Reklamı Geç
YAZARLAR
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
Mustafa Semih ARICI
27 Mayıs 2022 - Cuma 14:54

Dışa açık sanayileşme dendiği zaman akla ilk önce Japonya gelir. Gerçekten de İkinci Dünya Savaşı sonrasında “mucize” olarak nitelendirilen bir ekonomik kalkınma gerçekleştiren Japonya, önceleri taklit ve montajla işe başladığı (DAS) yani dışa açık sanayileşmeyi kısa bir zaman dilimi içerisinde kendi markalarına regüle ederek, özellikle otomobil, elektrik - elektonik, bilgisayar, gemi yapımı ve makine sektörlerinde başa güreşmeye başlamış, Sony, Toyota, Honda, Mitsubishi, Marubeni gibi dünya markaları çıkarmıştır.Bu sayede ihracatını devasa ölçülerde yükselten Japonya, çok büyük miktarda cari fazlalar vermiş, Japon Merkez Bankası  (Nippon Ginko- Japonya Bankası) Dolar veya Euro’ları koyacak yer bulamamıştır. Son yıllarda ABD ve AB’nin uyguladığı korumacı dış ticaret rejimleri ve Çin ve G.Kore’nin artan rekabeti nedeniyle aynı performansı pek gösteremese de bugün ileri teknoloji dendiğinde akla Japonlar gelmektedir.


Japonya örneğinden farklı olarak kendi sosyalizm biçimiyle serbest piyasa usullerini bağdaştırıp kaynaştıran Çin, bütün dünyadan muazzam miktarlarda sabit sermaye yatırımı çekerek, tüm gezegenin bir numaralı tedarik merkezi haline gelmiştir.  Başlangıçta Çin Malı, düşük kalite anlamına gelen “tapon” olmanın başını çekse de, artık hemen bütün sanayi dallarında yüksek kalitede mal üretmeye ve bunların kitle halinde ihracından muazzam çapta döviz geliri elde etmektedir.


Türkiye ile aynı zaman diliminde sanayileşmeye başlayan Güney Kore ise apayrı bir başarı öyküsüdür.


Aynen Türkiye gibi sanayileşme metodu olarak ithal ikamesi ve montaja dayanan bir politika izleyen Güney Kore, hayret edilecek bir hızla kendi dünya markalarını ( Samsung, Hyundai, Kia vb.) çıkarmış, çok bilinçli bir şekilde halkın da desteğiyle yürütülen DAS sayesinde yıllık ihracatı 700 milyar doları geçmiş, 1 trilyonluk hedefe oldukça yaklaşmıştır. Bilindiği gibi 2023 ihracat hedefi 500 milyar dolar olan Türkiye, bu hedefe 2 yıl kala ancak 214 milyar dolar ihracat yapabilmiştir.


Türkiye ihracatındaki mal bileşiminde sanayinin payı yüzde 80’in üzerindedir. Bu oran sanayileşmiş bir ülke olduğumuzu gösteriyor. Ancak ihraç edilen ürünlerin büyük çoğunluğu yoğun dış girdi kullanan montaj (Otomobil) ya da işlenmiş ham maddeler (Tekstil, çelik, çimento vb.) şeklindedir. İleri teknoloji ürünü veya dünya markası olabilmiş şirketlerimize ait mallar hemen hemen yok mesabesindedir. İleri teknoloji ürünü sanayi mallarının toplam sanayi ihracatımıza oranı yüzde 4 gibi oldukça düşük bir seviyede kalmıştır.


Markalaşma veya moda oluşturma düşük düzeyde olup, silisden çip değil en fazla cam eşya üretilip ihraç edilmektedir. Bu meyanda Rizemiz’de üretilen çayın içim kalitesi, dünyanın her köşesinde takdir edilmekle beraber, pazarlama ve tanıtma eksikliği yüzünden hak ettiği yere gelememiştir.


Tüm bu rakamlar, Türkiye’nin DAS’ı başaramadığını gösteriyor. Ta 1950’lerden beri devam eden bir sürecin geldiği nokta bu mu olmalıydı?


Milli Eğitim gibi her şeyi sık sık sil baştan alamasak da, çok sıkı bir çekidüzen vermeye mecburuz.

Adınız
Yorumunuz
M.Cenap - 27 Mayıs 2022  
Artık taş- toprak-pamukla uğraşmayı ikinci plana atıp- yüksek teknoloji mal üreten fabrikalar acmaliyiz.Yoksa sittin sene burnumuz b..tan kurtulmaz"

Mustafa SEMİH ARICI - 30 Mayıs 2022  
Rize için yazılmış bir öykü kitabım var. Birçok da Rize konulu öykü yazdım. Bu sayfalarda da bir yıldan fazladır makale yazıyorum. İstanbul da yaşadığım halde bir şarkıcının binde biri kadar değer verilip Rize günlerine- fuarlara falan davet edilmem. Bu durum birçok Rizeli yazar için de söz konusu.Asla folkloru küçümsemek haddim değil ama bir iki türkü söyleyip horon eden el üstünde tutulurken yazarlara bu ilgisizlik- sevgisizlik neden?


Diğer Yazıları

HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?