Reklamı Geç
YAZARLAR
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
Mehmet Emin TOPRAK
07 Şubat 2021 - Pazar 16:56
Garip bir süreçten geçiyoruz. Elma ile armut birbirine karıştırılmak isteniyor!

Geçen gün bir tv. programında, bayan moderatör, kadın-erkek eşitliği konusunda şöyle demişti: Kız çocuk pembe, erkek çocuk mavi sever diye bir şey yok; bu durum insanların yönlendirmesinden kaynaklanıyor! Hatta daha da ileri giderek, kız çocuk evcilik oynar, erkek çocuk arabalarla oynar diye bir durum da yok! 

Demek istiyor ki, aramızda fark filan yok, aynıyız!

Bu görüş, fıtratı ve vicdanı inkâr olduğu gibi,  ilmî hakikatleri de gözardı etmektir!

Bu konuda Bediüzzaman Hazretleri: “Fıtrat yalan söylemez.” diye sağlam bir tespit yapmaktadır. 

Biz insanlar, bu iki farklı cinsi, ne kadar eşitlemeye gayret edersek edelim, bunlar aynı olamazlar!

Bu durum bana, Galile’nin idama giderken ki sözünü hatırlattı. Ne demişti? “Ben ne kadar dünya dönmüyor desem de, o yine dönüyor.”

Zorlama ile bir şey olur mu? Olmaz tabii ki! Bu zorlamadan da, hep kadınlar zararlı çıkmışlar ve çıkmaktadırlar.

Halbuki dinimiz, her bir cinse, fıtratına göre ve kaldırabileceği kapasiteye uygun olarak yük vermiştir.

Adalet, her şeye hakkını vermektir. Hak edenin hakkını az vermek zulüm olduğu gibi, fazla vermekte bir çeşit haksızlıktır!

Çok detaya girmek istemiyorum, konu hakkında bir çok kitaplar yazılmış, yorumlar yapılmış ve yazılmaya da yapılmaya da devam edecektir.

Evet Aziz Dostlar!

Özetlersek, sütten ağızımız yandığı için, yoğurdu da üfleyerek yemeye başladık. Halbuki, sütü süt olarak, yoğurdu yoğurt olarak yemeliyiz! Yani ifrattan tefrite düşmemeliyiz!

Eski devirlerde, yani İslâmiyetin hâkim olmadığı yer ve zamanlarda, kadınlar gerçekten ezilmişler. Kadınların aleyhine işleyen bu haksızlığın, dengeye getirilmesi gerekirken, tam tersi yanlışa düşülüyor! Kadına hak verme adına, kaldıramayacağı yüklerin altına itilmek isteniyor!

Halbuki hukukun dışında, değil sadece kadın ve erkek, hiçbir insan eşit değildir ve olmaması gerekir!

Cenab-ı Hak, dünya işlerinin düzenli bir şekilde yürütülebilmesi için, bütün insanları farklı fıtrat ve kabiliyetlerde yaratmıştır.

Fıtrat değişmez!

Bu sadece müslüman ülkelerde değil, her ülkede bu farklılık mevcuttur.

Şayet hukuk’un dışında da, kadın ve erkek eşittir der isek, maalesef bugün geldiğimiz vahim noktaları daha ilerilere taşırız! 

Bugün evliliklerde, boşanmalarda, ailevî ilişkilerde, şiddet olaylarında dünyanın ve memleketimizin nerelere geldiğini söylemeye hâcet yok sanırım!

Ne zaman ki insanlık, fıtrata döner ve kadını kadın olarak, erkeği erkek olarak yorumlamaya başlarsa, belki o zaman, haberleri canımız sıkılmadan izleyebiliriz!

İnşallah en yakın zamanda, dünyanın geldiği bu cinnet hâlinin sona ermesi veya en azından azalması dileği ile saygılar sunuyorum...
Adınız
Yorumunuz
Hasan Karoğlu - 08 Şubat 2021  
İslama göre kadın ve erkek eşit olmaz. Örneğin kadının şahitliği mahkemede kabul edilmez. Ancak bir erkek şahit varsa kadının ki yarım kabul edilir. Mesela bir adam bir kadına tecacüz etse-başka bir kadın şahit olsa- sonra şeriata göre yargılansalar- adam kadının şahitliğini red ettiğinde dava düşer. Adam serbest kalır. Şeriat böyle geri bir düzendir. 1500 yıl öncesinin arap kuralları ile bugün modern toplum yürümüz. Bu gerçekleri hocalar size anlatmaz. Sonra çok pişman olursunuz. Akıllı olun...

Yunus BÜYÜK - 08 Şubat 2021  
KADINA- KENDİ GÜCÜNE GÖRE HAKKINI DİNİMİZ VERMİŞTİR. ŞİMDİLERDE SADECE EŞİTLİK EDEBİYATLARI YAPILIYOR. DİNİ BİLMEYENLER DİN HAKKINDA HÜKÜM VERMEYE KALKIYORLAR

YUSUF YUSUF HOCA - 09 Şubat 2021  
İslamda kadının şahitliği bir erkek şahitin yanında yarım sayılır. Bu doğrudur. İslamda kadının hissesi yarımdır. Mirastan yarım hisse alır. Nitekim- erbakan hocamızın kızları miras paylaşırken şeriatı red etmişlerdir. Medeni kanuna göre mirası paylaşmışlardır. İslamda cariyelik vardır. Cariye para ile satılabilen kadın demektir. Bu kadını alıp satarsın. Cariyelerin pek bir hakkı olmaz. Kölenin kadın versiyonudur. Osmanlı da cariye pazarları vardı. Peygamber efendimizin de cariyeleri olmuştur. Dini doğru anlatalım. Dinde olan şeyleri yok diyerek insanları kandırmayalım. Dini değiştirmek bidattır büyük günahtır. Bundan kaçınalım. Dini bilmeden konuşmayalım. Selametle kalın.

