Reklamı Geç
YAZARLAR
EĞİTİM KONUSUNDA ÖNERİLERİMİZ
Nazım RAKICI
21 Temmuz 2020 - Salı 13:43

“Resmi okullarımızın tamamına sadece pandemi kurallarının uygulanması ile görevlendirecek 54 bin36 öğretmen ataması yapılmalıdır. Öğretmenlerimize pandemi konulu kısa süreli hizmet içi eğitim verilerek hemen göreve başlatılmalıdır. Okullarda ikili eğitime geçilmesi durumunda ve yeni dersliklerle eğitime başlanması halinde, acil öğretmen ihtiyacının en az 250 bine çıkacağını öngörebiliyoruz


Rakıcı, “Bu ihtiyaca göre öğretmen atamasının hızla yapılması gerek.  Öncelikli olarak; okulların temizliği ve sağlıklı ortamın sağlanabilmesi için yardımcı personel ihtiyacı karşılanmalıdır. İşte bu nedenledir ki acil olarak, Milli Eğitim Bakanlığı saray hükümetinin kuşa çevirdiği bütçesinin artırılması için TBMM’ye talepte bulunmalıdır. Meslek liselerinin boş kalan sınıfları bu süreçte kullanılmalıdır.  Özellikle de İmam Hatip Liseleri ve ortaokullarında boş kalan derslikler olduğunu biliyoruz. Bu okulların dersliklerinin kullanılması yoluna gidilmelidir.  Uygun kamu binaları derslik olarak kullanılmalıdır. Uygun kamu binaları bulunamıyorsa kiralama yoluna da gidilebilir.  Bu süreçte 17 bin köy okulu eğitim ve öğretime açılarak, bu okullarda da eğitim yapılabilir. Bunlar yapılamayacaksa;  öğrencilerin okullarından ve arkadaşlarından uzaklaştırmamak için okul bahçelerine prefabrik derslikler kurulması da alternatif çözümlerden biri olarak değerlendirilmelidir. Bu konuda yaptığımız piyasa araştırmasına göre 108 metrekarelik bir prefabrik dersliklerin maliyeti ortalama 57 bin liradır” 


Bu Para Nereden Karşılanacak! Diye sorulabilir...


“Dolar bazında garanti ödemesi yaptığınız beş yandaş müteahhidin her birine 50 bin prefabrik yaptırabilirsin, onlar da giderlerini vergiden düşerler.  16 makam uçağının 13’ünü satarsınız, sarayın fuzuli harcamalarını kısarsınız.  “Biz Bize Yeteriz” kampanyasında toplanan parayı bunun için harcarsınız. Londra’daki bir avuç tefeciye, saat başı 2 milyon dolar faiz ödemekten vazgeçersin. Kısacası, israf ekonomisinden vazgeçilirse, okullarımızın bahçelerine prefabrik derslikler kurarak bu süreci daha güvenli atlatabiliriz. Pandeminin ne zaman biteceğini öngöremediğimizden kalıcı önlemler almamız eğitimimiz için büyük avantaj sağlayacaktır. Milli eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, açıklan takvimi yasal zorunluluklar nedeniyle ilan ettiklerini,  teknik koşulların yerine getirilip getirilemeyeceğini;  okulların açılacağı hafta ne olacağının bugünden bilinmeyeceğini, Ağustos'un sonundaki tabloya göre hareket edileceğini açıkladı.Millet ittifakının belediyeleri de okulların dezenfekte edilmesi, öğrencilerin dezenfektan ve maske ihtiyacı konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bir kez daha kamuoyuna ve Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a duyurmak istiyoruz.  Saray saltanatının eğitimle ilgisi kendi çocuklarının ve torunlarının eğitimi kadardır. Onlar kendi çocuklarının en iyi okullarda ve uygun koşullarda eğitim alması sağlamak için çaba gösterirler. Halkın çocuklarının eğitimiyle ilgilenmezler. Bizim mücadelemiz tüm çocuklarımızın can güvenliğini sağlayarak;  laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim almalarını sağlamaktır” 

Adınız
Yorumunuz
nurcan - 21 Temmuz 2020  
Köylerde kapalı ilkokullar açılmalı. Sabahçı ve öğlecı olarak eğitime başlanmalıdır. Kaza ve kentlerde de sabah ve öğle olarak ikiye ayrılmalıdır. İmkanlara göre dahada kolaylaştırıcı;katkı sağlayıcı tedbirler düşünülebilir.


Diğer Yazıları

LAİK, BİLİMSEL, ÇAĞDAŞ, KARMA VE ÜCRETSİZ EĞİTİM DEVLETİN ASLİ GÖREVİDİR
İŞİNİ BİLENLER
HAYALLER PARİS, GERÇEKLER Hakkari.
21.YÜZYILDA EĞİTİM
Eğitim sistemimizin sorunu baraj değil niteliktir
CUMHURİYET VE DEMOKRASİ
BİR HAYALİM VAR
ÇOCUKLAR / ÇOCUKLARIMIZ
ÖZEL GÖREVLER !!
HAYKIRALIM ARTIK.!!
PANDEMİDE OKULLARIN AÇIK KALMASI İÇİN NE YAPMALIYIZ
OKULLAR AÇILIRKEN... ÖĞRETMENLER VE ÖĞRENCİLER AŞILANDI MI?
DOĞRU TUŞA BASMAK !!!!
ADALET CEZALANDIRILMIŞTIR !!!!
YAKIN GELECEKTE EĞİTİM SİSTEMİ !!!! YÜKSELEN YILDIZ......
ALLAH RAHMET EYLESİN İYİ
EĞİTİMDE EŞİTSİZLİKLERİ VE ADALETSİZLİKLERİ YENİDEN ÜRETEN SINAV MERKEZLİ EĞİTİM ANLAYIŞI TERK EDİLMELİDIR !!!!!!!
“ÇOK BOYUTLU BİR EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI”
BİR TOPLUMDA... BİR PEYGAMBER DÜŞÜNÜN Kİ,
GELECEK BİLGİ TEMELLİ TOPLUMLARIN OLACAKTIR
TIMSS SONUÇLARI YANILTICI
ACIYI BAL EYLEYENLER
DİN ADAMLIĞINI MESLEK EDİLENLER
ATATÜRK’ÜN CİHADi AYDINLANMA BAYRAMI
ŞU MİLLETİN YAKASINI BIRAKIN !
Öğretmenlerle, öğrencilerle ve velilerle dalga geçiyor.
Kasabın Et Derdi, Koyunun Can Derdi....
MEB’İN BÜTÇE GERÇEĞİ
Ülke Genelindeki Derslik Sayıları
Uzaktan Eğitim Eşitsizlikleri Derinleştirdi
Desteğe İhtiyaç Duyanlar
TESİR DEĞİL TEDBİR
CİNAYETE TEŞEBBÜS
ÇOCUKLARLA İLGİL KORKUTAN AÇIKLAMA
BİR TOPLUM YETİŞTİRİLİYOR! ‘’OKUDUĞUNU ANLAMAYAN ANLADIĞINI ANLATAMAYAN’’
EĞİTİMİN GÜNDEMİ