Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE'DE İNSANLARIN CANINA KAST EDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM
Deniz VARLI
13 Eylül 2020 - Pazar 18:40
Rize'nin Hemşin İlçesinde kentsel dönüşümün mağdur ettiği 77 yaşındaki Emine Kobal'ın kızı Hülya Kobal, Mahkeme kararlarının iptal ettiği kamulaştırma kararlarına rağmen devam etmekte olan kentsel dönüşüm projesi çalışmaları sırasında evlerinin temelinin sakatlandığını, her yağmur yağdığında tedirgin olduklarını ve heyelan korkusu ile uyuyamadıklarını söyledi. 
 
Geçtiğimiz ay ilçeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a durumu aktardıklarını, Bakan Kurum'un müteahhide talimat vererek evin derhal sağlama alınmasını istediğini, ne var ki 1 ay geçmesine rağmen evin sağlama alınması için hiçbir çalışma yapılmadığını söyleyen Hülya Kobal, "Her yağmurda polis, heyelan tehlikesi nedeniyle evi boşaltmamız için kapıya geliyor. Biz de yağmur dinene kadar uyku uyuyamıyoruz. Kentsel dönüşüm yapıyoruz diye kazı yapana kadar evimiz sapasağlamdı. Şimdi ölüm korkusu ile yaşıyoruz." dedi.
 
"Canımıza kast edenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk ama oradan da sonuç alamıyoruz" diye konuşan Kobal, kamulaştırmaya itiraz ettiklerini ve mahkemeyi kazandıklarını ama hukuksuzca arazilerine girilerek evlerinin sakatlanmaya çalışıldığını ifade etti. Annesi 77 yaşındaki Emine Kobal ile bu evde yaşayan Hülya Kobal, evlerini boşaltıp kentsel dönüşüm projesine terk etmeye zorlandıklarını, bunun için kimi kamu görevlilerinin de kendilerine baskı ve telkinde bulunduğunu söyledi. Kobal, evlerinin temelini tehlikeye düşüren kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle oluşan riskin ortadan kaldırılmasını, istinad duvarı ile temelin sağlama alınmasını istiyor.
 
NE OLMUŞTU?
 
Hemşin'deki kentsel dönüşüm fikri ilk olarak eski evlerin yenilenmesi için 2006’da ortaya çıktı. 2008’de TOKİ’yle bir protokol imzalandı ancak belediye ve ilçe sakinleri arasında uzlaşma sağlanamadı. Bu esnada yönetim değişti ve yeni projeyle Hemşin’in tümüyle yıkılıp 157 konut ve 29 dükkânlı bir kentsel dönüşüm projesi uygulanmasına karar verildi.
 
2011'DE BAKANLAR KURULU ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI ALDI
 
2010’da üç vatandaş  TOKİ  ve Hemşin Belediyesi’ne haklarının gasp edildiği gerekçesiyle dava açtı. Rize Bölge İdare Mahkemesi kentsel dönüşüm projesiyle ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdi. Ancak 2011’in sonunda tüm Hemşin’in kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu’ndan izin kararı çıktı. Hemşinliler bu karar üzerine Danıştay 6’ncı Dairesi’ne dava açtı. Danıştay davayı kabul etti ve bölgeden keşif ve bilirkişi inceleme raporu istedi ama Bakanlar Kurulu bu sefer 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesine dayanarak ‘acele kamulaştırma’ kararı aldı. Kasabalı bu sefer “Yurt savunmasıyla ilgili maddenin kentsel dönüşüm için kullanılması hukuka aykırı” diye dava açtı. Danıştay yine yürütmeyi durdurma kararı aldı. Hemşin Belediyesi, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı, Danıştay’ın keşif kararına itiraz etti ancak bu dava reddedildi.
 
Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar, "Danıştay’a açılan dava süreci devam ediyor. İptal kararı gelirse, yeni karar alınır süreç devam eder." demişti.
 
2019'DA YENİDEN BAŞLADI
 
Ak Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, 27 Mart 2019'da Hemşin'de yaptığı açıklamada, 500 gün içerisinde projenin tamamlanacağını belirterek, “Uzun zamandır üzerinde uğraştığımız, maalesef mahkeme kararlarıyla bu zamana kadar ertelenen Hemşin’in kentsel dönüşüm projesi bugün itibariyle başlamış durumdadır. Hemşinli hemşehrilerimizle birlikte bu gururu yaşıyoruz. 500 günlük bir süre var. İnşallah bu süreden de önce buranın dönüşümünü tamamlayacağız. Burada 106 adet konut, 24 işyeri, bir anaokulu, bir kaymakamlık lojmanı olmak üzere bir kompleks inşa edilecek.” ifadelerini kullanmıştı.
 
