Reklamı Geç
YAZARLAR
"S.O.S." değil "S.Y.S." Yani, "Canınızı Kurtarın!" (1)
Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 16:09

"Save our sours"... Kelimesi kelimesine tercümesi her ne kadar "ruhumuzu kurtarın" şeklinde olsa da bunun "Mors Alfabesi"ndeki yazılım özelliklerinden kaynaklanan sebeple (-üç çizgi, üç nokta, üç çizgi- şeklinde yani kolay akılda tutulabileceği için) öyle yazıldığını ve aslında "canımızı kurtarın" manasına geldiğini ve "İmdat çağrısı" olduğunu bilenler bilir. Bunu "Save our Ship" (gemimizi kurtarın) diye açıklayanlar da vardır. 


Evet, mezkur çağrı böyledir ama ben burada "S.O.S." değil "S.Y.S." diyeceğim, çünkü "save our sours" değil "save your sours" demek istiyorum. Yani millete hitaben, dediklerimi dinleyin de bir şeyler yapın ve "canınızı kurtarın!" diyorum! 


Neden mi? Hemen söyleyeyim; Ey millet sağlık sistemi için için çöküyor!!! Şimdi bazılarınız "canım -için için yanmak- olur da -için için çökmek- de ne oluyor?" diyecektir biliyorum... Haklısınız, yaşayan Türkçeye de pek uymuyor, ama doğrusu bu maalesef. Hadi açıklamamızı yine sağlıkla ilgili bir deyimle pekiştirelim; "kol kırılıyor, kollar kırılıyor ama hep yen içinde kalıyor!" O kollar, o gönüller, o canlar kaldıkları o yen içinde sıkışıyor da sıkışıyor, tutuşuyor da tutuşuyor, yanıyor da yanıyor! Ve yanan her nesnede olduğu gibi, dışarıdan duyulmayan seslerle çatır çatır çöküyor!.. 


Uzun uzun anlatmayacağım, zira artık "on yıllardır" diyebileceğim bir süredir hemen her şeyi söyledik, yazdık ve hatta kitaplaştırdık. Bu sağlık uygulamalarının daha ilk günlerinde "Tam Gün Yasası mı Tam Güm Yasası mı" adıyla on tane makale bile yazdım... Ama heyhat ne hizmeti verecek idarecilerde ne de hizmeti alacak millette herhangi bir tesir olmadı. Dolayısıyla "Şimdi ne diye zaman harcayayım ve yine KDV benzeri bir takım geri dönüşler alayım" de diyebilirdim ama artık bıçak kemiğe dayanmış da değil, iliğine işlemiş vaziyette... Eeh, bu durumda "S.Y.S." demek, yani "canınızı kurtarın" uyarısı yapmak da son insani vazifemiz olsa gerektir. Bu noktada da bir şey söylemezsek ötesi zaten "R.E.F", yani "Ruhuna El-Fatiha" olacak ancak!.. "Ölmüş adamın canına Fatiha okumak onu ne kadar sağlıklı yapar?.." sorunsalının cevabını da son zamanlarda yüksek makamlardaki sayıları geometrik hızla artan sayın ilahiyatçı idareciler versin artık! 


Son yirmi yıldır belki de ilk defa iki hafta (bayram tatiliyle karışık) hastanemden ve kliniğimden uzak kaldım. Şimdi size biri bu izin sırasında biri de izin sonrasındaki ilk çalışma gününde karşılaştığım iki fotoğraf sunacağım. Bunlar, anlama kapasitesi olan ve de anlamak isteyenler için her şeyi anlatmaya yeterlidir sanıyorum. 


Birincisi Rize'den bir fotoğraf. 


Ailecek, Batum gezisi dönüşü açız... Karnımızı doyurmak için deniz kenarında, "hatırası da kalsın" diye düşündüğümüz güzel bir yer seçiyoruz... 


Daha masaya oturmadan bitişiğimizdeki masada oturan insanlar ayağa kalkıyor ve "Hocam sizi Allah gönderdi" diyor!?. "Kim bunlar" diye dikkatle baktığımda tıp fakültesinden bir anabilim dalının eğitim-öğretim ekibi olduklarını anlıyorum. Bir veda yemeği sebebiyle orada idiler. 


Gençleri tanıştırdıklarında, birinin aslında daha yeni Kadın Doğum Hastalıkları uzmanı olduğunu ama mesleğini icra etmekten imtina ederek, hasta ve yakınlarıyla ve de sistemle teması olmayan bir dal olan (...) seçtiğini, bu amaçla tekrar sınava girerek kendilerinin asistanı olduğunu söyledi tanıdığım o hocalardan biri!!! Oysa bundan on beş-yirmi yıl kadar önce kadın doğrum ihtisasını kazanmak aslanın ağzında olan bir nimetti. Onu kazanabilmek için yıllarca çalışmak, çok yüksek puanlar almak gerekiyordu!.. 


Şimdi ne demektir bu? Sadece beş on sene sonra kaliteli kadın doğum uzmanı bulunamayacak demektir. Tabii benzeri branşlar için de, mesela beyin cerrahisi, kalp cerrahisi, hatta genel cerrah!.. Peki bu neye işaret ediyor? Uygulanan sağlık sisteminin çöktüğüne... Dahasını yazmıyorum, ötesini, berisini, gerisini, ilerisini biraz da siz düşünün! Ya da azıcık zahmet edin de önceden yazdıklarıma, konuştuklarıma bakın veya tanıdığınız, inandığınız, güvendiğiniz meslek mensuplarını dinleyin. 


