Mustafa Semih  ARICI
Köşe Yazarı
Mustafa Semih ARICI
 

ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I

Rize’ye ilk defa gidenler ya da benim gibi yılda bir iki yılda bir sıla yapanlar için kent çok değişmiş görünüyor. Ancak bu değişim ne yazık ki olumlu yönde gelişmemiş. Aynen yazının başlığında olduğu gibi “ Şirin Rize’den Sorun Rize’ye doğru” bir transformasyon meydana gelmiş.             Sorun nerede diye sorulacak olursa özellikle son 10 yılda inanılmaz bir apartmanlaşma yaşanmış. Kentleşme demiyorum apartmanlaşma…Özellikle batıdan doğuya (Derepazarı- Gündoğdu arası) ve tepelere doğru bir balon gibi şişen kent, sağlıklı bir şehirleşme gerçekleştirmiş diyemeyiz.             En asgariden sağlıklı bir şehirleşmenin ana unsurları kentin nefes alması, yeteri kadar park ve bahçelerle bezeli, düzgün cadde ve sokaklarla işlerliği olan, kültür ve sanat yapıları barındıran ve yeterli ölçüde spor tesislerine sahip olmasıdır. Oysa dönüp Rize’ye baktığımızda öncesinde çaylıkların, mandalina bahçelerinin ve eski Rize Evleri’nin olduğu alanlara imar verilmesi sonucu yoğun bir yapılaşma gerçekleştiğini görüyoruz. Temel amacın olabildiğince daire yapabilmek ve denizi görebilmek için kat sayısını arttırmak olduğu anlaşılan bu yapı yığınları arasında doğru dürüst sokaklar bile yapılmamakta, istim arkadan gelsin misali nefes alınamayan mahalleler oluştuktan sonra çareler aranmaktadır.             Ancak bu saatten sonra yapılacak çok bir şey olmadığı için plansız, çarpık ve sorunlar yumağı oluşturacak bir kent dokusu ortaya çıkmaktadır. Aynı hata efsane belediye başkanı Ekrem Orhon tarafından denizden kazanılan dolgularda da yaşanmış, kendisinin sorumlu mevkide iken en fazla 3-4 kat özenine rağmen sonraları 15 katı bile geçen apartmanlar, iş hanları dikilerek, bugünkü sıkıntılı ve tehlikeli duruma gelinmiştir.             Şehir merkezinde yıkılmaya aday binaların dönüşümü başlamıştır ama dolguların tümünde oldukça uzun süreceği anlaşılmaktadır. Mevcut bu soruna iç taraftaki çarpık gelişen yeni mahalleler de eklenince Rize gerçekten Şirin Rize özelliğinden çok uzaklaşmış olmaktadır. Dünyada artık “smart city – akıllı şehirlerin” gündeme geldiği bir çağda tüm bunlar çok düşündürücüdür.             Tamamen iş işten geçmeden neler yapılabileceğini sonraki yazımıza bırakıyoruz.
Ekleme Tarihi: 24 Haziran 2021 - Perşembe

ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I

Rize’ye ilk defa gidenler ya da benim gibi yılda bir iki yılda bir sıla yapanlar için kent çok değişmiş görünüyor. Ancak bu değişim ne yazık ki olumlu yönde gelişmemiş. Aynen yazının başlığında olduğu gibi “ Şirin Rize’den Sorun Rize’ye doğru” bir transformasyon meydana gelmiş.

           
Sorun nerede diye sorulacak olursa özellikle son 10 yılda inanılmaz bir apartmanlaşma yaşanmış. Kentleşme demiyorum apartmanlaşma…Özellikle batıdan doğuya (Derepazarı- Gündoğdu arası) ve tepelere doğru bir balon gibi şişen kent, sağlıklı bir şehirleşme gerçekleştirmiş diyemeyiz.

           
En asgariden sağlıklı bir şehirleşmenin ana unsurları kentin nefes alması, yeteri kadar park ve bahçelerle bezeli, düzgün cadde ve sokaklarla işlerliği olan, kültür ve sanat yapıları barındıran ve yeterli ölçüde spor tesislerine sahip olmasıdır. Oysa dönüp Rize’ye baktığımızda öncesinde çaylıkların, mandalina bahçelerinin ve eski Rize Evleri’nin olduğu alanlara imar verilmesi sonucu yoğun bir yapılaşma gerçekleştiğini görüyoruz. Temel amacın olabildiğince daire yapabilmek ve denizi görebilmek için kat sayısını arttırmak olduğu anlaşılan bu yapı yığınları arasında doğru dürüst sokaklar bile yapılmamakta, istim arkadan gelsin misali nefes alınamayan mahalleler oluştuktan sonra çareler aranmaktadır.

           
Ancak bu saatten sonra yapılacak çok bir şey olmadığı için plansız, çarpık ve sorunlar yumağı oluşturacak bir kent dokusu ortaya çıkmaktadır. Aynı hata efsane belediye başkanı Ekrem Orhon tarafından denizden kazanılan dolgularda da yaşanmış, kendisinin sorumlu mevkide iken en fazla 3-4 kat özenine rağmen sonraları 15 katı bile geçen apartmanlar, iş hanları dikilerek, bugünkü sıkıntılı ve tehlikeli duruma gelinmiştir.

           
Şehir merkezinde yıkılmaya aday binaların dönüşümü başlamıştır ama dolguların tümünde oldukça uzun süreceği anlaşılmaktadır. Mevcut bu soruna iç taraftaki çarpık gelişen yeni mahalleler de eklenince Rize gerçekten Şirin Rize özelliğinden çok uzaklaşmış olmaktadır. Dünyada artık “smart city – akıllı şehirlerin” gündeme geldiği bir çağda tüm bunlar çok düşündürücüdür.

           
Tamamen iş işten geçmeden neler yapılabileceğini sonraki yazımıza bırakıyoruz.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.