Reklamı Geç
YAZARLAR
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
Mustafa Semih ARICI
14 Şubat 2022 - Pazartesi 23:29

Bugünlerde Ukrayna’nın sınırlarında eller tetikte. Ağır silahlarla, konvansiyonel ve hatta nükleer füzelerle desteklenen 150 bin kişilik bir Rus Ordusu ülkeyi çepeçevre kuşatmış bir durumda. Ruslardan daha zayıf olmasına rağmen Ukrayna’da en az 250 bin kişilik ordusunu seferber etmiş bulunuyor.  Yani çağımızın en korkunç silahlarıyla teçhiz edilmiş yaklaşık yarım milyon askerin gırtlak gırtlağa gelmesi için küçük bir kıvılcım yetecek.


Başta ABD, NATO var gücüyle Rusya’yı savaşa girişmemesi  için uyarır ve Ukrayna’yı  gizli açık soktuğu ağır silahlarla desteklerken ( Bu meyanda biz de büyük miktarda İHA ve SİHA verdik) olası bir savaş durumunda sıcak savaşa katılması pek mümkün görünmüyor. Çünkü Rus saldırısına ABD ve NATO’nun doğrudan karşılık vermesinin tek bir adı vardır: Üçüncü Dünya Savaşı…


Her iki taraf da dünyayı ateşe atacak ve hatta tüm uygarlığın yok olmasına neden olacak böyle bir savaşı göze alamaz. Çünkü eninde sonunda bütün nükleer cephanenin kullanılacağı böyle bir korkunç harb, hepimizi taş devrine götürür ki Dördüncü Dünya Savaşını ok ve yayla yaparız!


Bu nedenle zincirleme reaksiyon gibi bir dünya savaşına dönüşecek çatışma yerine,  Moskova’dan Afrika’ya, Bosna’dan Uzakdoğu’ya kadar yayılan büyük bir çatışma çıkması çok da ihtimal dışı görünmüyor. Büyük güçlerin doğrudan savaşmak yerine, asimetrik olarak üçüncü tarafları kullanacağı böyle bir yaygın çatışmanın alevleri bizi de yalayabilir.


Allah korusun hele bir de Dünya Savaşına dönüşürse, mecburen Nato İttifakının içinde savaşa katılacağımız için, Rusya’nın doğrudan hedefi haline gelebileceğiz. Özellikle Rusya’nın karşı kıyısında ve bir vuruşta ezip geçeceği Gürcistan sınırında yer alması hasebiyle Rize, bu hedeflerin başında gelen illerimizden biri olacaktır.


Büyük çaplı bombardımanlar, denizden çıkarma ve Hopa yönünden işgal teşebbüsleri 106 yıl öncesinde olduğu gibi tekrar edecek,  şehirlerimiz büyük yıkımlara uğrayabilecek, nükleer serpinti tehlikesi yaşanabilecektir.


Buna karşın Türkiye’nin hemen yer yerinde olduğu gibi sivil savunma tedbirleri Rize’de de çok eksiktir. Eskiden her binanın bodrumun da sığınak mecburiydi. Şimdi çoktan tarih olmuş bulunuyor. En fazla bazılarında otolar için kapalı garaj yapılıyor. Buralarda otolar dışarı atılıp insanlar içeri alınırken, garajı da olmayanlar ne yapacak? Yangınlarla, altyapı tahribiyle mücadele, sıhhi ve insani yardım, hülasa tüm sivil savunma hizmetleri için ayrıntılı bir plan yapılmış mıdır?


Tüm bu acı gerçekler karşısında kuzeyimizde akli selimin galip gelmesini ve tarafların görüşmeler yoluyla aralarındaki sorunlara çözüm bulmasını diliyoruz.

Adınız
Yorumunuz
kambozludavut - 16 Şubat 2022  
Amerika- Ukrayna eksenli savaşı neden istiyor? Amerika nın derdini en iyi bilen Rusya dır.Putin dir. Amerika nın asil derdi- Karadeniz Bölgesindeki- hakimiyetini güçlendirmek-doğalgaz ve petrol bölgesini İran a kadar elde etmek..Amerika nın derdi Ukrayna değil-bölge hakimiyetidir. Ukrayna dan başlaması- Ukrayna nın yarısı Avrupa tarafında-diğer yarısı Rusya tarafında..Amerika bu iki grubu birbirine vurdurarak Karadeniz Bölgesindeki savaşı başlatmak için-dağlar taşlar silah deposu oldu.. Amerika- Suriye ve Ukrayna eksenli masa toplantısında paylaşıma gidecek kararlar almak için çalışıyor. Bölge halkının kış döneminde yok edilmesi için savaş gerekir. Suriye ve Irak savaşında bölge halkı öldürüldü. Surşye den kaçanlar denizlerde boğuldu. Amerika Ukrayna ve Türkiye yi doğalgaz fiyatları ile vurmak için çalıştı.Çalışıyor. Amerika petrolun varılını 200 dolar yapsa-bölge halkını yok edeceğini planlıyor. Planları kıyamete kadar bitmez... 2022 yılının baharına yaklaşıyoruz. Bir gözümüz petrolde- diğer gözümüzde doğalgazda olsun..Gıya fiyatlarını artırarak bölge halkını aç bırakacağını Amerika her zaman söylüyor..Aç kalmamak için-buğday ambarlarımız dolu olsun..Yıllık petrol ihtiyacımız ve doğalgaz ihtiyacımız konusunda hükümetimiz çalışıyor-tedbir alıyor..İmkan olsa Nükleer enerji ile elektrik üretimine ivme kazandırsak..Japonya teklif vermedi.Verseydi bugün projeler bitmiş olurdu. Amerika- Avrupanın ve Japonyanın teklif vermelerini engelledi..Bugünlere geldik. Bugünler dünlerin yarınlarıdır. Bugün yaptıklarımızı iyi bilmeliyiz....

Mustafa SEMİH ARICI - 16 Şubat 2022  
Davut Bey in hakkı var. Bu Ukrayna işinde ABD nin kışkırtması kesin. ABD think thank kuruluşları 2020 lerde Rusya nın parçalanmasını öngörüyordu.Bu nasıl olur? Tabii sonu gelmez harplerle. Bugün UKrayna ile yarın Rusya nın kendi içinde. Yani ABD tek kutuplu dünya istiyor- iki veya üç kutuplu değil ki rahat at oynatabilsin..Rusya yı parçalayabilirse sıra Çin e gelecek.ABD- bırakın bu ikisi gibi küresel- bölgesel güç bile istemez.Türkiye nin düşmanlarına alanen yardım etmesi- İranı şeytanlaştırması bundandır.Maalesef- müttefikmiz ABD- böyle lanet bir ülkedir"

M.Cenap - 16 Şubat 2022  
Rize kentte yaşayanların köyde de bir evinin olması iyi.Böyle bir durumda herkes köye...

murat - 21 Şubat 2022  
2022 yılı baharına doğru yol alıyoruz...Zaman çok hızlı akar..KAradeniz bölgesinde iki ay yaz var...Temmuz ve Ağustos ayları..Buğday ambarlarımız dolu olsun..Yaylalara giderek varillerimiz tereğayı ve peynirlerle dolu olsun.. Bol miktarda ot-çimen var..Bir!iki kuzumuz olsun. 3!5 tane tavuğumuz olsun.. Kasım aylarında kente dönüşümüzde satarız..Bol miktarda meyve ağacı dikelim...Bakınız bir elma yanı bir tanesi beşlira oldu...Bol miltarda konserve turşumuz olsun..Yaz gelir geçer...Gözlerimizi açarızki grldik ekimi...

Mustafa SEMİH ARICI - 22 Şubat 2022  
Murat arkadaşımız haklı.Rizede köyde toprağı olup da kendine yeterli altyapı kurmayan yarın çok pişman olur.Herkes rahata alıştı.Hele hanımlar.. Bırak bağ bahçe sığır -çay bile toplanıyorlar.

Mustafa SEMİH ARICI - 24 Şubat 2022  
Nitekim savaş patladı. Emperyalizmin ağa babalarından Rusya- Ukrayna yı çiğnemeye başladı. İnşallah Türkiye ye dokunacak zararı çok fazla olmaz"


Diğer Yazıları

İKİNCİ KIRIM SAVAŞI MI?
SONBAHAR YARILANIRKEN RİZE’DE
AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?