Recep Ali AKSOYLU
Köşe Yazarı
Recep Ali AKSOYLU
 

BİNDİR YÜZDE 400, İNDİR YÜZDE 30, GELSİN MÜJDE!

Şaka gibi ya… Sadece belli bir medyaya takık bir arkadaşım “hadi iyisiniz, memleketine kıyak geçiyor Cumhurbaşkanımız, çay gübresine yüzde 30 indirim yaptırmış” diye mesaj iletince sayfamda da yazma gereksinimi hissettim. Önce bir Google amcaya bir bakayım, işin aslını da tam öğreneyim dedim. Yerel basında, ulusal basında vermiş konuyu. 30 doğru. Doğru da, aması var. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası, bir çok konuda açıklama yaparken milyonlarca çay üreticisini ilgilendiren gübre fiyatlarına da değinerek Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımın desteklenmesi için kimyevi gübrelerde yüzde 30’a varan indirim yapılmasına karar verdiğini açıkladı. Ardından da TTKK Genel Müdürlüğü’nün `14 Şubat 2022 tarihi itibariyle kimyevi gübrelerde yüzde 30’a varan indirimler yapılmış olup, ÜRE gübresi 9 bin 200 TL, çay gübresi ise 7 bin 500 TL’ den satılacaktır” açıklaması yapıldı. Bizim Rize’de her gazeteci (internet portali da olsa) her topa girmez! Osman Köseoğlu topa girebilen yüreklilerden, sahibi olduğu “aktüel53.com” da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çay üreticisine müjde! Gübre fiyatı yüzde 30 indirildi!” başlığını atmış. Yukarda da dedim ya yüzde 30 indirim doğru da müjde olarak kabul edile bilinir mi? Geçen yıl tonu ortalama 2.600 TL den satılan Yaş Çay Gübresi ülkede fiyatların freninin boşalmasıyla yüzde 400 zamlanarak Aralık’ta 10 bini aşmıştı. Bu durumda resmi istatistik kurumunun yıllık enflasyonu yüzde 50’ler düzeyinde açıkladığı ülkemizde gübrenin tonuna bu 30’luk indirim sonrası net 300 zam yapılmış oldu. Elektriğin, yakıtın, mutfağın gerçek zammının da üstünde. Ötesi berisi yok, bunun neresini müjde alsın ki çay müstahsili. 2600 liralık gübre olmuş 7500 lira. Çaycının artık düşündüğü ve beklediği tek konu var, yaş çay fiyatını belirlerken de yönetenlerimizin aynı cömertlikle olması. Geçen yıl destekleme ile Çaykur’un yaş çay mubayaasında uyguladığı fiyat 4 TL idi, bunun 3 katını beklemek hayal. Gerçekçi olalım. Ama hiç olmazda özel sektörün geçen yıl uyguladığı 2,5 – 3 lirayı baz alsalar da 8-9 lira bandında bir fiyat belirleseler. Dövizi bir yana bırakalım mutfağa, elektriğe, yakıta gelen zamları dikkate aldığımızda yaş çay müstahsilinin de hakkını alması, beklemesi en doğal hakkı. Yaş çay müstahsili vergisini ödeyerek yurttaşlık görevini yerine getirmekte, kullandığı elektriğin bedelini de kendisi ödemekte, büyüklerimizden de hakkını da beklemektedir. Şimdi bazı eli kalem tutanların şu us dışı yorumları da hiç olmamalı, “yaş çay, dolayısıyla kuru çay fiyatlarını artırırsak kaçak ya da ithal çay girişi artar.” Olmamalı, çünkü aklın olduğu yerde bu mental olmaz.
Ekleme Tarihi: 17 Şubat 2022 - Perşembe

BİNDİR YÜZDE 400, İNDİR YÜZDE 30, GELSİN MÜJDE!

Şaka gibi ya…


Sadece belli bir medyaya takık bir arkadaşım “hadi iyisiniz, memleketine kıyak geçiyor Cumhurbaşkanımız, çay gübresine yüzde 30 indirim yaptırmış” diye mesaj iletince sayfamda da yazma gereksinimi hissettim.


Önce bir Google amcaya bir bakayım, işin aslını da tam öğreneyim dedim.


Yerel basında, ulusal basında vermiş konuyu. 30 doğru. Doğru da, aması var.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası, bir çok konuda açıklama yaparken milyonlarca çay üreticisini ilgilendiren gübre fiyatlarına da değinerek Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımın desteklenmesi için kimyevi gübrelerde yüzde 30’a varan indirim yapılmasına karar verdiğini açıkladı.


Ardından da TTKK Genel Müdürlüğü’nün `14 Şubat 2022 tarihi itibariyle kimyevi gübrelerde yüzde 30’a varan indirimler yapılmış olup, ÜRE gübresi 9 bin 200 TL, çay gübresi ise 7 bin 500 TL’ den satılacaktır” açıklaması yapıldı.


Bizim Rize’de her gazeteci (internet portali da olsa) her topa girmez! Osman Köseoğlu topa girebilen yüreklilerden, sahibi olduğu “aktüel53.com” da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çay üreticisine müjde! Gübre fiyatı yüzde 30 indirildi!” başlığını atmış.


Yukarda da dedim ya yüzde 30 indirim doğru da müjde olarak kabul edile bilinir mi?


Geçen yıl tonu ortalama 2.600 TL den satılan Yaş Çay Gübresi ülkede fiyatların freninin boşalmasıyla yüzde 400 zamlanarak Aralık’ta 10 bini aşmıştı. Bu durumda resmi istatistik kurumunun yıllık enflasyonu yüzde 50’ler düzeyinde açıkladığı ülkemizde gübrenin tonuna bu 30’luk indirim sonrası net 300 zam yapılmış oldu. Elektriğin, yakıtın, mutfağın gerçek zammının da üstünde.


Ötesi berisi yok, bunun neresini müjde alsın ki çay müstahsili. 2600 liralık gübre olmuş 7500 lira. Çaycının artık düşündüğü ve beklediği tek konu var, yaş çay fiyatını belirlerken de yönetenlerimizin aynı cömertlikle olması.


Geçen yıl destekleme ile Çaykur’un yaş çay mubayaasında uyguladığı fiyat 4 TL idi, bunun 3 katını beklemek hayal. Gerçekçi olalım. Ama hiç olmazda özel sektörün geçen yıl uyguladığı 2,5 – 3 lirayı baz alsalar da 8-9 lira bandında bir fiyat belirleseler.


Dövizi bir yana bırakalım mutfağa, elektriğe, yakıta gelen zamları dikkate aldığımızda yaş çay müstahsilinin de hakkını alması, beklemesi en doğal hakkı.


Yaş çay müstahsili vergisini ödeyerek yurttaşlık görevini yerine getirmekte, kullandığı elektriğin bedelini de kendisi ödemekte, büyüklerimizden de hakkını da beklemektedir.


Şimdi bazı eli kalem tutanların şu us dışı yorumları da hiç olmamalı, “yaş çay, dolayısıyla kuru çay fiyatlarını artırırsak kaçak ya da ithal çay girişi artar.”


Olmamalı, çünkü aklın olduğu yerde bu mental olmaz.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi