Reklamı Geç
YAZARLAR
İYİDERE LİMAN VE LOJİSTİĞİN KADERİ DEMİRYOLU GÜZERGÂHINA BAĞLI
Adnan ONAY
22 Ekim 2019 - Salı 14:13

Ülkemiz demiryoluna her geçen gün daha da önem veriyor. 2023 yılına kadar 25 bin km demiryolu uzunluğuna ulaşılması, ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 ilin yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanması hedefleniyor.  


Türkiye eğer hedeflediği demiryolu ağını tamamlarsa sadece yolcu ulaşımı açısından değil, ticari açıdan da kilit ülke durumunda olacak. Zira tarihi İpekyolu ülkemizden geçerek Avrupa’ya ulaşacak..  


Daha şimdiden bu demiryolu ağının ne derece önemli olduğu anlaşılıyor. Çin'den yola çıkıp, 5 kasım’da Marmara'yı kullanarak Avrupa'ya geçecek olan yük treni China Railway Express dikkatleri üzerine çekmiş durumda. 


Bilhassa dünya pazarlarına açılmak isteyen ülkeler şimdiden geleceğe hazırlık ediyor. 


Bu doğrultuda Türkiye, kilit ülkelerle ilişkileri geliştiriyor. Kazakistan ile Türkiye arasındaki raylı sistem taşımacılığının geliştirilmesinin yanı sıra bu konuda Çin ile de görüşmeler yapılıyor. 


Demiryolu taşımacılığı aynı zamanda limanlarla entegreli olduğu için birçok sahil ili tarihi ipek yolunun kendi limanlarına bağlanması için çaba sarfediyor. Zira bu yola bağlantılı limanlar önemli bir ticari potansiyel oluşturacaklar. 


Birçok il bu konuda yarışa girmişken Rize yine ağır bir uykuda. 


Rize’deki onca kurum ve kuruluş, sivil örgüt, meslek odası vs. kafasını çevirip ülkede ne olup bittiğiyle ilgilenmediği, böylesi bir yetkinliğe sahip olmadığı için günü geçiştirecek işlerle uğraşıyor. 


Bunların bazıları ise bir şeyler yapıyor olma görüntüsüyle zaman zaman ortaya çıkıp ipe sapa gelmez şeyler söyleyerek varlıklarını gösteriyor. 


Çin’den, Batu-Tiflis’e uzanan ve Türkiye’nin dört bir yanını saracak olan demiryolunun İyidere’ye yapılacak bir limana bağlanması için kamuoyu oluşturmanın önemine defalarca değindim ama gelin görün ki, bu çevrelerin hiç ilgisini çekmedi, çekmiyor. 


Oysa; Ermenistan’ı bay-pas ederek gerçekleştirilen Kars- Bakü-Tiflis demiryolu sayesinde Çin-Londra arasında ticaret köprüsü kurulabilecek.. Üç kıtayı birbirine bağlayan, Egeye, Akdeniz’e ve Marmara’ya Erzurum-Erzincan-Sivas üzerinden bağlanan bu yol Batı Karadeniz sahiline ise Çorum-Samsun güzergâhıyla indiriliyor. Bu yol Doğu Karadeniz’de de bir limana bağlanacak. Ve bu bağlantının Trabzon üzerinden yapılacağı deklere edilmiş durumda. Ancak güzergah hala belirsiz. 

 
Geçmişte de yazdığım gibi eğer bu yol Trabzon’a indirilecekse bunun en uygun güzergahı Erzincan-Bayburt –Of güzergahıdır. Bu güzergah Gümüşhane’yi de by ps etmez. 60 km gibi çok kısa bir bağlantı ile Gümüşhane, Bayburt demiryoluna bağlanabilir.  


Trabzon merkez lobisi Değirmendere’deki mevcut limanda ısrarlı ancak buraya iniş maliyeti oldukça yüksek olduğu gibi, Trabzon merkezi böylesi bir yoğunluğu kaldıramaz. Trabzon Limanı ise büyütülmeye müsait değil. 


