Reklamı Geç
YAZARLAR
Durum ciddi ve vahim..
Osman YAZICI
02 Mart 2022 - Çarşamba 11:20

Sevgili okurlarım; dünyanın en bereketli topraklarına sahibiz. Dünyanın “Yedinci “ tarım ülkesiydik. Konya ovasını bir hayal edin!..

En fazla buğday ithal eden ülke olduk. Kuru ekmeğe muhtaç olduk..

Buğday ’in yüzde 78’i Rusya’dan, yüzde 10’nu ise Ukrayna’dan alıyoruz.

Toprak Mahsulleri Ofisi, ithal ettiği buğdayı un sanayıcısına yarı fiyatına satıyor. Yılda 25 milyar zarar Hazine’ye yazılıyor..

Rusya, Tarım Üniversitesi’nde tahıl laboratuvarı kurdu. Devasa bütçe ayırdı. Bu bilimsel çalışmasının başına Profesör Hamit Köksel’i getirdi. Hamit hoca Hacettepe Üniversitesi’nden yetişti.

Rusya bunu yaparken, Türkiye, dededen kalma milli ve yerli tohumlarımızı yasakladı. Ektirmedi. Ekmek isteyenlere cezai muayedelerini i getirdi.

Tarım bakanlığındaki “ milli ve yerli” projeleri yok etti. Bu yönde çalışmaları olan bürokrat ve mühendisleri görevden aldı.

Gelinen noktada ekmeğe muhtaç olduk..

 

                                                   ***

50 yıl öncesini hatırlarım.  Benim ilçem olan (Rize-Ardeşen) dahil, bütün ilçeler ve köylerdeki durum aynı idi. Doğu’da ,Batı’da, durumlar aynı..Vahim..Güneydoğu’daki verimli topraklarımıza ne oldu?

Köyde yaşayanların yüzde doksanı tarım ve hayvancılıkla uğraşırlardı.

Her aile hayvancılık yapardı.. Mezra ve köylerde keza öyleydi. Büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılırdı.. İthal değil, yerli malı, Türk’ün malı hayvanlardı bunlar.

 Devlet desteği falan da yoktu. Her aile kendi imkânları ile yapardı. Kendi etini, sütünü yapar, tarımını eker biçerdi. Tohumlarımız yüzyıllara dayanan organikti. 

Şehirden sadece şeker-tuz-un-sabun gibi temel gıda maddeler alınırdı. 

Şimdi köylerde, şehirleşti.  Tarım ve hayvancılık yapan tek aile bile kalmadı. Köylere ekmek ve dondurma bile sahilden gidiyor. 

***

 

Mısır tarlalarımız olurdu. Bahçemizde lahana, fasulye, patates ve meyve sebze yetişirdi. 

Her ailenin geçim kaynağı kendi bahçesiydi. Ve kendi kendine yetiyordu. 

Kış geldiğinde; buzdolabı görevini gören “Serender”’lerimizde (Nalya)’  da veya depolarda teneke teneke kavurmalar, turşu çeşitleri, yaylada hazırlanan organik yağ, peynir, kışlık fasulye ve diğer gıda maddeleri ile dolup taşardı.

Beş ay bozulmayan; kestane gibi patatesler,  aylarca çürümeyen meyveler, çuvallar dolusu kuru soğanlar ve diğerleri.

 Kokularını hala hatırlıyorum. Organik, katkısız kara kovan balını unutmamız mümkün değildir... Şifalı bitkiler…

Kışın ortasında, kuzinenin üzerinde bakır tava ile yapılan soğanlı kavurmanın tadını hala damağımda. İki çuval ekmeklik buğday unu ile diğer tüketim maddeleri alınır, kış çıkarılırdı. Her şeyimiz organik ve sağlıklıydı. Devlete hiç yük olmazdık.

 

***

 

Ve uygulanan yanlış politikalar yüzünden tarımı, hayvancılığı bitirdik. Şimdi geriye dönüş için uğraşıp duruyoruz. Dönüşü olsa bile,ne köyler eski köyler,ne insanlar eski insanlarımız  gibidir. Anlayacağınız her şey yozlaştı. Çöktü..

Bizde tarımı bitiren; kuraklık, affet falan değil, IMF ve Dünya Bankası güdümlü yanlış politikalarıdır. Ve bütün hükümetler tarafından uygulanan, yanlış tarım ve hayvancılık politikaları yüzündendir. 

