Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE'DE ASRIMIZIN EN GEÇERLİ MESLEĞİ ... YALAKALIK
Orhan YAZICILAR
19 Mart 2022 - Cumartesi 12:02
Rize'nin cadde ve sokaklarında, kurum ve kuruluşlarında bu tarz  sanatkarın sayısında artış olduğunu söylemek mümkün.

Bunlar hareket tarzını, hava durumuna, güneşe, rüzgara göre ayarlayanların,  puan almak, şirin görünmek, köşelerde yer kapmak için, siyasete, makama, yönetime, genel müdüre, müdüre  atabildiği kadar takla atanları,  havada üç-beş defa dönüp yere düştükten sonra bir düz, bir ters takla daha atanları görmek mümkün.

Ben Rize olarak diyorum ama; bu meslek Türkiye’ de en geçerli meslek...

Herkesin (şerefli insanın) yapabileceği bir sanat değildir.

Bahsettiğim sanatın okulu, mektebi, medresesi, diploması, sertifikası yoktur. Asrın en geçerli mesleği, en çok kazandıran, köşelerde yer tutulmasına sebep olan bahsettiğim sanat "Yalakalık"...
 
Bu sanat sahiplerinin yüzleri,insan yüzünden çıkmış, camış derisi kaplamış..

Bir saniye sonrasının ne olacağının bilinmediği dünyamızda; hiç ölmeyecekmiş gibi,  dünyada tohumluk kalacakmış gibi kurumlarda yer tutmak.. Makam sahibi olmak ve hoş görünmek için gün boyu birlikte çalıştığın, başına bir iş geldiğinde yanında olacak arkadaşını harcayarak puan kazanmak, makam sahibi olmak insanlıkla, şerefle, bağdaşmadığı gibi şeref sahibi olan, insan olan er kişinin de yiyebileceği bir sanat değildir "yalakalık".  Çünkü İnsanın mayasında, kanında olması şarttır.
 
Ceket ilikler, “Evet efendim, haklısınız efendim, doğrudur efendim, siz haklısınız efendim, siz ne söylerseniz doğrudur efendim, en büyük sizsiniz başka büyük yok efendim ” onun alfabesidir.

İşin şekli önemli değildir onlar sadece yalakalandığı kişiye odaklanır.

O ne derse onaylar, değişik bir gülümseme içeresinde yalakalandığı kişi ve kişilerin etrafında döner.
 
Yalaka kişi üretmez, üretemez.  Çünkü onlarda üretme, hizmet etme, çalışma, doğru, dürüst, şerefli ve namuslu bir hayat sürme yeteneği yoktur, hal böyle olunca çareyi yalakalık yapmakta bulmaktadırlar.
 
"Gelelim yalakalanan kişiye"...!
 
Aslında çok fazla da çözebilmiş değilim yalakalığa maruz kalan kişinin ruh halini.
 
“Evet efendim, öyledir efendim” diye etrafında dolaşan kişinin kendisine bir şey katmadığını anlıyor mudur?
Ben  çözemedim....!
 
