Reklamı Geç
YAZARLAR
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
Adnan ONAY
06 Mart 2022 - Pazar 16:03

Rusya’nın Ukrayna’ya girişinden itibaren haber televizyonlarına onlarca yorumcu çıktı, çıkarılıyor. Tıpkı daha önceki savaşlarda, iç çatışmalarda yapılan yorumlar gibi yapılan yorumların çoğu karavana atışlar..!


Günlerdir, hiçbir rakamsal gerçekçi bilgi sunmadan her şey hakkında yorum yapabilen ve avcı hikayeleri anlatır gibi ekran karşısındakileri dinleten bunca hikayeciyi dinleyip duruyoruz.


Yorumcuların anlattıklarına dikkat edildiğinde, olaylara batı gözlüğüyle bakıldığını kolayca anlayabiliyorsunuz. Bunun sağladığı konformist akılla elbet kolayca sallamak mümkün. Böyle olunca da ekranlardaki yorumlar gerçeği anlamayı zorlaştırıyor.


Oysa; yaşananların özeti ilk gün yazdığım yazıda olduğu gibi;

Yani, ABD’nin hedefi Rusya’yı dünya sistemi içerisinde iyice düşmanlaştırmak. 

Zira, ABD, bağımsız hareket etmeye kalkışan Avrupa’yı ancak bir düşmanla korkutarak çerçeveleyebiliyor. Bugüne kadar hep bu taktik uygulandı.


Önce; Hedef ülkeler BM çatısı altında toplandı, Komünizm tehlikesine karşılık NATO kuruldu, sonrasında Sovyetler Birliğinin oluşturduğu Varşova paktı korkusuyla NATO’ya bağlı ülkeler siyasi ve iktisadi olarak kontrol altına alındı.


Sovyetlerin çöküşünün ardından  İslam tehdit unsuru olarak hedefe kondu ve monarşik, totaliter İslam ülkelerine demokrasi götürme numarasıyla BM ve NATO devreye sokuldu. 

Bu projede sonuca tam ulaşılamamış olunsa da  istenilen kısmen elde edildi. 

Bu arada, Avrupa her ne kadar ABD’nin kuyruğuna takılmış olsa da projelerin sadece ABD çıkarlarına yönelik ilerlediğini görerek homurdanmaya başladı. 

Avrupa’nın NATO’dan ayrı savunma paktı kurmaya kalkması, Avrupa devletlerinin siyasi ve ekonomik tercihlerini bağımsız olarak yapmak istemesi ve ÇİN’in küresel bir güç olarak her geçen gün  daha da tehlikeli hale gelmesi karşısında ABD’nin Rusya’yı eski Sovyetler döneminde olduğu gibi yeniden düşmanlaştırmaktan, dünyayı iki kutuplu hale getirmekten başka çaresi kalmadı. 

Ukrayna, bunun için bir av seçildi. 


Önce, toy bir şovmenin devletin başına getirilmesi senaryosu devreye sokuldu ve bu kişinin 73 gibi yüksek bir oyla Cumhurbaşkanlığını kazanması sağlandı. Sonrasında Rusya’nın ön bahçesindeki bu ülkenin NATO’ya dahil edilme gerilimi devreye sokuldu. NATO’nun yapısının UKRAYNA’yı almaya mümkün olmamasına rağmen bu doğrultuda sürekli gerilim tırmandırıldı ve ABD, toy devlet başkanına Rusya’ya karşı her şekilde yanında olacağı yönünde gaz verdi.


Yapılan propagandalara göre Rusya hiçbir şekilde Ukrayna’ya giremeyecek, Eğer girmeye kalkarsa da Batı tarafından hezimete uğratılacaktı!


Sonunda, Rusya, Ukrayna’ya girdi ve denilenlerin hiçbiri gerçekleşmedi. 

Zelensky, savunmasız halde ortada bırakıldı, çatışmaların artırılarak ortaya çıkan tablonun Rusya aleyhine propagandaya dönüştürülmesiyle, Rusya’nın yeniden komşu devletleri yutmaya kalkan eski Sovyetlerin yerini aldığı savı işlenmeye başlandı.


Hedef belli; Rusya’ya sunulan Ukrayna yemiyle ülkelere korku salınıp NATO güçlü hale getirilecek, AVRUPA yeniden ABD’nin boyunduruğu altına girecek ve böylece ABD yine yayılmacılığını, hegemonyasını kolayca sürdürecek..


Sonrasında da geçmişte olduğu gibi Rusya ile gizli pazarlığa oturup asıl büyük tehlike olan ÇİN için ortak planlar yapacak.