Çiftçi ürün bazında desteklenmeyecek, ucuz kredi verilmeyecek, gübrede ve diğer girdilerde destekler azaltılacak, tarım politikalarına son verilecek, destekleme alım fiyatları enflasyonun altında olacak gibi, Avrupa’nın dayatmaları sonucu bu noktaya geldik. 

Dünya’da yedinci tarım ülkesiydik, kendi kendimize yetiyorduk. 

Şimdi doğalgazdan tarıma, elektriğe kadar her konuda bağımlı bir ülke olduk. Her şeyi ithal eder olduk.

Toplam 600 milyon dolarlık kredi karşılığında, imzalanan ‘ARIP Tarımsal destekleme ve Tarım Reformu Uygulaması Projesi’ kapsamında emperyalistlere muhtaç olduk. Yerli ve milli tohumları toplatıp Israil’e sattık, yerli tohumla üretimi yasakladık..

Özümüze, eskiye, üretime dönmeliyiz… Bunun başka çaresi yok. Her alanda Kurtuluş Savaşı’nı başlatmalıyız. Hangi görüşten, hangi düşünceden olursak olalım, bizi sömürmek isteyen emperyalistlere karşı birlikte hareket etmeliyiz.

 

 

Adınız
Yorumunuz
Dünyainsanı - 02 Mart 2022  
Gerçekten durum ciddi..İngiltere de zirli tankların içinde çalışan ihtilal komitesinin çalışmalarında-neler var ? Görünmeyen deniz altı içindeki çalışmalarda var...Öümünü ruhsuz sistemde gören Batı-dirilişi henüz kendi içinde sağlayamadığı bir (kriz) yaşıyor ve ana planında kendisine gençlik aşısı getirecek fikir kurtarıcılarını gözleri nemli ufuklara bakarak bekliyor..Öte tarafdan da- hem liberal ve kapitalist dünyanın-hem de sözde materyalist ve ruhsuz alemin karşılıklıhazin manzaralarına bakan bazi geri milletler-başta Irak-Suriye-Libya ve Mısır ve benzeri dünya kültüründen habersiz gece uyurken yakalanacaklardır..Akşam olur kafası boş yatan-sabah olur kafası boş kalkan milletler denizlerde kaçmaya ve gideceği yerler bulunacak mı ? Batı Medeniyeti -ruhsuz sistem uçurumunu hem toprak sathında hemde ruh tabakasında doldurup dümdüz edilecek ufuklara bakmaktadır. Almanya deniz altındaki İhtilal Komitesini Rusya ya göndermiştir. Rusyanın tanklarının kapıları kaynaklı ihtilal komiteleri ile muhasebesi nasıl olacak ? Ölmeyenler çok şeyler görecektir.

duman - 02 Mart 2022  
Türk ekonomisi- 1974 yılında dünya petrol fiyatları aniden 3 kat artınca-yıllık petrol tüketimi ihtiyacı için para bulamadı. Avrupadaki Türk işçilerinin dövizleri ile darboğaz aşıldı. Bugün Hazinenin döviz ihtiyacı bankalardaki vatandaşın tasrruf mevduatları ile darboğaz aşılmaya çalışılıyor..Avrupada Türk işçileri- içerde Türk tasarrufcuları..kaynağımız bunlar..Hazine bütün yatırımlara para ödüyor..Borçlara kaynak bulmak- büyük başarı...

Mustafa SEMİH ARICI - 02 Mart 2022  
Sayın hükümetimiz tarımın başına bir "BAKMAYAN" şahsı getirerek Türkiye Tarımının içine etti. Ne bekliyorduk ki?

