Reklamı Geç
YAZARLAR
DOĞA OKULLARINDAKİ KRİZ VE KAMUNUN SORUMLULUĞU
Recep Ali AKSOYLU
07 Aralık 2019 - Cumartesi 08:29

Emekli olduktan sonra 3 yıl süreyle MEF Eğitim Kurumları bünyesinde Genel Müdürlük yapmış olmam hasebiyle olsa gerek eğitimin özel sektör bacağını takip etmeye çalışırım.  Yaz döneminde lise kayıt aşamasında eş dosttan okul tercihlerine dair öneri istendiğinde çok açık ve net olarak fast foodçu eğitimcilerden, Doğa Koleji gibi dışı dolu, içi boş görüntüsü veren kurumlardan uzak durun, hatta iyi eğitim verilen devlet okulları da var derim. Derim ama neredeyse tüm devlet okulları da İmam Hatip’e dönüşmüş olduğundan seçeneği azalan veli, bütçesi çerçevesinde özel okula mecbur kalıyor.

 

Gün içinde kardeşim Mustafa Bayram Aksoylu, paylaştığı bir yorumla Doğa Okullarında gelinen noktada öğretmen, hizmetli ve de hepsinden önemlisi 100 bine yakın öğrenci ve velisinin mağduriyetini anımsatınca eğitimin bu kadar “ucuz” olmaması gerektiğini düşündüm. Geçen yıl Doğa Kolejleri ile ilgili medyada olumsuz haberler yer almasına rağmen velilerin yine de bu kurumu tercih etmelerinde ki etkenleri kendimce sorguladım.

 

Ülkemizde eğitim yaz boz tahtası. Çocuklarımızın istikballeri de yıllar boyu sosyal ve sportif uğraşılardan uzak kalma pahasına odaklanmaları gereken birkaç sınava bağlı olduğundan okul tercihleri ve okul yaşamları çok ama çok önemli. Ve şimdi bu ortada kalan veya kalma endişesi taşıyan on binlerce öğrenciden birinin sizin çocuğunuz olduğunu bir an aklınıza getirin.

 

Türkiye'de devlet okullarından sonra en büyük okul ağına, en fazla öğrenci ve öğretmen sayısına sahip Doğa Okulları'nda çalışanların bir kısmı medyadan okuduğumuza göre Çarşamba günü maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle boykota gitti; derslere girmedi. Temizlikçiler iş yavaşlatma eylemi yaptı. Öğrenciler sabah okula gittiğinde, derslerin boş olduğunu öğrendi. Kimi velisini arayarak eve dönmek istediğini söyledi, kimi sınıfta film izlemeyi tercih etti. Tüm bunların neticesinde birçok velide kendileri okul ücretlerini tıkır tıkır öderken öğretmen ve çalışanların maaşların ödenmediğinden haberdar olmuş oldu.

 

Aslında 2018'in Ekim ayından bu yana maaş ödemelerinde sorun varmış ama bunun öğrencilerin eğitimine yansımasını istemediklerinden öğretmenler susmuşlarmış. Ama gelinen noktada Vakıfbank’tan kredi kullanan Doğa Kolejine kayyum atanacağı dedikoduları ayyuka çıkmış durumda, medyada Devletçe Doğa Kolejine ödenen öğrenci desteğine, Özel Okullar Genel Müdürlüğü tarafından haciz konulduğunu yazıyor.

 

OKULUN GELİRİ BAŞKA FAALİYETE AKTARILIRSA

 

Medyada 2011’de kurulduğu yazıyor ama daha öncesinde 2005’de var olduğunu bildiğim Doğa Okulları, IFC gibi yabancı fonların desteği ile büyümüş, inşaat sektöründen Metal Yapı Konut Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu’na 2016’da devredilmiş. Devir işlemlerinin ardından Saçaklıoğlu, her yıl 100 milyon dolar, 5 yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yaparak okulların büyüyeceğini belirtse de kurum 2 yıl içinde maaş ödeyemez duruma gelmiş. Çünkü İnşaat alanında ciddi yatırımları bulunan Metal Yapı’nın sektöründeki kriz nedeniyle yaşanan sorunları okul yönetimlerine de yansıdı. Medyaya yansıyan haberlere göre kurum bünyesindeki sayısı 10 bine yaklaşan öğretmen maaşları yarım olarak hatta daha düşük düzeylerde yatmaya başlamış. Muhtemelen planlananın tersine eğitimden inşaata transferler olmuş.