Peki, ABD planladığı şekilde hedefine ulaşabilecek mi?


Bunu zaman gösterecek ama işinin hiç de kolay olmadığı ortada.


Bir kere Putin, kafasında ne olduğu kestirilemeyen, eksantrik bir lider. Her zaman elinde önemli kartlar tutmayı seviyor.


Çin ise kimseyi rahatsız etmeden ekonomik çıkarlara dayalı olarak “kazan, kazan” sistemiyle yol alıyor.


Avrupa ise ABD boyunduruğundan kurtulma hesabını hiç aklından çıkarmayacak bir hale gelmiş durumda..


Bugün yaşananlara baktığımızda dün olduğu gibi olan yine halklara oluyor. Şimdilerde topun ağzında Ukrayna halkı var. Yerlerinden, yurtlarından oluyorlar, kalanlar da bombalara maruz kalıyor. 


Şimdi ki aktüel kurban Ukrayna.. Yetmezse, buna yenileri de eklenebilir.!


Belli ki, ABD, sorunun büyümesi için Zelensky’i sonuna kadar işbaşında tutmak isteyecek. İşi bittiğinde de akibetini Rusya’nın günah hanesine yazmak isteyecek.


Rusya, ise Zelensky’nin görevden el çektirilmesini, bu konuda Batıya koz verilmemesini hedefliyor. Kansız bir darbe arıyor. 

Ancak, Batıya rağmen Zelensky’e zarar vermeyecek şekilde işin içinden sıyrılabilir mi?


Bütün bunları bize ancak zaman gösterebilir…

Adınız
Yorumunuz
Nükleet güç!FRansalı - 07 Mart 2022  
Rusya- Ukrayna idaresine bakarak halkı öldürmemeli idi. Kötülüklerin başında Ukrayna idaresi vardır. Ukrayna halkı- Avrupa halkından bin devir daha iyidir. İyi insanları öldürerek- Terör devleti olan Yunanistan a imkan sağlamak.. İdareciler bugün var-yarın ömürleri bitmiş olur. Kalıcı olan bölge halklarıdır. Ukrayna- Fransadan nükleer bomba almalıdır..Kuzey Kore den de alabilir..Kuzey Kore yi Ukrayna ya çağırmalıdır..

nüklergüç - 07 Mart 2022  
Rusya - Amerika ile Varşova Paktını paylaşıyor..Batı Almanya ile Doğu Almanya birleşti. Amerika- Varşova paktı ülkeleri Abrupa Birliği ve Nato üyeliği adı altında Avrupa ülkelerine doğru çekerek- Rusya yı - Ukrayna gibi yutulur duruma getirmek..Rusya bunları bidiği için- Ukrayna yı yuttu. Yutulacak daha devletler vardır..Nükleer Güçü olan Fransa-Rusya var...Pakistan ile İran nükleet gücün ne olduğunu bilir. En azindan nükleer güç olmak için gayretleri var..Bİrde İsrail de nükleer gücü var..Nükleer gücü olan İsrail bölgede 60 yıldır - bölge insanlarını öldürüyor. Bölge insanlarından çıt yok..Rusya nükleer güçü var..Süriye de ve Ukraynada insanları öldürüyür. Dünyadan ses yok...Ukrayna ya Pakistan gelmeli..Nükleer güc sahibi Pakistan-Uyrayna daki savaşı durdurabilir...Çünkü İsanlari öldüren İsrail-de durdurulmalı...

cankurtarma - 07 Mart 2022  
Bölgenin insanlarını öldüren İsrail ve Rusya...Nükleer gücleri olduğu için kimseyi dinlemiyorlar..İsrail- 60 yıldır kimseyi dinlemiyor..Bölge insanlarının ölmemesin için Pakistan bölgeye gelmelidir..Pakistan nükleer gücü var..