PROF. DR. HIZIR ÖNSOY - 03 Mart 2022  
KARDEŞİM OSMAN BEY; O KADAR GÜZEL YAZMIŞSINIZ Kİ- BİZİM BİR KELİME EKLEMEMİZE HİÇ GEREK YOK. GERÇEKTEN DE ÖYLE. CAN DAMARLARIMIZ- TARIM VE HAYVANCILIK NEREDEYDİ- NEREDE ŞU ANDA? EL ALEMİN ELİNE BAKMAYA MECBUR KALDIK. SELAMLARIMLA. PROF. DR. HIZIR ÖNSOY

Meryem - 03 Mart 2022  
Çalışolmadan elde edilen kıymet ve nimet- faiz-prim-komisyon-irad-iskonto-monopol-hava parası daha neler ve neler..Batı dünyasının sosyalizm çiçekleri içinde neler vardır neler..Kapitalist-katolik-anarist-kollektivist-etatik-estetik-federalist-radikal-nasyonal-demokrat-liberal ... kitaplık çapta okuduğunda 261 çeşit sosyalizm..Türkiye- liberalizm ekseninde dönerken aşık olduğu kapiyalizm.. Üniversite gençliği liberalizm ve kapitalizm nedir-okumalı..İngilizce kaynaklardan-kitaplık çapta..Liberal ve kapitalizm cemiyetlerde-ferdin cemiyet haklarını çalmasına ait yara ve yastalık...Denmek ki-Dâvalarınn dâvası ferdin haklarını çalan mevhum cemiyet nizamiyle-cemiyetin haklarını aşıran istismarci ferd düzeninin muvazene bulmakta..Mektep kaçaklarını bunları anlatamazsınız..Çünkü kafa yormadan dünya nimetlerinde geçinirler..Bugün muhalefette nice insanlar vardır..Boş insanlar..vatandaşlarda bu boş insanlardan dertlerinin çözüleceğini beklemektedir.Ne aci..Okuduklarımızı anlayarak kitaplık çapta okumaya gayret edelim...Batı dünyası- Ukraynalı göçmenlere kapılarını açtığı gibi- Petrol zengini körfez ülkeleride kapılarını Filistin-Suriye-Irak-Afganistan ve Bütün insanlığa açmalıdır..Yoksa amerikadaki servetlerine el koyacak Jeo Baygınlar gelecektir..

Mustafa SEMİH ARICI - 04 Mart 2022  
Nihayet "Bakmayan" gitti bakalım yerine ne geldi...

al - 05 Mart 2022  
Zengin sermayenin parasının paylaşımı- Suudi Arabistan ile başladı..800 trilyon dolar paraya Amerikan bankalarında el konuldu..Yetmedi Suudi arabistandan 300 milyar dolar istendi .. Eski Başkan Tramp in vermezsenin bir haftalık işiniz kaldı..Libya nın - 350 milyar dolar parasına Fransa el koydu.. Fransa bu parayı Amerika ile nasıl paylaştı.Hiçbir bilgi verilmedi..Libya daki Petrol patlaşımı ile Irakda ki petrol paylaşımında Rusya ya pay verimedi. Bugünde öyle

insanlarıkurtarmak - 07 Mart 2022  
Ata sözü var: " Karanlıkta bağıracağına- kalkta karanlığı aydınlatacak bir lamba yak " Ukrayna zulmünü durdurmak için Pakistan Ukraynaya çağırılmalıdır. Çünkü nükleer güç sahibi..Rusya ve İsrail nükleer güç sahibi..Bölge insanlarını öldürüyor..Ukrayna insanları-Avrupadan bin devir insanlıkta ilerdedir...Şu Yunanistan ın haline bakınız 60 yıldır terör örgütleri ile bölge insanlarını öldürenlere yardım ediyor..Böyle Avrupa ülkesi mi olur?

Yazardan - 07 Mart 2022  
Bütün yorumculara.. Katkı sunanlara.. Eleştirenlere... Gönülden teşekkürler.. Acizane ricamdır.. Köyde yaşayanlara.. Köyü-merası olanlara... Bir bahçesi..Bir avuç toprağa sahip olanlara... Tarım yapın.. Devlet gücü ile yasaklanan..Yok edilen.. Emperyalist güçlere peşkeş çekilen..Ata tohumu bulun.. Elden ele çoğaltın.Ve toprağa ekin.. İmkanınız varsa-bir iki inek-tavuk vs alın.. Gelecekte hayatımızı bunlar kurtaracak.. Paranın para etmediği.. Dönem yakındır... Hepinize selam-saygı...

Yazardan - 07 Mart 2022  
Prof. Dr. Hızır Önsoy hocamız başta olmak üzere bütün yorumculara teşekkürler... Selam ve saygı ile..

