Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
Mustafa Semih ARICI
19 Ekim 2021 - Salı 09:20

Bundan önceki yazımızda Rize ve çevresinde doğanın canına okuyan HES’lere alternatif olacak RES’lerden bahsetmiştik. Bize göre pekâlâ kurulup, kârlı bir şekilde işletilecek RES santrallerinin yanında daha az oranda da olsa elektrik üretebilecek kaynaklardan söz edeceğiz.


Bunlardan ilki, çay fabrikalarından çıkan üretim artığı çay çöplerinin toprağa gömülmesi suretiyle oluşacak biyogaz enerjisi. Böyle bir tesisin fizibil olup olmayacağı hiç araştırıldı mı bilmiyorum ama dünyada pek çok örneği mevcut. Bu atıklar eğer suni tahta veya sıkıştırılarak katı yakıt falan yapılmıyorsa bu amaçla kullanılabilir. Eskiden bu tür atıklar yol kenarlarına veya dere içlerine dökülerek çürümeye bırakılırdı. Şimdi ne şekilde kullanılıyor pek bilgim yok ama biyogaz metoduyla enerji elde edilmesi üzerinde ciddiyetle durulmalıdır.


Başka bir enerji kaynağı olabilecek ham madde de şehir çöpleri…Trabzon ve Rize kentlerinden devasa miktarda çöp çıktığını ve bunların yoğun şikayetlere konu olan dere vadilerine döküldüğünü biliyoruz. İlçelerin de eklenmesiyle bir milyonluk bir nüfusun çöplerini, kâğıt, cam ve plastik gibi geri dönüşümlüler ayrıldıktan sonra çevreye zarar vermeyecek çöp fırınlarında yakılarak ortaya çıkan ısı, buhar türbinlerini döndürmek suretiyle elektrik elde edilebilir. Burada püf noktası çevredir. Eğer hava kalitesi bozulacaksa rantabl değildir. Zira temiz havayı parayla satın alamazsınız.


Bir başka çözüm de başta Fırtına Deresi olmak üzere derelerin doğal akışını asla kesintiye uğratmadan, üzerlerinde köprü misali kurulan regülatörlerle elektrik elde edilmesi. Böylece hem akarsular zarar görmez hem de elektrik elde edilir. Bu yöntemin de dünyada birçok örneği var. Özellikle İskandinav ülkelerinde…


Son olarak deniz dalgası enerjisinin henüz uygulanabilir olmaması  ve güneşli günlerin azlığı nedeniyle güneş enerjisi üzerinde durmak istemiyoruz.


Görüldüğü gibi her şey hayal etmeye, planlamaya, girişime yani kısaca çalışmaya dayanır. Biz hayal etmeye çalıştık. Umarım birileri de planlar ve girişimde bulunur.

Adınız
Yorumunuz
Mustafa SEMİH ARICI - 19 Ekim 2021  
Bugün Çaykur hakkında okuduğum bir haberden bazı kuru çay üreticilerinin ürettiği çaylara boya veya kimyasal kattığını öğrendim. Bunu yapanlar Rizeli olamaz. Tam bir suikat bu" Şiddetle protesto ediyorum...


Diğer Yazıları

YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?