SAMSUN İDARE MAHKEMESİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ UYGUN BULMADI, KARAR TEMYİZ İÇİN DANIŞTAY'A GİTTİ
 
Kentsel dönüşüm projesi için hukuka uygun olmadığı yönünde karar veren Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi, “Doğal güzelliklere sahip, kentsel nüfusu artmayan, yapılaşma süreci imar planına göre olağan seyrinde devam edebilecek, kırsal nitelikli bir yerleşim kent merkezinin tamamını yıkarak geleneksel doku ve yaşamdan uzak kentsel nitelikli bir karakterde yapılaşmasını amaçlayan kentsel dönüşüm kararının planlama esasları başta olmak üzere, şehircilik ilkelerine ve kentsel dönüşüm uygulamalarının amacına uygun olmadığına” karar verdi. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi açıkladığı nedenlerle Rize İdare Mahkemesi’nin “davayı ret" kararını kaldırarak dava konusu işlemi de iptal etti. 2 Mayıs 2019’da alınan karar, temyiz için Danıştay’a gitti. Mahkemenin kamulaştırma kararını iptal ettiği Emine Kobal'a ait evin bulunduğu arazide yapılan kazı faaliyetleri içinde insanların yaşadığı evi heyelan tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. 
 
Adınız
Yorumunuz
Cenab - 13 Eylül 2020  
Sadece ınsanları değıl dere yatağına set çekerek kımızı beneklı alabalık neslınıde tukettıler

mağdur-53 - 14 Eylül 2020  
kentsel dönüşüm bir ülke için yeniden yapılanma veya bir şehir veya o yer için yendien yapılanma olarak gerek görsel gerek mimarı içıdan o ülkeye ;o şehire veya mevkiye bir görsellik katma demektir..ama ne yazıkki her konuda ve projelerde olduğu gibi bu ülkemizde insanları mağdur etme ;yıkma parçalama misali resmen vatandaşın evini yurdunu istimlak adına gasp etme projesinden başka bir şey değil..toki denilen bir kuruluş kurulmuş..yaptığı iş sadece para kazanmanın yanı sıra resmen tefecilik altında yüksek faiz ile sözde taksitli ev veriyorum diyerek insanları sömürmekden başka bir şey değil.bügüne kadar toki özellikle ilimiz de hangi vatandaşı memnun etmiştir..veya hangi insanlardan hellallık almıştır..bziim bildiğim devlet yapar eder..vatandaşını mağdur etmez..on tl olan yere gerekirse 11 tl verip alan devlettir..ama ne yazık ki toki altında sadece insanları mağdur eden bu kuruluş kişileri zengin etmek için kurulmuştur..üstelik yamış oldukları binaların bir çoğu eski yıktıkları binalardan gerek işçilik kalitesi ;gerek malzeme kalitesi çok daha kötü olup bunları yeni diye vatandaşa yutturmak da ayrı bir sorun..özellikle rize timya vadisin de yapılan evler muhteşem bir hapisaneden varksız olup bu projeyi çizen ve yapanlara da mimarlık tasarım ödelü verilmesi gerekir..kısaca kentsel dömüşüm altında kendilerine göre kanuni işgaliye ve gasp projeşi ile bu halk mağdur edilmiş olup edilmeye de devam ediyor..


Diğer Yazıları

Rekor yağış yok, 10 bin yıldır böyle…
Yaş iken liberal, kuruyunca komünist!
Darbeci ile Ordubozan
Rize’nin dağlarını ütüleyince…
KTİDARIN YÖNETEMEME KRİZİ
RİZE'DE PORTAKALLIK'IN PORTAKALLARI
ÇAYKUR'DA YAŞ ÇAY YÜKLEME İŞİ
SÖYLESEM TESİRİ YOK, SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL YAZILARI
BİR HABER VE ORTAYA DÖKTÜKLERİ
NERDEN BAKSAN AHMAKÇA
ÇAY TOPLAYANLAR SOKAĞA ÇIKABİLECEK Mİ?
YAT LİMANINA NİYET, HASTANEYE KISMET
ÇAYI KİM TOPLAYACAK?
OY DEMEK HALK SAĞLIĞI DEMEKTİR!
İTİBAR NEREDE?
DÖRT VALİ BİR KARAR!
1000 YILLIK DEVLET GELENEĞİ!
SOYLU BARDAĞI TAŞIRDI
KARANTİNADA 17 GÜN
SORUN NEDİR?
KENDİRLİ, KARANTİNA VE GARİPLİKLER