Reklamı Geç
YAZARLAR
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
Mehmet Emin TOPRAK
30 Ocak 2021 - Cumartesi 10:18
Belki bizim de farkında olmadan kullandığımız bazı tehlikeli ifadeler vardır. İlk anlaşılan anlamı ile, pek yanlış addedilmese de, biraz düşününce, o ifadenin dinsizlik ve Allahsızlığı çağrıştığını görürüz!

Tabii ki biz, bu anlamı ile kullanmadığımız için, dinsiz veya Allahsız olmayız, fakat biz insanların Yaratıcısı olan
Allah’ın gücüne gideceği kesindir. Ve kalbimizde siyah bir leke de bırakır.

Nedir bu ifadeler?

Doğa Harikası, doğanın gücü, oldu, bitti, oluştu v.b. ifadelerdir.

Eğri oturup doğru konuşalım, doğa dediğimiz nesnenin herhangi bir gücü olabilir mi? Mesela bizi veya canlıları yaratabilir mi?

Önce doğa veya tabiat dediğimiz şeyin ne olduğunu konuşalım!

Dağ, taş, toprak, su, hava, bitkiler gibi şeyler değil mi?
Eğer bu şeyleri ve nesneleri kastediyorsak, bunların değil gücü, birçoğunun canı bile yok! Sağır, dilsiz ve kör varlıklardır!

O halde herhangi bir şey tesadüfen veya kendi kendine olabilir mi? Aklını kullanan herkes bu soruya olamaz der!
Ezelî olmayıp sonradan yaratılan kâinat ve aynı zamanda dünyamız, kendi kendine veya tesadüfen yaratılmayacağına göre, bunları yaratan, dışardan bir varlık olmalıdır!

Bu yaratan varlık, tabiat veya doğa olsaydı, biz zaten doğanın yaratıcısını arıyoruz! İşte bir şey kendi kendini yaratamıyacağına göre, ve biz insanlar da bu varlıkları yaratamadığımıza göre, bir Yaratıcı gücün varlığı apaçık görünüyor değil mi!

Evet Aziz Dostlar!

Bu düzeni kuran ve koyan, bizleri dünyada nazlı bir misafir gibi ağırlayan, kapkara topraktan, bizlere sayısız nimetler çıkaran ve insanları bu dünya gemisinde ve boşlukta, bir saniye geç kalmadan seyahat ettiren Birisi var!
İşte O Allahtır!

Madem kendisini bize Allah diye tanıtıyor, biz insanlar da Onu tanımalı ve ağırına gidecek söz ve fiillerden son derece sakınmalı değil miyiz?

Nitekim O Yaratan Allah, bize gönderdiği kitabında şöyle buyurmaktadır:

“Peki, Allah rızkınızı kesecek olsa, kimdir size rızık verecek olan?” Mülk Sûresi (21)

Bu ayeti iyice anlayıp gereğini yapmayı Cenab-ı Hak hepimize nasip etsin.

Saygılarımla...
Adınız
Yorumunuz
Kasım Kutlu - 30 Ocak 2021  
Mehmet hocam- Ağzına sağlık Maalesef bu söylemler bilinçli bir şekilde Yaradanı unuttturmak için hazırlanıp servis ediliyor. Bu örnekleri çoğaltabiliriz Bol şans" Halbuki dünyada tesadüfen oluşmuş-şans eseri oluşmuş hiç birşey yoktur Din karşıtlarının bunları neden servis ettiklerini de gençlere izah edelim Selamlar

damla... - 01 Şubat 2021  
Gençlerimiz- kur anı kerimin mealini günde bir sayfa okumalı...İmkan buldukça kur anı kerimi okumaya çalışalım. En azindean namaz sürelerini okuyalım..Dünyada 7 milyar nüfus var.. 2!3 milyarı İsmamiyeti anlamaya çaşıyor... Kur anın mealini ve Allah Resulunun hadislerini günde bir iki tane okuyalım...Allah ve Resul diyenler mahçup olmayacak..Cahil insanların hal-hareket ve davranışları belirli yaştan sonra ne yaptığını belki anlayanlar olacak. Bir mikroba güç!kuvvet veren Allah(c.c)..Bizi koruyacak olan da Allah (c.c).. Ama tedbir almak için- sağlık kurallarına-ilaçlara katkı sağlayısı önerilerimizle güçlendirelim. Mikrop - mutasyona uğrayarak hizli yayılıyor. Bu işin şakası yok. 82 milyonda 3!5 kural tanımazlara değil- ilim-ilim adamları ne diyor? Anlamak ve uygulamak gerekir...

yağmur - 01 Şubat 2021  
Din atımayan Libya-Irak-Suriye bugün ne durumdadır? Kötülük halklarda değildir.İdarecilerdedir.İnanıp inanmamakta bireylere muhasebe imkanı verilmiştir. Bütün dünya insanlığının son nefeste yüzleri Allah a çevrilecek... Hangi din olursa olsun-inanıp inanmamakta cüzi irade var. Hiçbir dine hakaret etmeyiniz...Gücünüz bir mikropu bile engelliyemez.Ancak tedbir alırsınız...

İSMET KARA - 02 Şubat 2021  
Allah affetsin. Kuran okuduktan sonra dinlerin insan işi olduğuna inandım. İnanmak istiyorum ama Kuran ın sonsuz kudretli bir varlık tarafından yazılmış olduğuna inanamıyorum. Bazı şeyler bana mantıksız geliyor. Mesela fil süresi "Kabe yi yıkmaya gelen Ebreheyi" anlatıyor. Ebrehe o zaman hak din olan hristiyanlığa mensup- kabede putperest müşrikler var. Allah- hak dine mensup olanı değil- putperest müşrikleri tutuyor. Ebrehe ye kuşlar saldırıyor.Allah Kabeyi korudu diyorsanız: kabeyi su bastı- terörist bastı- yezid mancınıkla bastı. Allah niçin korumadı? Bu işler bana mantıklı gelmiyor. İnanmak istiyorum. Fakat- inanamıyorum. Allaha emanet olun...


Diğer Yazıları

BATIL ŞEYLERİ GÖSTERMENİN AÇTIĞI YARALAR(!)
DHMİ RİZE’DE, THY NEDEN YOK!
BU İŞTE BİR BİT YENİĞİ VAR!
SEZEN AKSU FİKİR HÜRRİYETİ HAKKINI MI KULLANDI?
RİZE'YE GÖLET HABERİ SEVİNDİRDİ…
KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?