Reklamı Geç
YAZARLAR
İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!
Recep Ali AKSOYLU
24 Mart 2020 - Salı 09:14

Günlerdir COVID-19 ile yatıyor kalkıyoruz. Lanet virüsle etkin mücadele kapsamında kalabalıkların toplandığı iş yerlerinin, mekanların, sanat ve sportif gösterilerin tatil edilmesini, sosyal ve ekonomik açıdan çokça etkileniyor olsak da ulusça destekliyor, 65 yaşa takılmasak da zorunlu olmadıkça “EVDE KALIYORUZ”.


Suriye ve Libya’daki Mehmetçiklerimizin bile yer alamadığı tek gündemimiz; Corona. Sabahtan akşama içimiz dışımız virüsün dünyadaki etkileri, belirtileri, korunmaya dair hekimlerin videoları, “hep sağlam bir kaynaktan duymuş, eşimin kuzeni…” diye başlayan ses mesajları, Sayın Bakanın ve Bilim Kurulu Üyeleri’nin açıklayacağı bilgi ve tedbirlere ilişkin haberlerle dolu. 


Çok ciddi boyutta bilgi kirliliği de mevcut. Ayıklamak bile büyük beceri gerektiriyor. Ama yaygın kanaat, bu virüsün doğal oluşmadığı yönünde. Hatta Fransız Pasteur Enstitüsü’nün 2004 yılında bu virüsü icat ettiği, aşısını bile yapıp beklettiği video viral oldu bile.


Neticede Corona’ya bağlı her biri önemli ek gündemlerimiz de oluştu. Sağlık ve virüsten korunma en önemlisi şüphesiz.


SAĞLIK VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KIYMETİ


Bu süreçte en riskli olanlarda kutsal meslekleri gereği “evde kalamayan” sağlık mensupları. Bakanlık hazırlıksız yakalanmış olmanın eksikliğini şimdi bu canlarla cansiperane çalışarak telafi etmeye çalışıyor. Ama Allah için doktorundan hemşiresine, teknikerine, yöneticisine kadar tüm sağlık çalışanları fedakârca hizmet veriyor. Salgın sonrası inşallah bu fedakârlıkları ve farklılıkları yönetenlerce de bahşiş kabili dışında dikkate alınır. Eğitim kaliteleri daha da yükseltilerek sayıları artırılır.


Biraz gecikerek de olsa Corona ya tam konsantreyiz ama Korunma Tedbirleri konusunda pek başarılı olamadığımız kanaati yaygın. Kamunun yaptırımlarına gerek duymadan kişisel olarak evinde, iş yerinde tedbirini alan çok insanımız oldu. Ekonomik koşulları nedeniyle bu bilinçte olmasına rağmen kendini de, çevresini de riske atanlarda oldu, oluyor da. Ama en önemlisi bize bir şey olmaz, dua ediyoruz diyen vurdumduymazlarla belli bir yaşın üzerinde olduğundan, çoğu internet kullanıcısı olmayan Çin’i, İtalya’yı, diğer ülkelerdeki felaketleri yeterince izleyemeyenlerin sorumsuzca sosyalleşmelerini sürdürmeleri.


“Evde Kal” çağrısına uymakla virüse yakalanma riskini azaltıyoruz ama bu seferde ay sonu ödenecek kira, doğalgaz, internet, elektrik vs. faturaları geliyor gözümüzün önüne. Evden siparişini, kartlarınızın da limiti uygunsa verebilirsiniz ama sabit – garanti gelirli değilsen o kartları yine siz ödeyeceksin.


KAMUDA ÇALIŞMAYANIN EKMEĞİ


Kamuda ya da kurumsal güçlü şirketlerde izinli sayılan ya da şimdilik evden çalışın denilen beyaz yakalıların sıkıntısı yok gibi. Ama işleri tatil edilen mavi yakalılar ile yevmiye ve sözleşme bazlı çalışan, hatta geçinebilmek için ek iş yapmak durumunda olan milyonların tuzu hiçte kuru değil. Onlar artık işsiz. Sadece çalışan değil, iş yeri sahipleri için de durum farklı değil. Ay dediğin hemen geliyor, en basitinden çalışmayan dükkânın kirası ödenecek. Kamu alacaklarını erteleyebilir ama mülk sahibine alma-erteleme diyemez; çünkü çoğunun da geliri, geçinmesi o kiraya bağlı.