metemgül - 09 Mart 2022  
Bir daire çizelim. Bir dairede aynı yayı gören çevre açılar birbirine eşittir. Dünya dairesi üzerinde aynı yayı gören çevre açılardan birincisi Amerika- İkincisi Rusya-Üçüncüsü İngiltere-Dördüncüsü Fransa- Beşincisi Çin..Bakınız- dünya çapındaki fikir adamları Yahudiler- kapitalizmayı kurdu. Sonra Sosyalizmayı kudu. Sonra komünizmayi kurdu. Kurdu derken-bunlar dünya ihtilalleri ve dünya şavaşlar ile kuruldu. Bunlara imranen Irak-Mısır-Suriye-Libya vs. var . Kağıt parayı dünya ekonomisinde bulan Yahidi fikir adamlarıdır. Avrupa Sosyalizm ile idare ediliyor. Amerika kapitalizm-liberalizm dairesinde dönüyor. Çin-Fransa-İngiltere-Rusya aynı dairede dönerler...Türkiye nin dairesi bambaşkadır. Fertler müslümandır.İdare liberalizm eksennde döner.Ama sanayileşmesi olmadığı için halkı fakirdır. Örneğin Almanya da otomotiv fabrikalarından verdiler alınırken- Türkiye de bankalardan vergi alınır. Kısaca avrupa üretimden verdi alır.Türkiye deki verdiler zamlar-fiyat artışları-kur farklarıdır.. Amerika- Suriye de terör devleti kurmak için PKK terörü ile 40 yıl çalıştı.Çalışmaya devam ediyor. Rusya ile Amerika bölgede-petrol ve doğalgaz kaynakları elinde olan iki devlet...Kitaplık çapta konular..Okumak gerekir..

yağmur - 09 Mart 2022  
Amerika bölge hakimiyetinde- petrol ve doğalgaz kaynaklarını elde etmede- Rusya-İran ve Türkiye yi çıkarlarına engel görüyor. Türkiye bölgede petrol ve doğalgaz kaynaklarından pay almadığı halde-ne istiyorlar? İstenen-belli- Suudi Arabistan gibi istenilenlere evet diyeceksin. Petrolden pay almıyorsunuz ama-Terör Devletini engelliyorsunuz. İsrail bölge hakimiyetine engel oluyorsunuz. Asil hedef Türkiye dir..Muhalefet dünyadan habersiz Batı dünyasının isteklerine hizmet ediyor...Yerli ve milli hirbir bilgi ve düşüncesi yoktur.

yıldız - 15 Mart 2022  
Rustayı en iyi tanıyan ve bilen Almanya dır. Çünkü Doğu Almaya ile birleşen Batı Almaya.. Amerika da Fransa yı çok iyi tanıdığı için- Nükleer güç haline gelmesine müsade edildi.. Amerika ile Rusya yı tanıyan gerçek ilim adamları-tatbikat sahasında boyuna ruhsuz sistemi hadim eden Rusya-materyalizm iddiasi içinde (mistik) bir karakter gösterir . ve yaşarken - Amerika-anti materyalizm davasına ilişkin ve bitişik olarak bizzat materyalist bir hayat düzenlemektw ve sürmekte... İsa peygambere " kurtarıcı " diye seslenen Batı -en yırtıcı çiğliğini asıl bu hengamede yükseltmek ihtiyacında .. Alman ilim adamları- en büyük çiğlik - sissizlik halleridir.

yusuf - 15 Mart 2022  
Her mevsimde bol kar yağmaz. 2022 yılında bol kar yağışı devam ediyor. Barajlar doldu..Toprak sudan doydu... Rusya - Almanya ile birleşip Fransa yı çembere almalıdır. Avrupayı bugün savaşlara sürükleyen- Amerika ve Fransa dır. İkisininde nükleer gücü var..Almanyanın nükleer gücü olmadığı için yetim çocuklar gibi duruyor..İsa peygambere " Kurtarıcı " diye seslenen Batı- en yırtıcı çiğliğini asıl bu hengamede yükseltmek ihtiyacında... Batı dünyasının Amerika ile Rusya arasında paylaşımına Almanya nın yapaçağı işler vardır.. Almanya ilim adamları bilirler ki- sermaye şuuruna ve gayesine malik bulunmayan ferd veya ferd grupları- onu kendi üzerinde döndürerek-büyütmekten ve kâr için-kâr sağlamaktan başka bir şey düşünmezler - misal " tefeciler " Tefecilerin bol olduğu yer de Türkiye....