Papila!Hopa - 09 Mart 2022  
Tarımın çökmesinde sorumlu olan Ziraat Mühendisleridir.Hüküm ve kaza işlerinde âdil değillerdir.Başkasının hakkını yiyerek hak etmedikleri paraları ve nimetleri alanlar haram yemektedir. Haram yemeklerden-helâl elde edilmez..Çay Fabrikalarının alanlarını Bakanlık sorumluları gezsin- gerçekleri görsün. Fabrika çevresinde çürümüş-kokmuş çay imalat çöpleri-açık havada yğmur ve karın altında çüremekte-çevreye zehir yaymaktadır. Ziraat Mühendisleri 12 ayda 1 ay çalışırlar. Yaz gelince bir gün çalışırlar bir ay işe gelmezler..Yeni Tarım Bakanı-hükümde adildir.^ Sözüne güvenilir. Çukurova Bölgesinden Çaykur a 5!10 tane zirat mühendisi göndererek- Kalite nedir? Verim nedir? Randıman nedir? Bu değerleri Çaykur a taşıtacak Tarım Daire Başkanı olmalıdır. İşletme Dairesi Başkanı Çay Fabrikalarının nerde olduğunu bilmez.


Diğer Yazıları

27.Dönem,6.Yasama Yılı..
Rize’de ilginç bir dava..
Osman Yazıcı’nın Yazıcılar’dan çektiği….
ÖZEL HASTANELER…Ve Haluk Pekşen…
Anılar ve Trabzon…
Hüzünlü bir “Köykent” hikayesi..
Cumhurbaşkanlığı Teklifini Neden kabul etmedi…?
Uyuşturucu ile mücadele…
FOTOĞRAF YALAN SÖYLEMEZ!
Ah İstanbul…
Tarım ve Hayvancılık çöktü.
Babacan RİZE ve Karadeniz..
TRT VE LARA
Devlet Adamı olmak..
ÇAY VE ÇAYKUR…
Üniversitelerde tatlı telaş..
Yalova’da neler oluyor? O Meşe Ağacı Devlettir.
Dünya ona doğru gidiyor.
“ZÜMRÜT RİZE” VE FAİK BAKOĞLU ..
Altılı” değil, ”yedili” masayı kurduk..
Ankara’dan çıktık yola.. Rize’de verdik mola..
Yaşasın Laz dili
RİZE'DE BU NASIL BİR VAHŞET
Bestekar Parlamenterler..
“O sene bu sene.. Bundan sonra Her sene”
Bir başkadır benim memleketim..
Yuvarlak Masa.
Denizde Hamsi. Karada Çay..
Ilgaz’dan notlar
Milletvekili maaşı...
Olmaya Devlet Cihanda..
Dünyada Marka olmak..
2021’den…2022’ye…Hasan Karal…
Başkentten Rize analizi. Türkiye’de Rizelilerin dediği olur.
“Bu Tencere iktidarı götürür…” Lider yetiştiren..”Verimli” topraklar… Rize…
Karadeniz’deki kadınların zaferi…
Omurgalı olmak..
MESUT YILMAZ. Bugün, o’nun doğum günü
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin; benim gibi hem Rizelidir hem de
Gül; aşkın, karanfil; sevginin…
Kemal Bey iktidara yürüyor..
HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ
Eylül ve Yaprak Dökümü..
SİYASETTE HÖŞGÖRÜ
“Bana bir şey olmaz” diyene Uyuz oluyorum.
Oynatmaya az kaldı Devletim nerede? Ülke olarak dibin dibindeyiz.
KOÇ TOPLULUĞU VE TÜPRAŞ…
Turkcell milleti hem soyuyor, Hem de aptal yerine koyuyor.
Bilsem dönüp gelecekseniz… Gözyaşımı yol eylerim…
KIÇIMIZ KAÇKAR’DAN GÖRÜNÜYOR.
Yavuz Sultan Selim’in kaftanı.. FETÖ neden istedi?
YARGIÇ…
ADALET BUNUN NERESİNDE?
Bu savurganlığa son verilmeli..
İşte iki kelime. Artvin ve Artvinliler..