Dünyada bu tarz krizlere hazırlıklı, ekonomisi güçlü olan ülkelerde çalışanına, çalıştıranına yönelik toplumu ferahlatıcı tedbirleri ilk ağızdan duymak moral, huzur, güven verdi. Bizde büyük ve güçlü bir ulusuz. Umuyor dersimizi alır, ilime – bilime gereken önemi daha çok ve öncelikli verir, kısa vadede kısmen de olsa ekonomik yaraları da halledebiliriz.


FIRSATÇILARI TANIMAK İSTİYORUZ


Bu süreçte en büyük sıkıntımız aramızda yeşeren fırsatçılar. Televizyoncu Süleyman Usta dostum olsa tahmin edebiliyorum çok ağır ifadeler kullanabilirdi ama ben beceremiyorum, onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. Gerçi vicdanları olsa 1 liralık kolonyayı, maskeyi 20 liraya satmaya kalkmazlardı.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün "Maske üreticilerinin bir bölümü, depolarında maskeleri tutuyor. Dün sabah saat 08.00 itibarıyla Türkiye'deki bütün üreticilere eş zamanlı baskın yaptık. Sağlık Bakanlığımızla sözleşme yapmaları için onları tekrar uyardık. Gerekirse yasanın verdiği hakla fabrikalarına, iş yerlerine el koyabileceğiz" dedi.


Doğru yaklaşım. Keşke bu fırsatçıların adları yayınlansa da kamuoyu bilse, kriz sonrası onların ürettiği hiç bir emtiaya alıcı olmasak.


KIZILAY’I SAHADA GÖREMEMEK ÜZDÜ


Noktalayayım diyordum ama aklıma geldi, bizim bir anlı şanlı Kızılay’ımız vardı. Gerçi son zamanlarda hep idarecilerinin israfları, ücretleri, çalıştırdıkları kimlikler ve özel bağışlara aracı olmaları gündeme geldi ama kökleri çok sağlam bir kurumumuzdu. En son Elazığ depreminde para toplama mesajlarını görmüştük. Şimdi tam sahaya inmeleri gereken bir dönem ve ortada yoklar.


Bildiğim kadarıyla Kızılay’ın tekstil deneyimi var, özel kumaşını temin edip süratle Sağlık Bakanlığının ve vatandaşın maske gereksinimini karşılayabilirlerdi. Evde olup, kimsesi olmayanlara, dahası işini kaybetmişlere sıcak yemek de sunabilirlerdi. Kısacası ülke olarak tarihimizin en kötü günlerini yaşarken Kızılay’ımız bir kolonya bile tutamadı!


“Evde Kal”manın dolu tarafı yok mu?


Olmaz olur mu? Aile bağlarımızı kuvvetlendirdi. Aynı ev içinde hengâmeden birbirine zaman ayıramayanlar şimdi ihmal ettikleri birçok şeyi yaşıyorlar, evde erteledikleri tadilat, düzenleme birçok detayı telafi etme şansını değerlendiriyorlar.


Böylelikle her işin başının sağlık olduğunu bir kez daha hatırlamış olduk. Ama kabul edelim ki ülke olarak her yönüyle adeta sırat köprüsündeyiz. Zor bir süreç bekliyor bizi. Virüs belasından ne kadar erken kurtulursak o kadar ekonomiye erken odaklanabileceğiz belli ki. Onun için zaman şimdi krizi yönetenlerimize bu kör kuyudan bir an önce çıkmak için yardımcı olmak, yapıcı – yol gösterici eleştirilerde bulunmak zamanı.


Sağlık, umut, huzur dolu günlere.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

