Reklamı Geç
YAZARLAR
VİCDANI DEĞİL, BIYIKLARI PALA’YMIŞ SADECE
Recep Ali AKSOYLU
04 Ekim 2021 - Pazartesi 19:48

Dostlarımdan, hemşerilerimden dünkü Galatasaray maçından sonra neden Çaykur Rizespor’un sahada katledilmesine dair sayfanda iki kelam yazmadın diye sitem aldım.


Dünkü heyecanlı, zaman temposuyla keyif de veren müsabakayı çoğunluğu Galatasaraylı arkadaşlarımla izledim. Aslında maç biter bitmez arkadaşlarımın sayfalarına yorumlarımı paylaştım da. Hakemin maçın sonucuna mutlak tesir etiği, ligin sonunda bir takımın kaderine tesir edebilecek denli etkili olduğu bir müsabaka idi. İzlediklerime, hissettiklerime, hissettirilenlere bırakınız Rizeli kimliğimi bir sporsever olarak kayıtsız kalmam mümkün değildi. 


Bir kere müsabakayı beraber izlediğim çoğu Galatasaraylı olan arkadaşlarımla da hem fikir olduğumuz üzere daha maçın 40.dakikasında haklı olarak gördüğü sarı kartın ardından palabıyıklı hakeme diklenen, topa şiddet uygulayan kaleci Muslera’ya protest hareketinden ötürü ve ikinci yarının başında Rizesporlu oyuncuya Osmanlı şamarı sallayan Mustafa Muhammed’e ikinci sarı kartlarını göstermedi, gösteremedi hakem. Daha maçın ortasında Galatasaray’ın 9 kişi kalması gerekiyordu. 90 dakikanın sonunda 8 dakika uzatma verdi, hesabını tutmadım, olabilir. 8 dakikalık temditte de bir iki dakika uzama olabilir. Tüm temditleri Çaykur Rizespor’un üst üste kazandığı 3 korner nedeniyle sonlandıramayan, kornerler sonrası maçı bitirmeyip, temdittin 3.dakikasında biri Galatasaray kalesinin önünde, diğer ikisi Ç Rizespor kalesine yakın konumda üç bariz faulü vermeyen Sayın kara gömlekli Ali Palabıyık sokak ağzıyla he türlü övgüye layıktır.


Bu minvalde ki yorumlarımı farklı arkadaşlarımın sayfalarında yapmışken Sayın Büyük Egorator Terim’in maç sonunda yaptığı konuşmanın videosunu az önce izleyince tekrar yazma ihtiyacı hissettim.


Diyor ki, “Oynadığı oyunla sahaya böyle bir karakter koyan takımımın galibiyetinin önüne başka şeylerin geçmesini istemem.”


10 kişi kalınmasına rağmen reaksiyon gösterip karakter koymuşmuşlar. Geçç… Set oyunuymuşşşşş galibiyetlerinin anahtarı… Tövbe tövbe…


Bırakalım (bırakmayalım da sonra değinirim) atılmayan iki oyuncunu, uzatmanın uzatmalarında Amerikanvari güreş hamlelerinle attığın golü; dakika 89’da maç 2-2 iken Boldrin penaltı vuruşunu avuta atmasaydı acaba diyecek hangi lafı bulacak, kimlere hangi göndermeleri yapacak, dağlara taşlara ne gönderecektin.


17. ve 26. dakikalarda iki güzel gol atan Finlandiyalı santrfor Pohjanpoloa bu denli sıcakken daha önceden de sabıkası olan Boldrin’e penaltıyı attırmak hataydı. Gol olsaydı, iş biter Terim’in dediği gibi reaksiyon meaksiyon olmazdı. Hamza hocanın bir diğer hatası da temdittin temdidinde kornerler nedeniyle hakem maçı bitiremiyorsa, atış yaptırmayıp köşe direği dibinde pas çevirme yaptırmamasıdır. Sahada ki futbolun da bir stratejisi vardır, penaltıyı atamayı 3 puanı kaçırmış olabilirsin ama Galatasaray’dan bir puan almanın doğruluğunu da fark etmelisin.