meryem - 09 Şubat 2021  
İslam hukukuna göre 90 gram altını olan zengindir. Zekâtını verecek.Bugün hacca gidenlerin yüzde kaçı zeKâtlarını veriyor? Birden fazla hacca gidenler- hiç çevresine bakıpta ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmuşmudur? İslam hukuku- savaşlarda kadınlar öldürülemez hükmü vardır.Kadınların korunması erkeğe verilmiştir. Cennet anaların ayağı altındadır. Anaların gönlünü almadan-cennetten uzak kalırız.Anaların gönlünü almak-almaya çalışanlar bugünün evliyası demektir. Yetim bir kız çocuğunu- evlatları yanına alıp-o kızı büyüten insanlar-cennette Allah Resulune en yakın insanlar olacak..Yetime-fakire-talebelere bir tas çorba veren insanlar ne güzel insanlardır..Artvin YUsuf elinde SABANCI ailesi kız öğrenci yurdu yapmış.Kalem-defter parası olsun diye hali dokuma atölyesisi yapmış..Artvin-Rize-Trabzon-Giresun-Ordu...kısaca bütün anadolu insanları bölgelerine zenginleri ne yapmıştır? Yapanları tanıyalım.Sayılarının artması için dua edelim.

yağmur - 09 Şubat 2021  
Kadın olsun-erkek olsun insanların yaptıklarına bakmak çok değerlidir. SABANCI ailesi Artvin Yusufelinde kız öğrenci yurdu yapmıştır.Halidokuma atölyesi yapmıştır..Artvin-Rize-Trabzon-Giresun-Ordu...zenginleri bölgelerine ne yapmıştır? Kadın olsun-erkek olsun 90 gram altını olan islam hukukuna göre zengindir..Zekâtını vermeyen-kadın ve erkekler yok mu ? Haca gidenlerin yüzde kaçı zekât veriyor?

çay çiceği - 09 Şubat 2021  
İnsanlar yaptıklarının hesabını verecek...Kötülükleri biliyorsan -iyilik yapmaya bakmak...Son nefeste yaptıklarına karşılık gideceğin yeri görecektin... Allah ve Resulune yakın olmaya çalışmak...

Hakkı - 09 Şubat 2021  
Zaten yanlış olan dinimize göre yaşıyor olmamak şayet yaşıyor olsaydık ne kadına zulüm olurda ne de erkeklere zulüm olurdu. Zulmün baş sebebi fıtrata uymayan kanunların kasten servis edilmesidir.

yusufcuk - 09 Şubat 2021  
İnsan olan kadın ve erkek-insanlığını kaybetmiş-kadın ve erkeklerden bizi koruyacak Yüce Allah (c.c) dir.. İnsanlığını kaybetmiş olan insanlar 40 yıldır terör adı altında anadolu insanlarını öldürüyorlar. Denizlerde lastik botlarını batırarak-kadın-çocuk demeden insanlar boğuluyor..İnsanlara sadece elini uzatan anadolu anasının evlatlarının eli... İnsanlığını kaybetmiş insanlar eşittir...İnsanlığını kaybetmeyenlerin dereceleri çok farklıdır...

Meryem Hanım a - 10 Şubat 2021  
"İslam hukuku! savaşlarda kadınlar öldürülemez." Kadın- cariye edilir. İster kullan- ister sat. İstersen bir süre kullan- sonra sat. Öldürünce ne kazanacaksın. Nitekim- yüce peygamberimiz Hz. Muhammet (SAV) döneminde Museylime diye birisi peygamberim diyordu. Sonra karısı da peygamberim diyordu. Hikayeyi kısa kesiyorum. Yüce peygamberimiz Amr Bin As ı Museylime nin işini bitirmesi için görevlendirdi. Amr Bin As Museylime yi öldürdü. Karısını da kendine karı yaptı. Dinimiz kadına böyle değer veren bir dindir. Adamı öldürür. Karıyı kendine karı yapar.

yağmur - 11 Şubat 2021  
Türk padişahları yapancılarla evlenmiştir..Kanuni döneminde- oğlu ikinci Selim i Yahudi bir kızla evlendıtmıştır.. Bireyleriyatan Allah- Irklarıda yaratmıştır..Kanuni döneminden sonra basamak-basamak iniş başlamıştır. Tanzimat-Meşrutiyet dönemlerinde Şeyhülislam adı altında gelenlerin fetvasına bakılmalı..Haritaya köfür işidir diyen Şeyhülislamlar göreveksiniz. İşte Yunus Emre nin dediği gibi- Nice insanlar gördüm elbisenin içinde insan yok...Nice insanlar gördün üzerinde elbise yok...Bugünki -ilim adamlarının haline bakmayalım. Halimizi muhasebe edelim...

İssa çakoğlu - 11 Şubat 2021  
Bu ander kafalarla değil bati yi yetişmek yuz sene geriden gelmeye devam ederiz bu yorumlarin ucu işid e çikar

Isa cakoğlu - 13 Şubat 2021  
Yusuf hoca misin haci misin nesin din diye diye ulkenin dinini aglattiniz dinle ilgili bir şey bildiğinizde yok ancak din tuccarliği yaparsiniz sonra da millete akil vermeyin yarim din adamlari


Diğer Yazıları

KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?