 
Adınız
Yorumunuz
murat - 19 Mart 2022  
İnsanı tanımak- halve hareketleri ile tanırız. İnsanını Ruhi yapısıda önemlidir. Bağdat da hoca sohbet ederken- cemaat diyor ki- hocam 6 aydır yağmur yok.Su yok. Bir yağmur duası yapsakda belki yağmur bulutu gelir. Hoca kolay diyor. Ben dua edeceğim siz de amin diyeceksiniz. Yalvarıyor-yakarıyorlar yağmur bulutu geliyor. Sular içiliyor. Depolar sularla dolduruluyor. Hoca ertesi hafta yine sohbet ederken-şimarmayınız. Yamur bize gelmedi- şu dağda 8 aydır susuzluktan kıvranan köpeğe su geldi. Bizde istifade ettik. Cemaat demişki-hocam olur mu? Bizim köpek kadar değerimiz yokmu? Hoca diyorki- o hayvan kimseye bir kötülüğü yok. Ama sizin yaptığınız kötülükler varya- insanlığınızı silmiş..Bugün insanlığı silinen her meslek grubunda nice insanlar var. Bugün kötülüklerin başında insanlığı silinen insanlar vardır.Sonuç olarak Allah(c.c) diyor ki- dünyayı her saniye kökünden temizlerim. Ama dünya nimetlerinden biraz daha istifade etmelerini murat ettim...Ondan sonra bu dünyadan ayrılacağız. Bugünün insanlarında evliya derecesindeki insanlar çok azdır. Bu az insanlara yakın olacağız. Her meslek grubunda temiz insanlara yakın olacağız. İlim insanın cahilliğini azaltır. Ama eşekse-eşek olarak ölecek..Toplumda temiz ruhlu insanlar çok azdır..Uzak duracağız. Temiz ruhlu insanlara yakın olacağız..Ekonomik zorluklar başlayınca insanların hal ve haretleri değişir. Çay satarken siyah bulutlar gibi olan insanlar- çay paralarını alırken beyaz bulutlar gibi olur..Her şey para diyenler...İnsanlık ölmüş diyenler-dünyanın her yerinde vardır. Ama Karadeniz Bölgesinde çok vardır. Türkiyede en çok cami-kur an kursu Rize ve Trabzon birinci sırada..Ama kötülükde-cezaevleri-mahkemeler dolu..Birinci sırada Rize ve Trabzon...Allah (c.c) Anadolu insanlarına yardım etsin..

yıldız - 19 Mart 2022  
İtalya daki Senpiyer Kilisesini yılda 20 milyon insan ziyaret eder. Çevrede-yerde bir tane çöp atılmaz..Hac mevsiminde- Mekke ye yılda 7!6 milyon hacı adayları gelir.Yerlere ve çevreye atılmadık çöp bırakmazlar..Temizlik imandandır..Müslümanlar bunubilir.Ama yapmaya gelince yapmazlar...Bu insanları-sel-deprem ve heyelan temizlemesin diye dua edelim. Ramazan geliyor. Dua edelim...Allah (c.c) bize rahmet etsin... Hz. Ali diyor ki- benim için ne düşünüyorsan Allah sana 2 katını versin...

serpil - 21 Mart 2022  
Dünyada ve bölgemizde kötü insanlar ile iyi insanlar arasındaki ezeli ve ebedi çizginin renklerini tanımalıyız. Dünyada bütün insanlarda Allah (c.c) iki kutup yaratmıştır. Ruh kutbu( sevgi-merhamet -yardımlaşma..bütün güzel vasıflar) toplanmıştır. Nefs kutbunda ( zalimlik- kin-nefret-yalakalık..vs. bütün kötü vasıflarda) toplanmıştır. İyi insan kötü vasıflarla mücadele ederek-iyi vasıflarla insanlığa ışık olur. Kötü insanda-bütün iyiliklerin üzerini kapatır-kötü vasıflarla insanlığa karanlıkları taşır.. Kötü insanların - Karadeniz Bölgesinde- cezaevlerini ve mahkemeleri doldurmuştur. Artvin Yusufelinde 40!50 yıldır kimse yok..Demek ki- güzel insanların bulundu mekanların başında Yusufeli vardır..Onlar ne güzel insanlardır. Cennete gidecekler ölmeden önce Yusufeli insanlarını okulda-camide-pazarda görmeye çalışsın..Rize ve Trabzon insanları tuzlu peynir gibidir..İnsanı kavurur..

yıldız - 21 Mart 2022  
Peygamberimiz buyuruyor ki- insanları tanımada yanılabilirsiniz. Siz insanların mal - mülk ve para ile olan münasebetlerine bakalım. Oflular miras taksimatında kızlara pay vermezler. Adam öldürmede mal ve mülk esastir.Of da evliya derecesinde çok insanlar vardır. Kadınlar insanları öldürmez. Allah(c.c) savaşlarda kadınları öldürmeyi yasaklamıştır. Bakınız Ukrayna savaşında- kadınlar Batı ülkelerine giderken- erkekler savaşıyor..Rusya - Suriye de bütün insanları bombaladı.Ukrayna da da bombalıyor. Fark nedir? İnsanlığı bombalayanlar-ruhları aç insanlardır. Savaş var. Anladık. Hastane-okul-meskenler bombalanıyor..Batı dünyasının-en değerli insanları Ukraynalılardır.Ukraynalılar terör örgütlerine yardım etmez. Yunanistan- EOKA-ASALA-PKK daha nice örgütlere 40 yıldır yardım ediyor. Ukrayna- Suriye de Amerikalılar gibi insanları öldürmez. İsrail gibi zulmetmez. Zalim zulmedenlerin başında İsrail ve Yunanistan vardır..