Çaykur Rizespor önceki haftalara göre dün maça çok iyi motive olmuştu. Oyuncu kalitesi açısından çoğunluğu bu ligin ayarında olmasa da fevkalade mücadele ettiler. Belli ki hoca değişikliği ve yöneticilerden kaynaklanan gergin atmosfer maçın tansiyonuna da yansımış. Oğulcan’ın kurallar dışı transferinin yarattığı sıkıntılı ilişkiler nedeniyle Rizespor Başkanının, rakiplerini tanımlarken “malum takım” diye yakışıksız bir deyim kullanması, medyanın da bazı kelimeleri cımbızlayıp manşetlere taşıması maçı normalin dışına 90 dakikanın öncesinde çıkarmıştı zaten.


Maçın sonucunu da maçın başında Galatasaray lehine kaçırdığı bir pozisyonun altında kalarak hatasını telafi edebilmek adına düdüğünü sarı kırmızıya boyayan palabıyıklı hakem belirlemeye muvaffak oldu.


Müsabakada kontrolünü kaybettiği için gösteremedikleri hariç tam 9 kez kartını çıkarmış kara gömleğinin cebinden Palabıyıklı. Palabıyıklı ama çıkaramadığı da oluyormuş meğerse. Bir gün önce Sergen Yalçın’ın yaptığına benzer biçimde topa vuran Muslera’yi ikinci sarıdan oyundan neden atmadığının hesabını verebilir mi acaba?


Galatasaray'ın golünden önce var olan 3 faule kayıtsız kalan VAR’a ne demeli peki! Ya da penaltının tekrar edilmemesine ne diyelim. Hiçbiriniz mi görmedi vuruş öncesi ceza alanına erkenden doluşanları!


Sonuç,


Süper Lig'in sekizinci haftasında Rizespor ile Galatasaray karşı karşıya geldiği müsabakanın sonucunu 2-3 ile hakem Ali Palabıyık belirledi ve Rize’nin puan cetvelindeki 1 puanla so sırada ki yeri değişmedi.

Adınız
Yorumunuz
M.Cenap - 04 Ekim 2021  
Çok haklısınız..Adam göz göre Rizeyi katletti. GAddar bir bezybol oyuncusu gibi yaka yıka ilerleyen- bir tekme tokat atmadığı kalan Diagne yi görmemesinin tek bir nedeni vardır: Cimbomlu olması"""


