Reklamı Geç
YAZARLAR
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
Mustafa Semih ARICI
05 Ocak 2022 - Çarşamba 23:14

Soçi…Rusya’nın Kuzey Karadeniz kıyısındaki en önemli şehirlerinden biri. Karşı kıyıda, Trabzon’un karşısında  bir konumda yer alıyor. O da bizim gibi bir Karadeniz kenti. Azgın denizi, yeşil tepeleri ve karlı dağları ile hemen hemen aynı manzaraları barındırır. Nüfusu yarım milyondur. Yaz aylarında 1,5 milyona kadar çıkar.           Son zamanlarda Putin’in gözdesi olması ve kış olimpiyatları tesislerinin yapılmasıyla büyük bir atağa kalkan Soçi, turizm açısından da büyük bir ivme kazandı. Batı Avrupa şehirlerini aratmayan planlı dokusu, geniş bulvarları, yeşillikler içerisindeki modern mahalleleri, nefis düzenlenmiş sahil bandı ve göz alıcı plajlarıyla yaşanılası bir kent…

           
Çarlık zamanında soyluların, Sovyetler döneminde de parti ileri gelenlerinin saray ve köşklerini (Daçalar) barındırması ve gelişmeye açık arazisi ile Soçi’ye özel bir önem verildiği söylenebilir. Bu meyanda hızlı bir gelişme göstermiş, Komunizm yerine piyasa ekonomisinin seçilmesiyle de büyük çapta iç ve dış yatırımlar çekerek Rize ve hatta Trabzon’a nazaran çok daha ileri bir konuma gelmiştir.

           
Ancak ta Deli Petro zamanına kadar Rus şehir planlama geleneğiyle inşa edilen ve gelişen Soçi, bizim Karadeniz şehirlerimize ve hele hele Rize’ye nispetle çok farklıdır. Bu gerçeği idrak edebilmek için gidip Soçi’yi görmeye gerek yoktur. İnternetteki resimlerine bakmak yeterli olacaktır. Bu açıdan Karadeniz şehirlerimiz belediye başkanlarının Soçi’ye mutlaka bir ziyaret yapması elzemdir. Özellikle Rize Belediyesi ilgilileri bu ziyareti yaparlarsa, gün geçtikçe içinden çıkılmaz, çarpık, karmaşık bir hüviyete bürünen kentimizi düzeltme yolunda yeni fikirler ve açılımlar edinebilirler.

           
En azından modern bir sahil bandının nasıl olması  gerektiğini…Artık merkezden vaz geçtik, vadi içlerine, tepelere doğru plansız programsız yayılan ve yerel deyimle “hohol olan” şehrin geleceğinin nasıl kurtulabileceğini…

           
Bu bağlamda Doğu Karadeniz kentleri ile Soçi arasında düzenli uçak ve hatta vapur seferleri olması, Rusya Federasyonu ile anlaşma yapılarak aynen Batum’a olduğu gibi sadece kimlik kartı ile seyahat edilebilmesi sağlanmalıdır.

           
Sovyet döneminde çok soğuk olan karşılıklı ilişkiler, aradaki Karadeniz’i saymazsak bir sınır kenti olan Soçi ile yerini karşılıklı sıcaklığa bırakmalıdır. Bu gelişmeden özellikle bizim şehircilik alanında kazanacağımız çok şey var.

Adınız
Yorumunuz
Şeyda Bostancı - 06 Ocak 2022  
Belediyecilikten öte sanırım onların genleri farklı. İnsan kalitesi ve aldıkları eğitim düzeyleri de karşılaştırılmalıdır. Tüm toplum eğitilmeden o hale gelmemiz çok zor. Toplum binalar açılarak da eğitilmiyor. Sertifika ve diploma odaklı- not odaklı bir sistemle ancak bu kadar olabilir. Güzel yazınızın dikkate alınmasını dilerim. Saygılarımla-

Şeyda Bostancı - 06 Ocak 2022  
Belediyecilikten öte sanırım onların genleri farklı. İnsan kalitesi ve aldıkları eğitim düzeyleri de karşılaştırılmalıdır. Tüm toplum eğitilmeden o hale gelmemiz çok zor. Toplum binalar açılarak da eğitilmiyor. Sertifika ve diploma odaklı- not odaklı bir sistemle ancak bu kadar olabilir. Güzel yazınızın dikkate alınmasını dilerim. Saygılarımla-

Salahali - 06 Ocak 2022  
Gerçekten bir bilgi için bizimkiler oralara gitseler.Anaşitlerden öğrendiler-şimdi came yıkacaklar derler.Nitelikli insan-eğitim-kalite çok önemli.Yorumu yazan Şeyda Hanım ve size çok saygılar.

Mustafa semih arıcı - 06 Ocak 2022  
Şeyda Hanım haklısınız. Hem halkta hem de ilgililerde dediğiniz bilincin olması icab eder. Hep rant ve kar amaçlı- Açık gözlük yapıp bir şeyler kapmaya dayanan düşüncelerimizle bir adım yol alamayız. Ancak gene de gidip oraların görülmesi çerez misali faydalı olabilecektir..

Bülent - 07 Ocak 2022  
Aman sakın gitmesinler oraıda bozarlar. Burda hayatlarını inşaat olarak yaşyorlar. sanki doğduklarında kulaklarına ezan değilde inşaat üflemişler. Öldüklerinde bakalım o inşaatları yanlarına götürebileceklermi. El elel vermişler santi yaşanacak alan bırakmak istemiyorlar. Sadece para para. Merak ediyorum bunlar ölümsüzlük iksirimi bulmuşlar. İnsanoğlunun yaşamı namına ne varsa parayı ona tercih ediyorlar. İnşallah gözleri doyar. Mutlakada doyacaktır. Bu dünyada doymasa 2 m2 kabirde doyacaktır.

Mustafa SEMİH ARICI - 09 Ocak 2022  
Bülent Beyin yorumu çok karamsar ama gerçek payı büyük. Şehrimizde hiçbir şehircilik ve estetik kuralına uymadan sadece ve sadece rant amaçlı hummalı bir inşaat yayılmacılığı var. E- belediye falan da aman oy kaymasın kaygısı ile buna gözünü yumduğu için olduk böyle" Ne yapacağız bu ucubeyi şimdi?

leyla - 13 Ocak 2022  
Eser sahibi R.T.E Üniversitesi eser dahibi öğretmenler ile liyakatlı talebelerden SOÇİ yi ilmi çapta incelemeli ve Rize kentine nelerin taşınabileceğini kitaplık çapta katkı sağlayıcı önerileri olmalıdır..Üniversitelerin ilmi çapta iki gözü vardır. Birinci göz ile içerdeki sorunları analiz etmek.İkinci öz ile sorunların çözümünde katkı sağlayıcı çalışmaları görmek...Bireysel ve kurumsal çalışmalarımızın başında bu değerler evrenseldir...

Mustafa SEMİH ARICI - 14 Ocak 2022  
Leyla Hanımın önerdiği Soçi inceleme gezisine bir yazar olarak seve seve katılırım. Burada yapacağımız ayrıntılı inceleme ve araştırmamalarla hem bilimsel- hem de pratik olarak Rize için neler yapılabilir konusunda çok güzel bir iş yapılmış olur. Rus ilgililerin de yardımcı olacağına eminim..Leyla Hanıma bu önerisi için teşekkür ederim.


Diğer Yazıları

ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?