 

Veliler de 80 binden fazla öğrencisi, 130’u aşan (çoğu franchisee) kampüsü olan Doğa Koleji’ne yönelik medyada olumsuz haberler çıkmasına, hatta Asist Öğretim Kurumları şirketine bağlı olarak faaliyet gösteren Özel Doğa Okullarına gönderilen haciz belgeleri medyada yayınlanmasına rağmen Bakanlığın konuya el atmamasından kaygılı. Çocukları açısından daha yarı yıl gelmeden ciddi endişe taşımaları çok normal. (İstanbul Anadolu 10. İcra Dairesi Müdürlüğü, İstanbul İl, Üsküdar İlçe, Altunizade Mahallesi 1139 Ada 16 Parselde yer alan Doğa Koleji binasını 93 milyon 750 bin TL'ye icradan satıyor...)

 

ÖZEL EĞİTİM – OKULLAR HEP OLACAK.

 

Özel okullar eğitim sistemimizin bir gerçeği. Kamunun bireyi eğitme sorumluluğu var ama özel eğitim hep olacak. Hep olacaksa, bakanlıkta yıllardır ayrı başkanlığı bulunan bu kanalın çok iyi dizayn edilmesi şart. Bugün Doğa Okullarında ortada kalma tehlikesi olan 80 bini aşkın öğrenciye devletin sahip çıkması zarureti vardır. Ancak kamu, eğitimin ticaretini yapanların yükleyeceği bu tarz haksız külfetleri önleyecek tedbirleri bir an evvel uygulamaya koymalıdır. Muhtemeldir ki Doğa Okulları ile bu sıkıntı sınırlı olmayacaktır.

 

BAKANLIK ÖZEL OKULLARIN MALI DURUMLARINI DA TAKİP ETMELİ

 

Kamuoyunda en çok futbol kulüplerinin kötü yönetildiği bilinir. Sorumsuz harcamalarla güzide kulüpler borç batağına sürüklenir. Kaybolur gider, bazen de imece usulle veya kamudan iş alan müteahhitlerce kurtarılır. Netice de bir futbol kulübü mali açıdan sporcu, tedarikçi olarak ancak 50 kişiyi mağdur edebiliyor. Buna rağmen ülke ve dünya federasyonları son yılarda koydukları mali kriter ve disiplinleri sıkıca takip edip, sonuçlarına müeyyide uygulayarak kulüpleri finansal açıdan doğru yönetilmeye zorluyorlar.

MEB da çok daha hassas olan özel eğitim, öğrenci konusunda spor federasyonlarından daha da fazla hassasiyet göstermeli, özel eğitim kurumlarını eğitime dair konular haricinde mali tablolarını, finansal hareketlerini de kontrol altında tutmalıdır. Devlet Baba, okuluna yıllık öğrenim ve diğer alınacak hizmetlerin karşılığını nakit veya peşin evrakla ödemiş öğrenci ve velisinin hem maddi hem de öğrenim hakkını korumalıdır.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