osmangül - 22 Mart 2022  
Ferdleri yaratan Allah (c.c) - fertler gibi kavimleride yaratan Allah (c.c)..Yalakalık yapanların dünyada birinci sıra Yahudilerdir. İkincisırada Ermeniler..Üçüncü sırada Yunanlilardır..Bu kavimleri Allah (c.c) çok zeki yaratmıştır. Dünya harplerini Yahudiler hazırladı. Vatanımızın ve milletimizin üzerine Yunanlılar-Ermeniler sihlanarak gönderildi. Tarihte bu kavimlerle bin yıl bu topraklarda birlikte yaşamışız. İstanbul-Hatay da - Mardınde birlikte yaşamamız devam ediyor. Ne zaman ki- Türk Milletinin gücü yayıfladı- Ermenileri ve Yunanlılarısilahladırarak ayaklandırdılar..Bugün bu senaryolar terör örgütleri ile yapılmaktadır. Yunanistan ın destek verdiği terör örgütlerine bakınız. EOKA-ASALA-PKK daha niceleri..Karşımıza terör örgütleri ile çıkıyorlar..40 yıldır mücadele ettiğimiz PKK örgütü...Daha niceleri var..Ordumuz ve Emniyet kuvvetlerimiz büyük mücadele etti-ediyor..Bu kuvvetlerimize Allah güç ve kuvvet versin...


