Reklamı Geç
YAZARLAR
BİR DOKTOR BABASININ PENCERESİNDEN
İrfan COŞKUN
24 Mart 2020 - Salı 12:38

Bugünlerde hepimiz sağlık çalışanlarını gönülden alkışlıyoruz. Evimizden çıkmamamız gereken bir zamanda, onlar sürekli hastanede. Alkışla da olsa dikkatlerin sağlık çalışanlarına çevrilmiş olması, onlar için bir moral kaynağı olsa gerek. Dualarımızda da onları unutmamalıyız.
 

Doktor babası olmak demek, sürekli hastanede bir çocuğunuzun olması anlamına gelir aynı zamanda. Bir yandan kaygı, bir yandan da tatlı bir huzur duyarsınız. Yaralara merhem olmaya çalışan bir evladınız var diye. Zaman zaman onun için kaygılansanız da, hastanede olmasa, evde olsa diye asla düşünmezsiniz. İnsanlara faydalı olsun diye yetiştirdiniz, Milletin duasına güvenir, Allah’a emanet edersiniz.


Çok uzun bir eğitim sürecinden geçer doktorlar. Aynı zamanda zeki öğrenciler arasından seçilirler. Seçme sınavlarında derecelik olmuş öğrencilerdir bunlar. En yüksek puanlarla girilebilen fakültelerden mezundurlar.


12 yıllık eğitim sürecinin üstüne, doktor olabilmek için 6-7 yıl, uzman olabilmek için ise 3-5 yıl daha hastane ortamlarında zor bir eğitim alırlar. TUS Sınavı öyle böyle sınavlardan değildir. İstediği uzmanlığa girebilmek için, birçoğu istifa edip bu sınava hazırlanırlar.


Asistanlık sürecinde 36 saate kadar hastanede kalır, nöbet tutarlar. Resmi tatiller onları pek ilgilendirmez. Ne hafta sonu, ne de bayram, onlar için önceden planlanmış tatil kategorisinde değildir. Bayramlarda da çoğu kez hasta başında, nöbettedirler.


9 Yıl uzmanlık eğitimi almış doktorlar tanıyorum. Daha önce seçtiği uzmanlık alanından yorulup yarıda bırakan, sonra yeniden sınava girip başka bir bölümden başlayan.


Mesleğin ağır şartlarından dolayı, çocuk sahibi olmaktan çekinen hekimler biliyorum.


Hani hastaneye gittiğimizde, o bozuk attığımız uzman var ya, en az 22 yıl eğitim almış biri biliyor musun? Bu işin parayla ölçülebilecek bir yanı yoktur. Olsa olsa hizmet aşkıyla, insanlara faydalı olmanın verdiği manevi lezzetle sürdürülebilecek bir meslek. “Kim bir Müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah’ta onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir”. Allah onların da sıkıntılarını gidersin inşallah.


Evet doktor babası olmak, tüm zorluklarına rağmen gurur verici bir şey. Yatırımlarımızı taşınır, taşınmaz metalara değil de, insana yapmak, onun eğitimine yapmak doğru bir tercih olduğu düşüncesindeyiz. Bize düşen bu değerlerin kıymetini bilmek, onlara saygı göstermek, çalıştıkları zor ortamları düşünerek takdir etmek. Ayrıca bu özel günlerde çok acil olmayan rahatsızlıklarımız için sağlık kuruluşlarına gitmemek.


Allah bu özel zamanda bütün doktorlarımıza, sağlık çalışanlarımıza güç, kuvvet versin, Rabbim onları korusun.

Adınız
Yorumunuz
Nazlı esra - 24 Mart 2020  
Doktorlar ve insanlık... Dünya bir okul-insanlarda mesleklerinin öğretmeni..Şimdi Doktor!Öğretmen olarakKovid!19 virüsü hakkında genel kültürümüz olmalı..Dünya Sağlık Örgütü dün yaptığı açıklamada Kovid!19 salgınını pandemi kategorisine aldıklarını bildirdi.Pandemi nedir? Çok sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim..İnfluenza A ve B virüsleri insanlarda mevsimsel salgınlara neden olurken-sadece-influenza A virüslerinin pandemiye neden olduğu bilinmektedir. Türkiye nin hazırladığı 2019 daki Ulusal Pandemi Raporu- evde oturanlar bu raporu okumalı.. Bin tane üniversite okusak-yine ilim öğrenmeye devam edelim...Cem evleri ayak ayak üstüne atıp hu çekme yerleri değil-ilim öğrenme mekanlarıdır... Doğal afetlerden depremler- deniz-hava ve karanın müşterek hareketinden doğar..virüslerde- kara-hava ve denizlerdeki hareketlerin müşterek bileşkesidir.. Türkiye deki üniversiteler ilimde gayret etmeli... Dünyadaki gelişmeleri Profesörlük tezi olarak kitaplık çapta yazıp-gençlerin okumasına imkan sağlanmalıdır.. Doğduk-yıkandık. Öldük yıkandık.. Beşikten mezara kadar temizlik ve ilim...


Diğer Yazıları

HİCRETİN ROTASINDA-6
HİCRETİN ROTASINDA-5 (MEKKE YOLUNA REVAN OLMAK)
HİCRETİN ROTASINDA-4
HİCRETİN ROTASINDA 3
HİCRETİN ROTASINDA-2
HİCRETİN ROTASINDA 1 “KUTSAL YOLCULUĞA ÇAĞRI, MEDİNE’YE SEYAHAT”
RİZE’NİN ŞEHREMİNİ NE YAPIYOR
ÇAY BAZEN ÇOK ŞEYDİR
RİZE’YE UÇMAK
BEKİR BOZDAĞ VE RİZE ÇAYI
ÇAĞRANKAYA KAR YÜRÜYÜŞÜ
BİR GARİP DUYGULAR İÇİNDEYİM
BİR ON YIL SONRASI UZAKTA DEĞİL
KÜÇÜK KAPI
ELMA KOKULU SANDIKLARDAN PARFÜM KOKULU KIZLARA
YARIN BUGÜNDEN DAHA GÜZEL OLACAK
NOT ETMEK LAZIM
DOST KARA(NTİNA) GÜN(ÜN)DE BELLİ OLUR
BİR VİRÜSÜN FARK ETTİRDİKLERİ
RİZE GRUBU
PEŞKONUN ÜSTÜNDEKİ DEMLİK
ÇAĞRANKAYA KAR YÜRÜYÜŞÜ
DÜNE AİT HAYALLER
BAŞLIĞINI SİZ KOYUN
MAKAM SAHİPLERİ OKUMASIN