Reklamı Geç
YAZARLAR
HES’TEN RES’E RİZE
Mustafa Semih ARICI
08 Ekim 2021 - Cuma 21:10

Bir RES (Rüzgâr enerji santrali) için rüzgârın devamlı esmesi olmasa bile, istikrarlı bir periyotu, olmazsa olmaz kurallardan biridir. Aksi halde onca emek sarfederek, yüksek yüksek tepelere kurduğunuz koca koca rüzgâr değirmenleri hiçbir fayda sağlamaz. Günlerce, belki de haftalarca rüzgârın esmesini beklerken boşuna yapılmış bir yatırım olurlar.

           
Balıkesir ilimizden, Ege’nin Akdeniz’le kucaaklaştığı kıyalara kadar bol bol rastladığımız RES’lerden Karadeniz kıyılarında pek görmek mümkün değildir. Hele Doğu Karadeniz’de hiç olmadığını adım gibi biliyorum. Acaba bölgemizin RES için uygun olup olmadığının herhangi bir fizibilitesi yapıldı mı? Yani Doğu Karadeniz ve özelde Rize, RES’ler için uygun değil mi?

           
Kısıtlı coğrafya bilgim, denizden karaya, karadan denize, ısı farkından dolayı sürekli bir hava akımının olacağını söylüyor. E, bunun adı da bildiğimiz rüzgârdır. Öyleyse başta Rize olmak üzere yüksek yüksek tepelerimizde, dağların eteklerinde çok sayıda RES kurulabilir.

           
Bilindiği gibi yeşil, temiz ve sürdürülebilir bir enerji çeşidi olan rüzgâr enerjisi, Almanya gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Dünyada ilk üçe giren kurulu güç şöyle:

           
Çin: 281.993 MW, ABD: 117.744 MW, Almanya 62.184 MW…

           
Türkiye ise 9559 MW kurulu güçle dünyada 12.sırada… Bu konumumuz, ülkemizin büyüklüğüne göre hiç de yeterli değil. En azından ilk beşe girmemiz icab ediyor. Bu nedenle memleketimizin henüz RES’le hiç tanışmamış ama rüzgâr potansiyeli olan Rize gibi yöreler için de etüdler yapıp, fizibilite raporları çıkarmak gerekiyor.

           
Belki bu surette dünya harikası doğamızın sırrı suları taşıyan derelerin canına ot tıkayan HES’lerin önüne geçmiş oluruz. (*)

                                                        

(*) Güzel Aylar Zamanı- Yeşil Mavi Hikayeler isimli Öykü Kitabımızda yer alan KANAT adlı öyküde Rize tepelerinde kurulu böyle bir RES’in fütüristik öyküsü vardır.

           

           

Adınız
Yorumunuz
Mustafa SEMİH ARICI - 10 Ekim 2021  
Valla kimseyi yorum yazın diye zorlayamayız. Paşa gönüller bilir ama binlerce okuyucu arasında böyle önemli bir konuya dair söyleyecek bir şeyi olmamak insanı hem şaşırtıyor hem üzüyor. Üzerimizdeki bu kahredici ölü toprağı ne zaman kalkacak?


Diğer Yazıları

YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?