TANRININ ŞİFA ELİNI KIRARSAN NASIL ŞİFA BULACAKSIN!
LİDERİ YENEN DEĞİL 6 PUANLIK MAÇLARI ALAN KÜMEDE KALIYOR
TÜRK 210, ALMAN 800, AMERİKALI 2 BİN LİTRE ALABİLİYOR!
13 HAKEMİN İHRACI DÜŞECEK TAKIMLARA UMUT OLUR
TÜİK’IN NÜFUS VERİLERİNDEN ANLADIĞIMIZ
ÇAYKUR RİZESPOR CAMİAYA AİT OLMAYINCA Mİ?
BİNDİR YÜZDE 400, İNDİR YÜZDE 30, GELSİN MÜJDE!
“CELEP” IN VİDEOSUNDAN KURUMSALLIK VE İNSAN KAYNAKLARI DERSİ
VADELİ ÇEK KARŞILIĞINDA SATIŞ TAAHÜDÜNDE BULUNUNCA
BİR GARİP SÜPER LİG YARIŞINDA TRABZONSPOR KALDI TEK BAŞINA
SERMAYEYİ KEDİYE YÜKLEMEDEN TİCARET
ANNEMİZ AYNUR AKSOYLU İÇİN TEŞEKKÜRÜMÜZ
UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMSINDA YENİDEN 15.SIRAYA YÜKSELDİK AMA!
RİZESPOR 6 PUANLIK MAÇLARI ALIP PEKALA LİGDE KALABİLİRİZ!
DAHA BÜYÜK OLMAK Mİ ? VERİMLİ – KARLI OLMAK Mİ?
İLK OKUL COCUĞU SEMTİNDE OKUMALI, KÖY OKULLARI AÇILMALI
KİRALAR UÇUNCA AÇIK ARTIRMALI DÖNEM BAŞLADI
VİCDANI DEĞİL, BIYIKLARI PALA’YMIŞ SADECE
İLKİ AÇILMADAN RİZE’YE İKİNCİSİNİN AÇILMASINI ÖNERİYORUM .
SPORDA CİNSİYET AYRIMCILIĞINDA MEDYANIN, FEDERASYONLARIN ROLÜ
SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
TFF 1.LİGDE MÜTHİŞ ZİRVE YARIŞI
BU RAMAZAN KOMŞUMUZUN KALBİNE DOKUNALIM
AVRUPA’NIN EN YAŞLI LİGİNDE GENÇ FUTBOLCU OLABİLMEK!
DÜNYA YILDIZI MESUT ÖZİL LİGİMİZE RENK KATACAK
YENİ ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ VE ORTANCA MAAŞLARINA BASKISI
TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPOR’U 7 SEZONUN EN İYİSİ
PAZAR'DA YAPIMI DEVAM EDEN HAVALİMANINA "AHMET MESUT YILMAZ" ADININ VERİLMESİ YAKIŞANDIR, VEFA BORCUMUZDUR.
PANDEMİDE KİŞİSEL HİJYEN İÇİN ORTAMLARIN TEMİZLİK VE BAKIMININ ÖNEMİ
DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?
FATİH’İN MİRASI AYASOFYA’NIN KİLİSE OLMAMASINI SAĞLAYAN ATATÜRK’E MÜTEŞEKKİRİZ
PERAKENDE DE STOK YÖNETİMİ
KÜÇÜK ŞEYLERDEN DE MUTLU OLABİLİYORUZ
GURBETTEKİ ÇAYCI RİZELİ İÇİN ÜMİDİMİ KORUYORUM
KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK?
ÜNAL KARAMAN’A CAMİANIN DESTEĞİ TAM
ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK, TEMİZLEYİP DÖNECEĞİZ İNŞALLAH
ÇAYKUR RİZESPOR LİGDE KALACAKTIR
EUROLİG’DE EFES – FENERBAHÇE FİNALİ NEDEN OLMASIN
EKREM ORHON’U “ANLA”YABİLMEK
TÜRK MALI MI, YERLİ Mİ?
SAMSUN'DAN SARP'A... YHT... EMİN MİSİNİZ ?
DOĞA OKULLARINDAKİ KRİZ VE KAMUNUN SORUMLULUĞU
KONU İSTİHDAM. RAKAMI DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİ
İSTANBUL’DA RİZE GÜNLERİ BUGÜN BAŞLIYOR
DÖNDÜK MÜ YİNE BAŞA!
RİZE ÇAYI VE ANZER BALI İÇİN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ
FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
KARADENİZ FOLKLORUNDA ARMONİK VE BAĞLAMA
VAMPİR KELEBEK RİCANIA SIMULANS’IN DETAYLI HİKÂYESİ
BABA REİSİN VEFATININ 36. YILINDA ÇAYHAN ABLA
MURİÇİ SATIP MURİÇ ALAMAYACAKSAN SATMAYACAKSIN
ABD ve Kanada takımlarından oluşan MLS liginin en iyi ‘11’nde bir Rizeli.
YENİ EĞİTİM MATEMATİKSİZ Mİ? EĞİTİM SİL BAŞTANA ELEŞTİRİLERE DAİR
Anayasası Olmayan İşletmeler / Aile İşletmelerinde Kurumsallık
Rize'de 12 çiftçi Kenevir ekim izni istedi Ama...