Reklamı Geç
YAZARLAR
KUL HAKKI
Remzi SEKBAN
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 14:28

Adili Mutlak olan Rabbimiz, “ O hâlde öyle bir günden sakının ki, onda (o günde) Allah’a döndürüleceksiniz; sonra herkese kazandığı (amellerin karşılığı) tam olarak verilecek ve onlar haksızlığa uğratılmayacaklardır.” buyurmaktadır.


Rabbimiz bu dünyada insan hayatının devamını ve rahatını insanların beraber yaşamasıyla mümkün kıldığından insanların birbirine haklarının geçmeme ihtimali yoktur. Anne, baba, eşler ve çocuklar arasındaki haklar gibi. Hayatımızın tamamı bu haklar üzerinden devam etmektedir. Hiçbir insan yoktur ki üzerinde alacak verecek hak bulunmasın.


Bütün bu haklara mukabil düsturumuz ve sığınağımız   “ Amelinizde rıza-i İlâhî olmalı. Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız halde, halklara da kabul ettirir, onları da razı eder.” hakikati olmalıdır.


Affetmek; kim olursa olsun hak ettiği bir şeyi tam bir gönül rızasıyla almayıp karşı tarafa bağışlamak hakkından vazgeçmek demektir. Böyle bir haktan vazgeçmenin zorluğu ise, her şeyin en hassas bir mizanla tartıldığı “ O gün insanlar, amellerinin karşılığı kendilerine gösterilmek için mahşer yerinden bölük bölük Cennet ve Cehennemdeki yerlerine dönerler. Artık kim zerre kadar bir hayır yapıyorsa, onu görecek! Kim de zerre kadar bir şer işliyorsa, onu görecek!” hükmünden anlaşılmaktadır.


Allah’ın kulları veya diğer mahlûkları arasında herhangi birinin alacağını affetmesi, adaletinin tecellisine aykırı düşeceğinden mümkün değildir. Fakat merhameti nihayetsiz olan Rabbimiz üzerinde kul hakkı olan kişiden razı olmuş ve sevmiş ise onu Cehenneme atmadan Cennetine alabilir.


Azlık çokluk, büyüklük küçüklük gibi kavramlar insanlar arasında bir ölçüdür. Allah’ın rızası öyle bir sırdır ki; O, kulundan bu dünya hayatında bir an dahi razı olsa onu cennetine alır. Böyle bir muamele O’nun adaletine aykırı düşmez, çünkü nihayetsiz hazineler sahibi olan Rabbimiz razı olduğu kulunun borçlarını öder ve böylece onu temizler. “ Hem râzı olan, hem kendisinden râzı olunan (sen Rabbinden, O da senden râzı) olarak Rabbine dön! Artık sâlih kullarımın arasına katıl! Ve onlarla Cennetime gir! ” buyurur.


Evet, çok doğru! Allah kul hakkını affetmez. Ama Allah kulunu affeder.


Sevgi ve selamlarımla…

Adınız
Yorumunuz
Elifgül - 29 Temmuz 2020  
Kul hakkı nedir? Bunu hukukçular iyi anlatmalıdır. Rize de meskenimi sattım. Meskeni alan adam; 10 yıl su parası ödemeden - suyu onyıl kullanmış. 10 yıl sonra ;Rize Belediyesi arabulucu avukatı diyor ki; sözleşme meskeni satanın üzerinde..Peki bana ait sözleşme üzerinden 10 yıl suyu kullanıyorsun. Kullanıcıya kullandığın suyun parası ver.Sonrada sözleşmeyi iptal etmeyen kişiyide kul hakkı nedir? Anlatırız. Belediye nin hakkı; suyu kullanan belli. Evi satın alan kişi. 10 yıl su parası ödememiş. 10 Rize Belediyesi bir şey dememiştir. Birikme olsun.Faiz parasi alayım.Bunlar gerçek olan ve Rize Belediyesinde kayıtlı olan konulardır.

Atsız Serdengeçti - 08 Ekim 2020  
Degerli Sekman. Yazdıklarınıza sız inanıyormusunuz? Kul hakkı diye birşey var mi yokmu. Bence yok. Çünkü siz dahi sizin gibi düşünenler değil kul hakkı ni düşünmek;yedikçe doymayan bir anlayış içindesiniz. Siz belki diğerlerinden insaflısınız. Bakın Caykur da üç günlük Memurlar yüz günlük memurların hakkını yiyorlar. Hepsi de müslüman. Müslümanın hakkını siyaset ile gasp ediyorlar. Neymiş ben Memur Senliyim sen değilsin. Yoksa bu yasananlar kul hakkı değil mi? Sizin inandiginiz din böyle mi emrediyor.

Remzi SEKBAN - 23 Ekim 2020  
Atsız Serdengeçti ; 08 Ekim 2020 Rumuzuyla yorum yapan değerli büyüğüm veya kardeşim; sizler veya bizler aynı İslam dininin mensuplarıyız. Dinimiz bizi kardeş yapmıştır. "Sizden biriniz; kendisi için arzu edip istediği şeyi; din kardeşi için de arzu edip istemedikçe; gerçek anlamda iman etmiş olmaz.”;Buhârî; Îmân düsturuna sadığız. Lakin dünya imtihan dünyasıdır; nefislerimiz bizi çoğu zaman aldatabiliyor. Eleştirilerinize cevap olarak "KEÇİNİN ETLERİ" başlıklı yazımı okumanızı isterim. Fırsatını olursa size çay ısmarlamaktan memnun olurum. Selametle.


Diğer Yazıları

HAYALE ALDANDIM BOŞUNA KANDIM.
KEÇİNİN ETLERİ
HAKKI ÖRTMEK VE GİZLEMEK
Din İlimleri ile Fen Bilimleri
Yusuf bulunur, Kenan bulunmaz.