Diğer Yazıları

TANRININ ŞİFA ELİNI KIRARSAN NASIL ŞİFA BULACAKSIN!
LİDERİ YENEN DEĞİL 6 PUANLIK MAÇLARI ALAN KÜMEDE KALIYOR
TÜRK 210, ALMAN 800, AMERİKALI 2 BİN LİTRE ALABİLİYOR!
13 HAKEMİN İHRACI DÜŞECEK TAKIMLARA UMUT OLUR
TÜİK’IN NÜFUS VERİLERİNDEN ANLADIĞIMIZ
ÇAYKUR RİZESPOR CAMİAYA AİT OLMAYINCA Mİ?
BİNDİR YÜZDE 400, İNDİR YÜZDE 30, GELSİN MÜJDE!
“CELEP” IN VİDEOSUNDAN KURUMSALLIK VE İNSAN KAYNAKLARI DERSİ
VADELİ ÇEK KARŞILIĞINDA SATIŞ TAAHÜDÜNDE BULUNUNCA
BİR GARİP SÜPER LİG YARIŞINDA TRABZONSPOR KALDI TEK BAŞINA
SERMAYEYİ KEDİYE YÜKLEMEDEN TİCARET
ANNEMİZ AYNUR AKSOYLU İÇİN TEŞEKKÜRÜMÜZ
UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMSINDA YENİDEN 15.SIRAYA YÜKSELDİK AMA!
RİZESPOR 6 PUANLIK MAÇLARI ALIP PEKALA LİGDE KALABİLİRİZ!
DAHA BÜYÜK OLMAK Mİ ? VERİMLİ – KARLI OLMAK Mİ?
İLK OKUL COCUĞU SEMTİNDE OKUMALI, KÖY OKULLARI AÇILMALI
KİRALAR UÇUNCA AÇIK ARTIRMALI DÖNEM BAŞLADI
İLKİ AÇILMADAN RİZE’YE İKİNCİSİNİN AÇILMASINI ÖNERİYORUM .
SPORDA CİNSİYET AYRIMCILIĞINDA MEDYANIN, FEDERASYONLARIN ROLÜ
SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
TFF 1.LİGDE MÜTHİŞ ZİRVE YARIŞI
BU RAMAZAN KOMŞUMUZUN KALBİNE DOKUNALIM
AVRUPA’NIN EN YAŞLI LİGİNDE GENÇ FUTBOLCU OLABİLMEK!
DÜNYA YILDIZI MESUT ÖZİL LİGİMİZE RENK KATACAK
YENİ ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ VE ORTANCA MAAŞLARINA BASKISI
TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPOR’U 7 SEZONUN EN İYİSİ
PAZAR'DA YAPIMI DEVAM EDEN HAVALİMANINA "AHMET MESUT YILMAZ" ADININ VERİLMESİ YAKIŞANDIR, VEFA BORCUMUZDUR.
PANDEMİDE KİŞİSEL HİJYEN İÇİN ORTAMLARIN TEMİZLİK VE BAKIMININ ÖNEMİ
DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?
FATİH’İN MİRASI AYASOFYA’NIN KİLİSE OLMAMASINI SAĞLAYAN ATATÜRK’E MÜTEŞEKKİRİZ
PERAKENDE DE STOK YÖNETİMİ
KÜÇÜK ŞEYLERDEN DE MUTLU OLABİLİYORUZ
GURBETTEKİ ÇAYCI RİZELİ İÇİN ÜMİDİMİ KORUYORUM
KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK?
İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!
ÜNAL KARAMAN’A CAMİANIN DESTEĞİ TAM
ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK, TEMİZLEYİP DÖNECEĞİZ İNŞALLAH
ÇAYKUR RİZESPOR LİGDE KALACAKTIR
EUROLİG’DE EFES – FENERBAHÇE FİNALİ NEDEN OLMASIN
EKREM ORHON’U “ANLA”YABİLMEK
TÜRK MALI MI, YERLİ Mİ?
SAMSUN'DAN SARP'A... YHT... EMİN MİSİNİZ ?
DOĞA OKULLARINDAKİ KRİZ VE KAMUNUN SORUMLULUĞU
KONU İSTİHDAM. RAKAMI DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİ
İSTANBUL’DA RİZE GÜNLERİ BUGÜN BAŞLIYOR
DÖNDÜK MÜ YİNE BAŞA!
RİZE ÇAYI VE ANZER BALI İÇİN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ
FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
KARADENİZ FOLKLORUNDA ARMONİK VE BAĞLAMA
VAMPİR KELEBEK RİCANIA SIMULANS’IN DETAYLI HİKÂYESİ
BABA REİSİN VEFATININ 36. YILINDA ÇAYHAN ABLA
MURİÇİ SATIP MURİÇ ALAMAYACAKSAN SATMAYACAKSIN
ABD ve Kanada takımlarından oluşan MLS liginin en iyi ‘11’nde bir Rizeli.
YENİ EĞİTİM MATEMATİKSİZ Mİ? EĞİTİM SİL BAŞTANA ELEŞTİRİLERE DAİR
Anayasası Olmayan İşletmeler / Aile İşletmelerinde Kurumsallık
Rize'de 12 çiftçi Kenevir ekim izni istedi Ama...