Reklamı Geç
YAZARLAR
Çay da yaşanan sorunlar ve çözüm yolları !
Osman KÖSEOĞLU
03 Haziran 2021 - Perşembe 13:10

Her çay sezonunda az da olsa sorunların yaşandığı bir gerçek ama, 2021 yaş çay sezonunda yaşanılan sorunlar ve bunu farklı farklı merciler farklı boyutlara taşıyarak olayın rengini ve seyrini değiştirmişlerdir.


Çay da yaşanan sorunlar ve çözüm yolları ! 


Şöyle ki 17 Mayıs ta açılan 2021 yaş sezonunda havaların soğuk gitmesi ile, çay diğer yıllara göre farklılık göstererek tüm bölgelerde aynı anda gelmiştir.


Bunun neticesinde ÇAYKUR ilk gün 360 ton çay alarak kampanyaya başlarken, diğer günlerde  kısa sürede 9000 ton kotası doğduğundan dolayı, kademeli olarak kontenjan daha ilk günlerde, tüm bölgelerde 15 kilogram uygulanmaya başlandı.


İlk günlerde kotanın düşmesine alışık olmayan, özellikte Hopa Kemalpaşa Ardeşen Fındıklı taraflarında büyük protesto olayları yapıl ve halen yapılmaya devam etmektedir.


ÇAYKUR Konu ile ilgili her hafta kota ve kontenjan açıklaması yaparak çay müstahsillerine gerekli açıklamayı yapmaktadır.


2 Haziran itibariyle de ÇAYKUR yine kamuoyuna bir açıklama yapma ihtiyacı duyarak, her  çay sezonunda yaşanılan bu sorunların çay sektörünün bütün taraflarını bilgilendirmesine rağmen bu olayın tek sorumlusu ÇAYKUR gösterilerek,  gösterilerle algı operasyonu yapılarak olay farklı mercilere çekilmek istenmiştir.


Çay'ın tek muhatabı tabi ki ÇAYKUR değildir! Bir çark düşünürsek, bunun ana unsuru çay müstahsilleridir, Ziraat odaları, Borsa,SK'lar vs... ancak yardımcı unsurlardır ..


Ancak, her yıl üreticilerden milyonları kesip kendilerine bir saadet zinciri kuran bu bu Oluşumların Çay'a çay müstahsillerine hiç bir katkısı yoktur..


Geçenlerde de çay da Yaşanan bu olayları fırsata çeviren  bazı marjinal grupların İkizdere de olduğu gibi çok hassas bir konu olan çay konusunu'da istismara açmışlardır.


Çünkü protesto olaylarında katılan kadınların birçoğu hayatlarında çay tarlasında girip çay dahi toplamayan insanlardı!


Şimdi bunları bir kenara bırakalım çay da Yaşanan bu sorunlar kısa vadede nasıl halledilir buna mutlaka bir çözüm bulunması gerekiyor.


Hepimizin bildiği gibi ÇAYKUR'un 2010 yılına kadar günlük kota miktarı 6200 civarındaydı. 2011 yılında  Çaykur Genel Müdürlüğü'ne gelen İmdat Sütlüoğlu'nun ÇAYKUR da yapmış olduğu en verimli ve pozitif icraatı, kuşkusuz 6200 ton işleme kapasitesini 9000 tona çıkararak yapmıştır!


Şayet  ÇAYKUR 6000 tonda kalmış oldu olsaydı bugün Rize ve Karadeniz'in halini gerçekten düşünmek dahi istemiyoruz!


Sadece konuşmakla bu işlerin halledilemeyeceğini gayet iyi biliyoruz. Onun için Karadeniz'in ekonomik ana üssü, dolaylı olarak 3 milyon insanın geçimini ilgilendiren, yaklaşık 210 bin  çay üreticisinin olduğu bölgemizde ÇAYKUR sosyal sorumluluk çerçevesinde bölgenin ekonomik Kültür Sosyal ve diğer alanlarını düşünerek en kısa sürede Rize'nin doğu orta kesim ve batı bölgesinde TOKİ vasıtasıyla 350 tonluk 3  Çay Fabrikası yaparak bir an önce işleme kapasitesini 10 bine tona çıkarmalıdır.


ÇAYKUR'un en çok eleştirilen konularından biride, bu yıl olduğu gibi üretime ve işletmeye geç başlamasıdır. Şayet Çaykur 4-5 gün önce imalata başlamış olsaydı, Doğu bölgesindeki çayın büyük bir bölümü alınıp işleneceğinin dolayı kontenjan uygulaması 1 hafta sonra başlayacaktı.


Bugün itibariyle 17 mayıs'tan itibaren 2 haftayı geride bıraktık, yukarıda  söylediğimiz gibi kontenjan uygulaması 15 kilogram olarak devam etmektedir.


İkamet ettiğim Rize'nin en kaliteli ve verimleri çaylarının yetiştiği Kendirli bölgesinde çayın yüzde altmışı bitmek üzere devam etmektedir.


Kendirli diğer bölgelere göre daha şanslı bir konumdadır, çünkü Kendirli Çaykur Çay Fabrikası ile birlikte 4 özel fabrikaya sahip, Köseoğlu çay, fazlıoğlu çay, Aklar çay ve Meltem çay vasıtasıyla vatandaşlar, Çaykur'dan arta kalan  çayları  buralara vererek kısmen de olsa sorun yaşamadan sezonu tamamlıyorlar.


Konu ile ilgili haftata 2-3 kez   aktuel53 ve rizevizyon haber sitelerimizde Kendirli bölgesindeki ki çay üretimi ve genel sorunları ile ilgili haberlerimiz yayınlanıyor.