Diğer Yazıları

YÜREĞİN YETİYORSA ÇIK KARŞIMA
DEZENFORMASYONLA MÜCADELE YASASI ÜZERİNE
ÇAYKUR’DA MEVSİMLİK İŞÇİLERE KADRO SORUNU
RİZE VE SİYASETLE ZENGİNLEŞENLER
SİYASET AYNİLEŞİYOR
KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAK
RİZE'DE ILICA SUYUNA İÇİLEMEZ TABELASI
FAİZ VE ENFLASYON
ARAP TURİSTLER
ÇAY KANUNU ASKIYA ALINMAMALIDIR
BİZE ÇAY KANUNU GEREKMEZ!
AK PARTİNİN ÇAY KANUN TEKLİFİ ÜZERİNE
ÇAY KANUNU; ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
ÖZEL SEKTÖR VE BORSA
DEMOKRASİMİZ
İMAMOĞLU'NUN RİZE ZİYARETİ
TÜRKİYE’NİN YENİ DIŞ POLİTİKASI
ÇAYIN ÖNEMİ VE KÖYLERİMİZ
RİZE BASINI VE ...
İMDAT SÜTLÜOĞLU BİZLERİ DAVA ETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!
TV'LERDEKİ SAVAŞ YORUMCULARI
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE ZELENSKY
BİR SONSUZLUK HİKAYESİ HAYKIRIR ÇANAKKALE
RİZESPOR YÖNETİMİ
ABD TEK KUTUPLU KALMAMAK İÇİN HEDEFİNE İSLAM'I KOYDU
GEÇÇEK
Türkiye’den listeye giren Üniversiteler arasında R.T.E Üniversitesi de var..
HDP SOL BLOK PEŞİNDE
DİN Mİ, IRK MI?
Kazakistan’ın bundan sonra durumu zor!
R.T.E ÜNİVERSİTESİ
FETÖCU CEVHERİ GÜVEN’İN ÇAYKUR YALANLARI!
BİR KARA TABLO; 6-7 EYLÜL OLAYLARI
CHP'NN ÇAY KANUNU
AFGANİSTAN'IN YAKIN TARİHİ VE TALİBAN-1
Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ...
AKSİ HALDE KAMU KURULUŞLARI ARPALIK OLARAK KULLANILIYOR
RİZE’DEKİ ERZURUMLULAR
PEKER KONUSU
ÇAY KANUNU
1960 darbesi, başında Albay Türkeş’in bulunduğu , onun yönettiği bir NATO darbesiydi.
İSRAİL’E HAK VERENLER!
RİZE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR PROJE
BU KEZ SÖZÜM ÜRETİCİYE
AZERBAYCAN’DAN İTHAL ÇAY KONUSU
İKİ AYRI TARİH, İKİ AYRI AÇIKLAMA!
RİZE'DE CUMHURBAŞKANINDAN BEKLENEN MÜJDE
KATAR YATIRIMLARI
RİZE'DE BU YALNIŞLARA DUR DİYECEK BİRİLERİ VAR SANIYORDUM
ÖLÜM MÜ, AŞI MI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?
TÜRKİYE-İRAN GERGİNLİĞİ
BATUM-TRABZON DEMİRYOLU HATTI GÜNDEME ALINMALI
ÖLMEYİ VE ÖLDÜRMEYİ KUTSAMAK
FAİZ VE PİYASALAR. ALLAH ÜLKEMİZİN YARDIMCISI OLSUN
FUTBOL KULÜPLERİ
TRABZON'DA HÜZÜN RİZE'DE SEVİNÇ VAR
ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN
ARTAN EMLAK FİYATLARI VE KRİZ
R.T.E.Ü ARAŞTIRMA HASTANESİ
ADANA ÇAY İŞİNDE MAHİR İL
R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR
ÇAYIN GELECEĞİ VE ÇAYKUR
ÇAYIN SORUNLARI BİTSİN İSTENİYORSA
KOTA ARTIRMAKLA ÇAYIN SORUNU ORTADAN KALKMAZ
RİZE ŞEHİR HASTANESİ ARSİN YATIRIM ADASINDA YAPILMALIDIR
RİZE'DE SORUN DENİZ DOLGUSU DEĞİL, SORUN DOLGUNUN KULLANIMI, ŞEHİR PLANLAMASI
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN YÜZ AKIYLA ÇIKACAK
Yaş çay hasat mevsimi geldi, ancak
CORONAVİRÜS VE KOMPLO TEORİLERİ
HASAN KARAL NEDEN PARTİ DEĞİŞTİ, ÜZERİ NEDEN ÇİZİLMİŞTİ
YERLİ OTOMOBİL KONUSU
RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ GEREKSİZ Mİ
İYİDERE LİMAN VE LOJİSTİĞİN KADERİ DEMİRYOLU GÜZERGÂHINA BAĞLI
Yoksa gidişat, dönüşü olmayan yol.. İSRAİL TOHUMLARI
Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor
Belediyelerde yapılan işten çıkarmalar toplumsal ayrışmayı giderek büyütüyor.
CUMHUR-BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KABİNE REVİZE EDİLMELİ
İmamoğlu bir restorasyon projesinin ürünüdür.
Türk futbolunu yabancı oyunculara mahkûm ettiler.
Öcalan’ın MİT elemanı olduğu ...
Kadir Mısıroğlu, bir Osmanlı hayranıydı.
Ak Parti Rize’de kazanırken kaybetti.