PİYASA YANIYOR. İTFAİYE NEREDE?
BÜYÜK DÜŞÜNMEK VE AÇKAR’IN SÜT DÜNYASI
RİZELİ HEMŞERİHLERİME YAKIŞMADI..
KARADENİZ ÇOCUĞUYUM
NECMETTİN ERBAKAN HOCAYA BUGÜN HEPİMİZİN BİRER ÖZÜR BORCU VARDIR
Spor Federasyonu başkanlığına…
PARLEMENTODA DENGEDİR.
KEMAL BEY KADAR TAŞ DÜŞSÜN KAFANIZA
RİZE'DE MUHALEFET OLMAK
İŞÇİ OLARAK GİRDİĞİ KURUMA GENEL MÜDÜR OLDU
“Tarlalar betonlaşmasın Türkiye aç kalmasın..!”
NASIL BİR BELADIR?
ANKARA'DAN RİZE'YE NOTLAR ...
DEVA, DA SON DURUM..
RİZE'DE NELER OLUYOR?
KIZILAY BUNU YAPARSA..!
“Acı Reçete”yi Uygulamaya Nereden Başlanmalı?
İSTANBUL NOTLARI
Geçmiş olsun Karadeniz..
Kemal Beyin Son Kurultayı mi?
KURULTAYA MI , İKTİDARA MI?
BU İKİLİYE DİKKAT!
DEVA, deva olacak mı?/ Karal, ihanet mi etti? Tarihi sorumluluk mu?
Tarladan sofraya tarihe mi karışıyor? ÇAY VE SORUNLAR..
HASTANE DEDİĞİN BÖYLE OLUR
KUTSAL TOPRAK (RİZE) VALİLERİ
Bölgedeki Üniversitelerimiz.
TARİHİMİZDE İLK KEZ
3 İL, 3 İSİM
MESUT YILMAZ’IN ACILARLA İMTİHANI
GİZLİ “ KAHRAMANLAR..
TARIM, MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR
Tarımda üretim olmasa kıtlık olur Köylünün sağlam iradesi yeter
“ZÜMRÜT RİZE” VE FAİK BAKOĞLU ..
BEN OSMAN YAZICI
Ankara Üniversitesi Ve İbiş Kardeşler
Paranın Para Etmediği Dönem.. ​Dünya o’na doğru gidiyor..
VİRÜS BİZE NEYİ ÖĞRETTİ?
Rizeli MEHMET Şamlıoğlu’nda “Yok” yok..
Doktor ve Hastane
Mansur Yavaş ve ASKİ
Rizespor ve Rize’de CHP
LÜKÜS HAYAT
Kaçkar’dan Zirveye.
Mesut Yılmaz’da. Mesut Kağan mutluluğu.
RİZE’YE YAKIŞMIYOR
Büyükelçiden anlamlı mesaj
Müdür Bey Toplantıda
O adam Berat Albayrak..Hazine ve Maliye Emin Ellerde..
Babasının oğlu..
Ankara’daki “RİZE EVİ “ Başkan İdris ve “BİZ RİZELİYUK”
ERDOĞAN VE RİZELİ KUZENLERİ
Başkentte “RİZELİ” olmak.
Trafik Müfettişliği ve EPDK
Rizeli isim. Türkiye’nin onuru, Dünyanın gururu..
Başkentteki Karadenizli bürokratları buluşturduk..
Koruma Saltanatı
BU SALTANATA SON VERİLMELİ
Ankara’daki Rizeli bürokratlar
Yaz biterken ülkemizde iki konu kapıya dayanır;
DIŞARIDA YEMEĞE ÇIKARKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN.! .
Akçaabat Köftesi ve Tereyağı.. Vakfıkebir Ekmeği. Hamsi köy Sütlacı…
Köyden yükselen İhracat rekoru.
Başarıya doymayan Üniversite Ve Mehmet Haberal
RİZE’DE GÖREV YAPMAK.
“Sen Yağmur Ol Ben Bulut Maçka’da buluşalım..” Bende öyle yaptım.
Rize ve esrar
Karadeniz’den lider Fışkırıyor..
Hamsi Kavağa Çıkar mı?
Asansörlerde yangın var..!
TRT VE ANADOLU AJANSI
Kaybeden ve Kazanan. 15 bin yetmedi 800 bin verelim
DÜNYANIN GÖZÜ İSTANBUL’DA.
Rahmanı ve Şeytanı
Devletin “Kara Kutusu “: Hasan Doğan.
Gecikmiş Ankara Notları
İtalya Yolcusu Kalmasın
Başarıya doymayan Üniversite
Savunmada Millileşme ve Metaş
Kabine değişiyor.. Sahte Reis ’çiler gidici