Peki veda yemeği verilen profesör hoca niye gidiyordu? Öyle ya, hoca bulunması çok zor olan bir dalda profesördü ve de uzun yıllardır öğrencilerine, Rize'ye hizmet ediyordu!.. Ne olmuştu da gitme kararı almıştı?... 


Kendisi efendiliğinden bir şey söylemek istemedi ama başkalarından öğrendim ki ayrılışını fişekleyen asıl sebep, daha önce kulağıma gelip de "dedikodu" diye dikkate almadığım meseleydi: Dekanlık binasının bahçesinde (aynı zamanda o anabilim dalının da bahçesidir) bir ya da bir kaç köpeğe et vermek, beslemek, sevmek!!? Ve tabii ardından gelen uyarılar, rencide edici, gönül kırıcı idari davranışlar ve belki bilmediğim daha başka şeyler, gelişmeler... Güler misin, ağlar mısın?!. 


Peki bu ne demektir?.. Valla ben yorumlamayayım siz karar verin. Ne de olsa oranın patronu Sayın Cumhurbaşkanımızın, hem de ikinci kez seçip atadığı kişidir; yani üstüne, altına, yanına, yandaşına filan laf edilemez!!! Zira fanatiklerin anlayışı odur ki o zaman Sayın Cumhurbaşkanının manevi şahsiyetine halel getirmiş oluruz!!! Ama bunun neye işaret ettiğini söylemeden de geçmeyeyim; idare etme sanatının baştan aşağı yerlerde süründüğüne. Dahasını, yani öğrenciye, tıp fakültesine, üniversiteye ve Rize'ye ne getirip götürdüğünü siz düşünün! 


İkinci fotoğraf İstanbul'dan. O da sistemin genelde nasıl çöktüğünü anlatıyor. 


Başlıklar halinde sebeplerini sıralayacağım; ders alınır alınmaz bilemem!.. Haftaya İnşallah. 

 

Adınız
Yorumunuz
misafir - 27 Ağustos 2019  
Ders almak için idrak ve akıl gerekir. Mankurtlaşmış yığınlara döndü halkımız- dizilerdeki palarvaları gerçek sana milyonlarca şuursuz var ülkemizde....

Rizeli53 - 27 Ağustos 2019  
bu yazıyı sonucu ve bir hocanın gidişini KÖPEĞE bağlamak çok yazık- bu ne hırs yazık.. acınacak durum..


Diğer Yazıları

ECELİN ADI “COVİD” yahut COVİD’in ADI “ECEL” OLMASIN!..
TUTUKLANAN KADIN GAZETECİ ve DEVLET ORGANİZASYONU!
KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ GÜDEN VATANDAŞLARIMIZA ÇAĞRI!
DÖNER-EKMEK MESELESİNDE İŞİN ASLI!
Papa’nın IRAK SEFERİ’ne dair!
CERRAHİ MÜDAHALE KAÇINILMAZDIR!
ÇOK ÜZGÜN VE KIRGINIM ÇOOOK! BU İŞ BÖYLE NASIL GİDECEK???
AYASOYYA, AYASOFYA!..
RİZE'Yİ İDARE EDENLER HAKLI, ENGİN DURSUN HOCA HAKSIZDIR!
BEN ÇOK ÜMİTLİYİM: KOVİD’TEN VERDİĞİMİZ KAYIPLAR 7-10 GÜN SONRA AŞAĞILARA DÜŞECEKTİR!
KORONA CEPHESİNDEN GÖZLEMLER; UMUT DOLUYUM AMA...
Ne kadar AHLAKSIZ BİR MİLLET OLDUK! Yazıklar olsun!
İMAMOĞLU AÇIKLAMAK ZORUNDADIR?
BİLMEDİĞİM İÇİN SORUYORUM! KANAL İSTANBUL VE RİZE ŞEHİR HASTANESİ!!
R.T.E. ÜNİVERSİTESİ VE DİNGO'NUN AHIRI!?.
Sayın Sağlık Bakanımız, "Artık Şehir Hastanelerini Devlet Yapacak!" demiş!?.
Turşu’nun Çeşidine Siz Karar Verin ve Sakın Dama Çıkmayın!!
KÜLLİYE DESTANİ- 2
ŞABAN ŞİMŞEK’İN MESLEKİ ALANDAKİ ÜÇÜNCÜ KİTABI ÇIKTI..
HEDEF GÖZETMEKSİZİN, ‘’BİLEREK’’ ÖLDÜRDÜLER!...
O KADAR DA DEĞİL! ELEŞTİRELİM, TAMAM DA EHL-İ SALİP’TEN DE OLMAYALIM!..
LÜTFEN RİZE’YE BU (NİTELİKLİ) HAİNLİĞİ YAPMAYIN!
S.O.S. değil S.Y.S. (2)
BİRİLERİ AKP’arti’ye YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ YAPTIRIYOR!
REKTÖR ATAN(MA)MASI KONUSUNA İYİ GİDECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İKİ GÜZEL SÖZ/ VECİZE/ŞİİR
2023 Büyük “Rize-Trabzon Savaşı!” ya da Ülkenin Geleceği!?.
CHP ve İmamoğlu'nun Yumuşak Karnı
23 Haziran seçimlerini Kim Kazanacak?
İktidar Yeniden Bir "Diriliş Kadrosu" Oluşturabilir Mi?