D.Karadenizi ipekyoluna bağlayan demiryolu güzergahının en az maliyetli ve en doğru olan güzergâhı Bayburt-İkizdere/İyidere- Of güzergâhıdır. Erzincan-Erzurum arasındaki Erbaş’a kurulacak olan bir istasyondan -Of ya da Rize’ye bağlantı sadece ve sadece 150 – 170 km’dir. En uzun tünel ise 12 km -17 km civarındadır. Toplam Tünel uzunluğu az olup 56-82 km’dir. Güzergâh üzerinde yapılacak küçük değişikliklerle bu tünelleri daha da kısaltmak mümkündür. Maliyeti ise hesaplamalara göre 1,5 milyar dolar civarında olan bu güzergâh en düşük maliyetli güzergâhtır.  


Demiryolunun Of-İyidere civarına indirilmesi halinde buradaki ana istasyondan, sahilden tekli ucuz bir hatla Trabzon Limanına, diğer taraftan ara Liman bağlantıları aracılığıyla Batum Demiryolu ağına; yani tüm Kafkasya ve Orta Asya Demiryollarına bağlanması halinde oldukça yararlı ve gerçekçi bir proje ortaya çıkmış olur. Trabzon- Batum arası 200 km. dir ve İyidere’den her iki yöne bağlantı sağlamak oldukça  kolaydır. 


Böylece, Batum - Trabzon arasında sahilden bağlantı da kurulmuş olur. Sonrasında ise sahilden Trabzon’dan Samsun’a bağlantı sağlanılmasıyla Batum-Samsun arasında sahil yolu tamamlanmış olur.. 


İyidere’de kurulması düşünülen ve şu ana kadar sadece projesi kesinleşen lojistik merkezinin gerçekleşmesi ve rantabl olabilmesi ancak ipek demiryolu hattının Trabzon’un Rize sınırı olan Of’a indirilmesi ve İyidere lojistik merkezine bağlanmasıyla  mümkündür. Eğer, bu gerçekleşmezse İyidere’de kurulması düşünülen liman/Lojistik alanının geleceği parlak değildir. 


O nedenle; İpek demiryolunun Of’a indirilip, İyidere Limanına bağlanması için kamuoyu oluşturmalıdır. Doğu Karadeniz’i canlatacak olan proje bu projedir. Ve bu proje en az maliyetli ve en rantabl olanıdır. 


Umarım bu konuda başta Rize R.T.E.Ü olmak üzere, yerel yönetimler, odalar bir bilimsel rapor hazırlarlar ve gerekli yerlere sunarlar. .. 

Adınız
Yorumunuz
Emeklimühendis - 22 Kasım 2019  
Sayın yazar sapla samanı birbirine karıştırmış. Birincisi yüksek hızlı tren hatlarıyla (YHT) yük taşınmaz. İkincisi Kars!Tiflis!Batum hattı hızlı tren hattı değildir ve Çin treni bizim eski konvansiyonel hatlardan ve Marmaray dan geçerek Avrupa ya deneme amaçlı olarak gitmiştir. Üçüncüsü- % 7!8 max eğimli karayolunun 14 km tünelle aşabildiği dağı- max eğimi % 1-5 olan hızlı tren en az 50!60 km tek tünelle geçer. (Yatay yetersizliğinden yapılması gereken parçalı tünel ve viyadükle hariç. Dördüncüsü Çin den Avrupaya giden tren doğrudan gidecekken niye Karadeniz sahiline insin vede diyelim indi bu kadar liman varken ve bunlar boşken İyidere veya Of gibi büyük derelerin doldurma ihtimali olan sığ sahillere niye yeni bir liman yapılsın. Sonuç olarak Karadeniz in bir tek hızlı tren hattına ihtiyacı var-- o da Samsun!Sarp ! Batum...


