlenmiş olur. Üç büyük ilimiz başta olmak üzere birçok belediyede şimdiden başlayan bu gelişmenin dışında kalınmamalıdır.             Deniz Ulaşımı: Önünde koca bir deniz olmasına rağmen Rize ve çevresinde bugüne kadar deniz ulaşımı hiç akla gelmemiştir. Belki de ben burada ilk defa yazıyorum. Halbuki İyidere’den ta Ardeşen’e kadar denizden ulaşım imkânı mevcuttur. Ha, Karadeniz’in özellikle kışları çok hırçın olması ve deniz seyrüseferine imkân vermeyeceği ileri sürülebilir. Ancak karşımızdaki Rus kıyılarında bolca kullanılan bu imkân bizde de neden olmasın? Yeter ki bu denize uygun yolcu vapurları alalım. Üstelik karşılıklı iki vapurla yapılacak bu seferler Rize’nin turizm potansiyeline de büyük katkı yapacaktır.             Bunlardan başka Rüzgâr Enerjisi ve çöplerden enerji elde edilmesini önceki bir yazımızda ele almıştık. Ülke ve bölgenin yeni gündemlerine göre ortaya çıkacak ”Yeni gelecek fırsatlarını” ele almaya devam edeceğiz.    
Ekleme Tarihi: 12 Aralık 2021 - Pazar

GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ

Önceki yazımızda Rize’nin geleceğinde yer alıp önemli roller üstlenecek Büyük Şehir Belediyesi ve raylı sistemi ele almıştık. Yazılarımız ne derece okunmuyor bilmiyorum ama – Lâf arasında “okunma sayısı”  iyi bir uygulamaydı- Rize için bu kadar önemli bir fikre hiçbir ilgi gösterilmeyip, olumlu veya olumsuz hiçbir yorum yapılmaması iki şey akla getiriyor:

           
-Ya  gelecek Rizeli’nin çok umurunda değil,

           
-Ya da gelecekte bunların olabileceğine asla inanmıyor
.

           
Bu nedenle de hiç yorum almamamız veya başka bir deyişle katılım sağlanamaması normal geldi bana. Buna rağmen sözü burada kesmeyip diğerlerini yazmaya devam edelim. Zira gelecek hayal etmekle başlar. Eğer hayalleriniz ölmüşse boşuna uğraşmayın, geleceğiniz de çoktan mevta olmuştur!

           
Teleferik
:  Dolgu alanında uygun bir yerden Dağbaşı veya Paşakuyu Mahallesine yapılacak bir teleferik uzun senelerin müzmin projesidir. Her belediye seçiminde söz verilir ama bir türlü gerçekleşmez. Belki içinde bulunduğumuz büyük ekonomik krizin bitmesiyle tekrar gündeme gelir ve bu iki nokta arasında işleyen bir teleferik hattı, zamanla Isırlık Doğa Parkı’na kadar uzatılırsa Rize’ye belki de yüzbinlerce turist getirecek bir uygulamaya imza atılmış olur. Bir düşünün, altınızda serilen Karadeniz’in, Rize şehrinin ve doyumsuz yeşilliklerin üzerinden bir saatlik bir cevelan hiçbir zaman unutulmayacak bir anı olacaktır.

           
Elektrikli Toplu Taşıma Araçları: Gerek bireysel ve gerekse toplu taşımacılık, önlenemez bir hızla elektrikliye dönüşüyor. Bugün numunelik olan elektrikli taşıtları 2030’dan itibaren çok sık göreceğiz. Bu meyanda yapılacak raylı sistem zaten elektrikle çalışırken, otobüs ve minibüs gibi toplu taşım araçlarının da elektrikli olması zorunlu tutulmalıdır. Böylece günün her saati ortalığı kara mazot dumanına boğan dizel motorlu araçlardan kurtulmuş oluruz. Yüksek katlı binaların yaygınlaşmasıyla büyük problem olan hava kirliliği de büyük oranda önlenmiş olur. Üç büyük ilimiz başta olmak üzere birçok belediyede şimdiden başlayan bu gelişmenin dışında kalınmamalıdır.

           
Deniz Ulaşımı: Önünde koca bir deniz olmasına rağmen Rize ve çevresinde bugüne kadar deniz ulaşımı hiç akla gelmemiştir. Belki de ben burada ilk defa yazıyorum. Halbuki İyidere’den ta Ardeşen’e kadar denizden ulaşım imkânı mevcuttur. Ha, Karadeniz’in özellikle kışları çok hırçın olması ve deniz seyrüseferine imkân vermeyeceği ileri sürülebilir. Ancak karşımızdaki Rus kıyılarında bolca kullanılan bu imkân bizde de neden olmasın? Yeter ki bu denize uygun yolcu vapurları alalım. Üstelik karşılıklı iki vapurla yapılacak bu seferler Rize’nin turizm potansiyeline de büyük katkı yapacaktır.

           
Bunlardan başka Rüzgâr Enerjisi ve çöplerden enerji elde edilmesini önceki bir yazımızda ele almıştık. Ülke ve bölgenin yeni gündemlerine göre ortaya çıkacak ”Yeni gelecek fırsatlarını” ele almaya devam edeceğiz.    

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.