Diğer Yazıları

İLLER BANKASI VE RAHMİ METİN..
İŞTE GELDİĞİMİZ NOKTA:
8 MART ANISINA
İNSAN ÖLDÜRMENİN HAKLI BİR YANI OLAMAZ....!
ÖNEMLİ OLAN İÇ GÜZELLİĞİDİR..!
HİÇ KİMSE HADDİNİ BİLMİYOR...!
KARNELERİ ÇOCUKLAR ALDI AMA; EBEVEYNLERİN KARNELERİ NASIL..
ALLAH’A (cc) İSYAN ve SEZEN AKSU ŞARKISI ÜZERİNE KISA BİR ANALİZ!
Ç.RİZESPOR'UN ÇÖKÜŞÜ DEVAM EDİYOR....!
YENİ BİR YILA GİRERKEN; YILBAŞI KUTLAMALARI, MİLLİ PİYANGO, VESAİRE VESAİRE...!
DÖVİZ DÜŞTÜ; MARKETLERDE ÇİT YOK..!
RİZESPOR KAZANMAYI ÖĞRENDİ..
RİZESPOR LİGE BAŞLAMADI...
ÖLECEĞİN GÜN İÇİN TELAŞLANMA!
BABALAR BİR GÜNE SIĞMAZ" AMA....!
ŞU SOSYAL MEDYAYI ABARTILI KULLANANLARA BİR ÇİFT SÖZÜM VAR...
TÜRK AŞISI VARDA BİZ Mİ YAPTIRMIYORUZ..?
ADALET; HERKES İÇİN OLMALIDIR...!
ŞU AŞI MESELESİNE BEN DE TAKILDIM...
BÜLENT HOCA TERS KÖŞE YAPTI...!
BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN...
KÖTÜ OYUN; KÖTÜ SONUÇ...!
ANNELER HER ZAMAN ÇOK ÖZELDİR...!
Ç. RİZESPOR DENİZLİ'Yİ YENEREK KÜME DÜŞÜRDÜ; KENDİSİ LİGDE KALMAYI GARANTİLEDİ....
BÜLENT HOCA'NIN GENÇLER FOBİSİ...
RİZESPOR ZORU SEVER...!
RİZESPOR KENDİNİ GÜVENLİ BÖLGEYE ATTI...!
BİZ SİNOVAC AŞISI OLDUK..
BAZEN BİR PUAN SERUM GİBİ GELİR....
VATANDAŞ DERTLİ OLURDA; ESNAF OLMAZ MI...?
RİZESPOR HATAYSPOR'U İYİ DEVİRDİ..!
Ç.RİZESPOR ATEŞLE OYNUYOR....
"ÇAY" COVİD 19'A İYİ GELİYOR'MUŞ...!
BALIK TEZGAHLARINI KARA LAHANA TESLİM ALDI...
ERZURUMSPOR; Ç.RİZESPOR'A ADETA KÖK SÖKTÜRDÜ....!
OYUN DA KÖTÜ; SONUÇ TA...!
PAŞA'DAN SON DAKİKA DARBESİ:
FB ZORLA VE HAKEMİN KATKISIYLA 3 PUANI ALDI...!
SOSYAL MEDYANIN DARBELERİ..!
RİZESPOR'DAN OLAĞANÜSTÜ MÜCADELE VE BİR PUAN..
ATMACA KARLI HAVAYI SEVDİ!...
GERÇEK VE GERÇEKÇİ GAZETECİ..
Ç.RİZESPOR'UN HER TARAFI DARMADAĞIN...!
BJK ÇAYIN DEMİNİ FAZLA KAÇIRDI...
RİZESPOR VE HAKEMLER...
GÜLE GÜLE 2020 ACI YIL!...
HAYVAN HAKLARI YASASI ÇIKIYOR MU?
GÖZTEPENİN FİYAKASI RİZE' DE BOZULDU....
BU MİLLETİN HUZURA İHTİYACI VAR!...
KORONA ACIMASIZCA CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR!...
RİZE'DE BİR ÇOK SOPALIK İNSAN VAR..
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ:
RİZE'DE SOKAKTA SİGARA İÇMEME YASAĞINA KISMEN UYULUYOR!....
BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!
İZMİR DEPREMİ SONRASI KAFAYA TAKILANLAR....
REMY ATIYOR; RİZESPOR KAZANIYOR!...
YALAN VE YALANCI DÜNYA...!
MASKEYE İNANMAYANLAR!... TAKMAYANLAR!.....
REMY FENA KAÇIRDI!...
BİR PUANA TAKLA ATTIK!...
RİZESPOR HÂLÂ KENDİNDE DEĞİL!......
GERÇEK DOSTLUKLAR KALDI MI?
KANARYA'YI ATMACA KARŞISINDA HAKEM KARDEŞLER KURTARDI....
TÜM UYARILAR; MAALESEF BOŞA GİDİYOR.....
HUYLAR VE KİŞİLİKLER DEĞİŞTİ...DUYARSIZ TOPLUM OLDUK
KOVİD(19) GİT GİDE ETRAFIMIZI KUŞATIYOR!...
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE!.
KISIR DÖNGÜDEN KURTULMAK
LÜTFEN! KURALLARI CİDDİYE ALALIM...
NEDEN BU İŞİ CİDDİYE ALMIYORUZ Kİ?..