Diğer Yazıları

RİZE'DE ILICA SUYUNA İÇİLEMEZ TABELASI
FAİZ VE ENFLASYON
ARAP TURİSTLER
ÇAY KANUNU ASKIYA ALINMAMALIDIR
BİZE ÇAY KANUNU GEREKMEZ!
AK PARTİNİN ÇAY KANUN TEKLİFİ ÜZERİNE
ÇAY KANUNU; ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
ÖZEL SEKTÖR VE BORSA
DEMOKRASİMİZ
İMAMOĞLU'NUN RİZE ZİYARETİ
TÜRKİYE’NİN YENİ DIŞ POLİTİKASI
ÇAYIN ÖNEMİ VE KÖYLERİMİZ
RİZE BASINI VE ...
İMDAT SÜTLÜOĞLU BİZLERİ DAVA ETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!
TV'LERDEKİ SAVAŞ YORUMCULARI
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE ZELENSKY
BİR SONSUZLUK HİKAYESİ HAYKIRIR ÇANAKKALE
RİZESPOR YÖNETİMİ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
ABD TEK KUTUPLU KALMAMAK İÇİN HEDEFİNE İSLAM'I KOYDU
GEÇÇEK
Türkiye’den listeye giren Üniversiteler arasında R.T.E Üniversitesi de var..
HDP SOL BLOK PEŞİNDE
DİN Mİ, IRK MI?
Kazakistan’ın bundan sonra durumu zor!
R.T.E ÜNİVERSİTESİ
FETÖCU CEVHERİ GÜVEN’İN ÇAYKUR YALANLARI!
BİR KARA TABLO; 6-7 EYLÜL OLAYLARI
CHP'NN ÇAY KANUNU
AFGANİSTAN'IN YAKIN TARİHİ VE TALİBAN-1
Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ...
AKSİ HALDE KAMU KURULUŞLARI ARPALIK OLARAK KULLANILIYOR
RİZE’DEKİ ERZURUMLULAR
PEKER KONUSU
ÇAY KANUNU
1960 darbesi, başında Albay Türkeş’in bulunduğu , onun yönettiği bir NATO darbesiydi.
İSRAİL’E HAK VERENLER!
RİZE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR PROJE
BU KEZ SÖZÜM ÜRETİCİYE
AZERBAYCAN’DAN İTHAL ÇAY KONUSU
İKİ AYRI TARİH, İKİ AYRI AÇIKLAMA!
RİZE'DE CUMHURBAŞKANINDAN BEKLENEN MÜJDE
KATAR YATIRIMLARI
RİZE'DE BU YALNIŞLARA DUR DİYECEK BİRİLERİ VAR SANIYORDUM
ÖLÜM MÜ, AŞI MI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?
TÜRKİYE-İRAN GERGİNLİĞİ
BATUM-TRABZON DEMİRYOLU HATTI GÜNDEME ALINMALI
ÖLMEYİ VE ÖLDÜRMEYİ KUTSAMAK
FAİZ VE PİYASALAR. ALLAH ÜLKEMİZİN YARDIMCISI OLSUN
FUTBOL KULÜPLERİ
TRABZON'DA HÜZÜN RİZE'DE SEVİNÇ VAR
ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN
ARTAN EMLAK FİYATLARI VE KRİZ
R.T.E.Ü ARAŞTIRMA HASTANESİ
ADANA ÇAY İŞİNDE MAHİR İL
R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR
ÇAYIN GELECEĞİ VE ÇAYKUR
ÇAYIN SORUNLARI BİTSİN İSTENİYORSA
KOTA ARTIRMAKLA ÇAYIN SORUNU ORTADAN KALKMAZ
RİZE ŞEHİR HASTANESİ ARSİN YATIRIM ADASINDA YAPILMALIDIR
RİZE'DE SORUN DENİZ DOLGUSU DEĞİL, SORUN DOLGUNUN KULLANIMI, ŞEHİR PLANLAMASI
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN YÜZ AKIYLA ÇIKACAK
Yaş çay hasat mevsimi geldi, ancak
CORONAVİRÜS VE KOMPLO TEORİLERİ
HASAN KARAL NEDEN PARTİ DEĞİŞTİ, ÜZERİ NEDEN ÇİZİLMİŞTİ
YERLİ OTOMOBİL KONUSU
RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ GEREKSİZ Mİ
Yoksa gidişat, dönüşü olmayan yol.. İSRAİL TOHUMLARI
Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor
Belediyelerde yapılan işten çıkarmalar toplumsal ayrışmayı giderek büyütüyor.
CUMHUR-BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KABİNE REVİZE EDİLMELİ
İmamoğlu bir restorasyon projesinin ürünüdür.
Türk futbolunu yabancı oyunculara mahkûm ettiler.
Öcalan’ın MİT elemanı olduğu ...
Kadir Mısıroğlu, bir Osmanlı hayranıydı.
Ak Parti Rize’de kazanırken kaybetti.