TANRININ ŞİFA ELİNI KIRARSAN NASIL ŞİFA BULACAKSIN!
LİDERİ YENEN DEĞİL 6 PUANLIK MAÇLARI ALAN KÜMEDE KALIYOR
TÜRK 210, ALMAN 800, AMERİKALI 2 BİN LİTRE ALABİLİYOR!
13 HAKEMİN İHRACI DÜŞECEK TAKIMLARA UMUT OLUR
TÜİK’IN NÜFUS VERİLERİNDEN ANLADIĞIMIZ
ÇAYKUR RİZESPOR CAMİAYA AİT OLMAYINCA Mİ?
BİNDİR YÜZDE 400, İNDİR YÜZDE 30, GELSİN MÜJDE!
“CELEP” IN VİDEOSUNDAN KURUMSALLIK VE İNSAN KAYNAKLARI DERSİ
VADELİ ÇEK KARŞILIĞINDA SATIŞ TAAHÜDÜNDE BULUNUNCA
BİR GARİP SÜPER LİG YARIŞINDA TRABZONSPOR KALDI TEK BAŞINA
SERMAYEYİ KEDİYE YÜKLEMEDEN TİCARET
ANNEMİZ AYNUR AKSOYLU İÇİN TEŞEKKÜRÜMÜZ
UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMSINDA YENİDEN 15.SIRAYA YÜKSELDİK AMA!
RİZESPOR 6 PUANLIK MAÇLARI ALIP PEKALA LİGDE KALABİLİRİZ!
DAHA BÜYÜK OLMAK Mİ ? VERİMLİ – KARLI OLMAK Mİ?
İLK OKUL COCUĞU SEMTİNDE OKUMALI, KÖY OKULLARI AÇILMALI
KİRALAR UÇUNCA AÇIK ARTIRMALI DÖNEM BAŞLADI
VİCDANI DEĞİL, BIYIKLARI PALA’YMIŞ SADECE
İLKİ AÇILMADAN RİZE’YE İKİNCİSİNİN AÇILMASINI ÖNERİYORUM .
SPORDA CİNSİYET AYRIMCILIĞINDA MEDYANIN, FEDERASYONLARIN ROLÜ
SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
TFF 1.LİGDE MÜTHİŞ ZİRVE YARIŞI
BU RAMAZAN KOMŞUMUZUN KALBİNE DOKUNALIM
AVRUPA’NIN EN YAŞLI LİGİNDE GENÇ FUTBOLCU OLABİLMEK!
DÜNYA YILDIZI MESUT ÖZİL LİGİMİZE RENK KATACAK
YENİ ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ VE ORTANCA MAAŞLARINA BASKISI
TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPOR’U 7 SEZONUN EN İYİSİ
PAZAR'DA YAPIMI DEVAM EDEN HAVALİMANINA "AHMET MESUT YILMAZ" ADININ VERİLMESİ YAKIŞANDIR, VEFA BORCUMUZDUR.
PANDEMİDE KİŞİSEL HİJYEN İÇİN ORTAMLARIN TEMİZLİK VE BAKIMININ ÖNEMİ
DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?
FATİH’İN MİRASI AYASOFYA’NIN KİLİSE OLMAMASINI SAĞLAYAN ATATÜRK’E MÜTEŞEKKİRİZ
PERAKENDE DE STOK YÖNETİMİ
KÜÇÜK ŞEYLERDEN DE MUTLU OLABİLİYORUZ
GURBETTEKİ ÇAYCI RİZELİ İÇİN ÜMİDİMİ KORUYORUM
KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK?
İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!
ÜNAL KARAMAN’A CAMİANIN DESTEĞİ TAM
ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK, TEMİZLEYİP DÖNECEĞİZ İNŞALLAH
ÇAYKUR RİZESPOR LİGDE KALACAKTIR
EUROLİG’DE EFES – FENERBAHÇE FİNALİ NEDEN OLMASIN
EKREM ORHON’U “ANLA”YABİLMEK
TÜRK MALI MI, YERLİ Mİ?
SAMSUN'DAN SARP'A... YHT... EMİN MİSİNİZ ?
KONU İSTİHDAM. RAKAMI DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİ
İSTANBUL’DA RİZE GÜNLERİ BUGÜN BAŞLIYOR
DÖNDÜK MÜ YİNE BAŞA!
RİZE ÇAYI VE ANZER BALI İÇİN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ
FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
KARADENİZ FOLKLORUNDA ARMONİK VE BAĞLAMA
VAMPİR KELEBEK RİCANIA SIMULANS’IN DETAYLI HİKÂYESİ
BABA REİSİN VEFATININ 36. YILINDA ÇAYHAN ABLA
MURİÇİ SATIP MURİÇ ALAMAYACAKSAN SATMAYACAKSIN
ABD ve Kanada takımlarından oluşan MLS liginin en iyi ‘11’nde bir Rizeli.
YENİ EĞİTİM MATEMATİKSİZ Mİ? EĞİTİM SİL BAŞTANA ELEŞTİRİLERE DAİR
Anayasası Olmayan İşletmeler / Aile İşletmelerinde Kurumsallık
Rize'de 12 çiftçi Kenevir ekim izni istedi Ama...