Her zaman söylediğim gibi çayın geleceğini başkaları değil Karadeniz insanı Rize halkı belirleyecektir .


Bundan dolayı yerli ve milli olmak zorundayız, ben bu vesileyle dört mevsimin yaşandığı çayın başkenti Rize'den Herkese iyi akşamlar diliyorum bol bereketli sorunsuz bir sezon diliyorum...

Adınız
Yorumunuz
EZİLEN VATANDAŞ - 08 Haziran 2021  
Tebrikler kardeş Ama anlayan kim kimler hepsinin kafası deve küşu gibi kuma gömülü

çayçiçeği - 09 Haziran 2021  
Avrupada- bankacılık sektöründen para kazanma imkanı yok.Çünkü faizler çok düşük. Kur farkı üerinden para kazanamasınız-çünkü kur farkı yok. Enflasyon üzerinden para kazanamazsınız..Peki avrupa nasıl zengin oluyor? Zengin olmak için mal ve hizmet üreteceksiniz. Mala-hizmete zam yaparak zengin olmak yok. Demek ki-zenginliğin kaynağı mal üretmek.Hizmet üretmek..Çaykur 20 yıldır- özel sektörle çayın parasını aksatmadan ödüyor. Özel sektör ve Devlet sektörünün müşterek yapacağı çalışmaların başında çayın ihracatını artırıcı çalışmaları bölge üniversiteleri ile kitaplık çapta çalışmak. Artvin-Rize-Trabzon ve Giresun Üniversitelerinin müşterek projesi çayın ihracatının arttırılması olmalıdır. Artvin-Rize ve Giresun kentlerinde ayrı ayrı Paketleme Fabrikaları kurmak.Rize de ilçelerdeki fabrikalara yenilerini Fındıklı da yapılan yeni fabrika gibi -fabrikalar yapmak...Kademe kademe yapılacak çalışmalardır... Esen kalınız...

M. Cenap - 21 Temmuz 2021  
Rizede doğru söze kimse kulak asma.Herkes bildiğini okur.


Diğer Yazıları

ÇAY’DA YAŞANAN KAOSUN EN BÜYÜK SORUMLUSU ? RİZE ZİRAAT ODASI VE RİZE TİCARET BORSASIDIR!
RİZESPOR'A SİHİRLİ DOKUNUŞ
DEREPAZARI KENDİRLİ YOLUNU ENGELLEYEN KİM?
28 ŞUBAT DARBESİNDEN NEDEN HESAP SORULMADI?
... YOKSA RİZE'Yİ ÇOK KARANLIK GÜNLER BEKLİYOR
Rize'den Bu Kara Lekeyi Kim Silecek!..
RİZE KENDİRLİ YOLU
İstanbul Zülüm(FETÖ) Sözleşmesi ve Bir Asırdır Türkiye’yi Yöneten Kemalist Yapı !..
HANİ ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI TEK GIDA’DAN FARKLI OLACAKTI !.
Türkiye'de 65 milyon insan Açlık ve yoksulluk sınırı altında!..
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE AK PARTİ'DE ARANAN ÖMERLER
İSTANBUL (Zülüm) SÖZLEŞMESİ BİR YIKIM PROJESİDİR!..
RİZELİ FETÖ KRİPTOLAR!... ERDOĞAN'A İHANET EDEN RİZELİ !
KÖTÜ ADAMLARI DUVARA, İYİ ADAMLARI AĞACA ASTILAR!.
Şehit Altuğ Verdi'nin Kemikleri Sızlamasın !.
RİZE'NİN KADERİNİ RİZELİLER BELİRLEYECEKTİR.
AK PARTİ Teşkilatları Sosyal Medya’da Neden Yok ? Rize’nin Durumu da İçler Acısı !...
Ak Parti Döneminde LGBT'li Homoseksüel’ler Neden Azdı !...
2020 ‘DE ACI HABERLERLE SARSILDIK !..
Sokağa Çıkıp Marketlere Hücum Edip, Skandal Görüntülere Sebep Olanlar Kim !....
Uyan Eyy Rize! Ederle Gömülmek İstemiyorsan Lütfen Sokağa Çıkma !
Koronavirüs ve Kapitalizmin Çöküşü !..
Büyükşehirlerden RİZE'ye Gelenler Dikkat !..
Kamu'da Çalışan 60 Yaş Üstü İnsanlar Emekli Edilmeli
Hasan Karal Neden Saf Değiştirdi!..
Türkiye’de Ulusal bir Güvenlik Sorunu Haline Gelen CHP Acilen Lağvedilmelidir
RİZE MİLLETVEKİLİ AVCI'YLA DOBRA DOBRA !..
GEZİ TERÖR OLAYLARI AKLANIP 2. BİR YARGI DARBESİ YAPILMIŞTIR !..
KUDÜS ve İslam Diyarı İşgal Altındayken, Hac ve Umre Yerine CİHAD Edilmelidir !..
CHP 150 YILDIR BU ÜLKEDE İKTİDARDIR!.
Rize'de Kendini Akil İnsan Zanneden Ombudsman'lar !..
2019 Bizden Ne Alıp Ne Getirdi !...
15 Temmuz'da Hainlere ilk Darbeyi Şehit Ömer Halisdemir vurdu!
SİYASÎ PARTİ VE SENDİKALAR'DA MİLLETİN DUYGULARINI SÖMÜRÜP LÜKS VE SEFA İÇİNE YAŞAYANLAR!...
LOZAN Bize Yutturulan Büyük Bir Hezimettir !..
Asla Unutmayın, Unutursanız (FETÖ)Acınacak Hale Gelirsiniz
FETÖ Kripto'su Aramak İçin Uzağa Gitmeye Gerek Yok ! Hepsi Rize Meydanındaydı.