ŞU İSTANBUL SÖZLEŞMESİ; BENİM DE KAFAMA TAKILDI....
BİRBİRİMİZLE TOKALAŞMADAN; SARILMADAN...ÖYLESİNE BİR BAYRAM...!
BAŞKAN METİN 16 AYLIK İCRAATINI MASAYA YATIRDI..
NİÇİN KURBAN KESİYORUZ Kİ?
İMAMLARIMIZ DAHA DONANIMLI OLMALI....
AH ŞU CENAZELER DE Kİ GÖSTERİŞ!..
Ç. RİZESPOR'U ZOR GÜNLER BEKLİYOR!..
DEĞİŞİMLE İMTİHAN OLMAK!...
RİZESPOR NEGATİF; GS ENTÜBE..
PARA, KARAKTER VE İNSANLIK:
Gözümüz Aydın LİGLER BAŞLIYOR
2.5 AY SONRA İLK CUMA HEYECANI!..
HAYATIMIZIN EN BURUK BURUK BAYRAMINI KARŞILIYORUZ!....
ENGELLİLERİMİZ ÇÖZÜM BEKLİYOR!..
ÇAY ÜRETİCİSİNİN MAĞDURİYETİ; GİDERİLİYOR GİBİ.
DOĞALGAZ FATURALARI NEDEN BU KADAR YÜKSEK GELİYOR Kİ?
KORONAVİRÜS DÜNYA'YI CİDDİ ŞEKİLDE TEHDİT ETMEYE DEVAM EDİYOR...
4000 YIL ÖNCE HELAK OLAN ATALARINIZI'MI ÖZLEDİNİZ?
ÇAY ÜRETİCİSİ ZORDA!"
GELDİ ÇATTI RAMAZAN!...
RİZE "EVDE KAL" ÇAĞRISINA UYUYOR MU?
31 ŞEHİR İÇİN ZAMANLAMA HATASI!..
GÖNÜLLÜ KARANTİNAM DEVAM EDİYOR!...
KORONAVİRÜS DÜNYANIN BAŞ KÖŞESİNE OTURDU...
EVDE KALMAYI SÜRDÜRELİM "TÜRKİYE"..
Ç.RİZESPOR ATEŞLE OYNUYOR!
Ç.RİZESPOR BİR PUANA SEVİNDİ!..
İSMAİL KARTAL'DAN TRABZON'A SON KIYAK!...
RİZE'DE VE BÖLGEDE EN ÇOK TIKLANAN HABER SİTESİ. ve HASAN TÜRÜT'ÜN YAZISI
ATMACA BÜYÜK YARA ALDI!...
RİZE ANTEPTEN ELİ BOŞ DÖNÜYOR!...
RİZE’NİN KAÇ VEKİLİ VAR?
KARTAL ATMACAYA GAFİL AVLANDI....
İŞTE MİLLET OLMA BÖYLE BİR ŞEY....
VURDUK AMA LİDERİ DEVİREMEDİK....
Ç. RiZESPOR KEYİF VERİYOR!..
EBEVEYN VE ÖĞRENCİLERİN KARNE GÜNÜ!...
ÇAY'IN DA TADINI KAÇIRDILAR!...
HERKES KURAL HATASI YAPIYOR!..
Ç.RİZESPOR 2019’U VASAT BİTİRDİ!...
Ç.RİZESPOR MALATYA'DA TELAFI ETTİ!....
Ç.RİZESPOR CAN SUYU OLMAYA DEVAM EDİYOR!..
ÜÇ PUANA İNANAN KAZANDI!...
KONYA’NIN ETLİ EKMEĞİ RİZESPOR'A İYİ GELDİ!....
RİZELİ OLARAK NE TADIMIZ KALDI, NE DE TUZUMUZ!...
Öğretmen ve 24 Kasım
Ç. RİZESPOR’DA İNANCIN ZAFERİ!...
MEVLİD KANDİLİNİN ÖNEMİ VE ANLAMI… 
BİZE YİNE HÜSRAN!... RİZESPOR NEREYE ?
YEŞİL-MAVİLİLER TARAFTARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ!...
Ç.RİZESPOR’A PATLAYAN PATLAYANA!...
EV VE İŞ YERLERİMİZE ŞANLI BAYRAĞIMIZI ASALIM…
KARTALLAR İRTİFA KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR!..
CAMİLER VE İMAMLAR HAFTASI…
Ç. RİZESPOR DARMADAĞIN!...
RİZESPOR'DA PUAN KAYBI İKİ KARTALA YAZAR!...
RİZESPOR’U ZOR GÜNLER Mİ BEKLİYOR?..
Okula Yeni Başlayacak Olan Yavrularımıza Önerim!...
ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ÇALIŞMALARI NE KADAR VERİMLİ OLUYOR?
HER ŞEYE RAĞMEN BİR PUAN GÜZEL!..
RİZESPOR ARTIK AFFETMİYOR!...
ÇAYLAR BİZDEN; ÜÇ PUAN GENÇLERDEN!..
Kurban Kesmenin Önemi ve Fazileti
SAYIN VALİMİZ KEMAL ÇEBER’İ OLDUKÇA BAŞARILI BULUYORUM!...
SİGARA İZMARİTİNİ YERE ATMA!....
ŞİMDİ KARNE ZAMANI, HERKESE İYİ TATİLLER!...
BAYRAM SEVİNÇ GÜNÜDÜR!..
ZENGİN SOFRALARI VE RAMAZAN...
Ramazan Yaklaşırken
Rizespor Herşeye Rağmen...
Rizespor Bastırdı Beşiktaş golleri attı.
Değerli Tophaneli Hemşehrilerim