Reklamı Geç
YAZARLAR
23 Haziran seçimlerini Kim Kazanacak?
Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:00

El cevap; milletin vicdanını kazananlar kazanacak!


Onu kazanmanın yolu da şu basit soruda saklı:


Aynı zarftaki ilçe başkanı, il belediye. meclisi, ilçe belediye. meclisi, muhtarlık oyları-mühürleri geçerli oluyor da Büyük şehir Bell. Bşk. oyu nasıl geçerli olmuyor ve sandık kurulu başkanının devlet memuru olmayışına takılıyor!??


Zarf aynı zarf, seçmen aynı seçmen, sandık başkanı aynı başkan!??


YSK’nın kararını da tartışmıyorum, kanuna(!) uygun olabilir. Sözünü ettiğim ve dikkati çekmek istediğim şey maşeri vicdan ve kişisel-grupsal-siyasal ahlak, yani gerçek hukuk!


Sayın Yıldırım ve ekibi(sayın Cumhurbaşkanı dahil) bunun cevabını vicdanlara sinecek açıklıkla anlatabilirse ki bu “Hukuk böyle tecelli etti. YSK’nın kararıdır” demek ona yetmeyecek, kazanma şansını koruyabilecek... (YSK gerekçesinde, sadece başkanların devlet memuru olmamasını gösteriyor, oy hırsızlığının -var veya yok- sözünü etmiyor!)


Sayın İmamoğlu bunu yeterli derece ve etkinlikte kullanıp vicdanlara seslenebilirse kazanma şansını arttıracak...


Kanımca VİCDANLAR O ZARFTA SAKLI... Cüzdan ve beka vs. pek etkili olamayacak.


Bir tarafın seçmenine “düşmanları sevindirme, onlarla beraber olma” diğer tarafınki de “tek adam, diktatorya” demesi bu seçimlerin ana propaganda ekseni olacak gibi.


23 Haziran’ın en sıkıntılı aktörü bence Sayın Binali Yıldırım. Bu akşamki yüzündeki ifade, “töre icabı zorla evlendirilen gelin” misali idi sanki.


Bire bir tanıştığım değerli insan Binali Yıldırımı bu durumda görmek, ne yalan söyleyeyim içimi acıttı. Bu duruma düşmemesi, düşürülmemesi gereken bir insan o...


Doğrusu kampanyayı yüksek enerji ve iyi bir moralle götürebileceğinden emin değilim. Kaybederse bu onun biri İzmir olmak üzere üçüncü yenilgisi olacak! Bence hiç de hak etmediği bir konum bu. Mağlubiyet halinde bence ona siyaset sahnesinden çekilmek düşecek.


Buna karşılık İmamoğlu kaybedeceği bir şey olmayan, aksine dört ayda çok inanılmaz şeyler kazanan ve bir kesimin umudu haline gelen, kaybetse de madur rölünde aslında kazanacak olan bir lider adayı durumunda...


Her işte bir hayır vardır. Görelim mevla neyler, neylerse güzel eyler.

Adınız
Yorumunuz
Rocero - 08 Mayıs 2019  
23 haziranın kim kazanır bilmem ama Türkiye nin acilen ağzından çıkanın ne sonuçlar doğuracağını bilen liderlere ihtiyacı var.bu manada 4 büyük parti lideri de sınıfta kalmaktadır.derhal aklı başında derleyici toparlayici birilerine ihtiyaç var...YSK kararı ile hak hukuk katledildimi? evet.bunun Türkiye ye maliyeti vardır olacaktır...öte yandan ülke zor durumlara sokulmuş hal kîrîtîktîr.gelinen iç dış ve ekonomik sorunlar çok çok önemlidir.bu noktada beka sorunu artık vardır.kimin bu durumu getirdiği ortadadır ama bunu tartışacak zaman lüksü yoktur...zaman bana öyle yapıldı böyle yapıldı zamanını geçmiştir.kanayan yaralarımızi yüreğimizin bir yerlerinde gömmeli ve ileriye bakmalıyız.kimi nasıl uyandırmaya vesile olabiliriz ulkemiz için ne yapabiliriz ona bakmalıyız.tepeden tırnağa aklıselim düşünüp davranan her kademedeki insanlara ihtiyaç vardır...ulkeyi yönetenler bir hırsa kapılmış ülke kaptan siz gemi gibi sürükleniyor.siyaset kurumu birbirine çamur atmakla meşgul.bu durum bu haliyle kimseyi düze çıkarmaz.geminin içinde hepimiz varız.ulke batttimi hep batariz...

hikayeler - 12 Mayıs 2019  
hikayelere devam..demokrasi oyunu güzel bir oyun..yazın yazın heyecanlı oluyor..herkes görüyor..ama görmüyor..görmedim duymadım..oyunlara devam..dolar 5.99..ökonomi çok iyi..güven endeksi artmış..

Rizeli - 16 Ağustos 2019  
Ula roce ra-daha dün ikdidar toz koşturmuyordun-bugünse muhalefet oldun-kahve köşelerinden-internet tv haberlerinden yola çıkarak yorum kolay-karalamak daha kolay-bukadar aklın kesiyorsa-ajansa na meydan parti kurmak kolay sende buralara yazarak ikdidar topa tutacağına-verdiğin yorumları icraata dönüştür-boşuna bir bir etme-şimşek zaten kendini harcadı-sende tamam hocam doğru hocam demekten bulmadın da-al şimşeği yanina acilen siyasete atılarak ülkeyi kurtarın-yada iyice batırın-boş konuşmayı seven sizler yüzünden turkiyenin üstüne kara bulutları çöktüydünüz-susun.artik


Diğer Yazıları

ECELİN ADI “COVİD” yahut COVİD’in ADI “ECEL” OLMASIN!..
TUTUKLANAN KADIN GAZETECİ ve DEVLET ORGANİZASYONU!
KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ GÜDEN VATANDAŞLARIMIZA ÇAĞRI!
DÖNER-EKMEK MESELESİNDE İŞİN ASLI!
Papa’nın IRAK SEFERİ’ne dair!
CERRAHİ MÜDAHALE KAÇINILMAZDIR!
ÇOK ÜZGÜN VE KIRGINIM ÇOOOK! BU İŞ BÖYLE NASIL GİDECEK???
AYASOYYA, AYASOFYA!..
RİZE'Yİ İDARE EDENLER HAKLI, ENGİN DURSUN HOCA HAKSIZDIR!
BEN ÇOK ÜMİTLİYİM: KOVİD’TEN VERDİĞİMİZ KAYIPLAR 7-10 GÜN SONRA AŞAĞILARA DÜŞECEKTİR!
KORONA CEPHESİNDEN GÖZLEMLER; UMUT DOLUYUM AMA...
Ne kadar AHLAKSIZ BİR MİLLET OLDUK! Yazıklar olsun!
İMAMOĞLU AÇIKLAMAK ZORUNDADIR?
BİLMEDİĞİM İÇİN SORUYORUM! KANAL İSTANBUL VE RİZE ŞEHİR HASTANESİ!!
R.T.E. ÜNİVERSİTESİ VE DİNGO'NUN AHIRI!?.
Sayın Sağlık Bakanımız, "Artık Şehir Hastanelerini Devlet Yapacak!" demiş!?.
Turşu’nun Çeşidine Siz Karar Verin ve Sakın Dama Çıkmayın!!
KÜLLİYE DESTANİ- 2
ŞABAN ŞİMŞEK’İN MESLEKİ ALANDAKİ ÜÇÜNCÜ KİTABI ÇIKTI..
HEDEF GÖZETMEKSİZİN, ‘’BİLEREK’’ ÖLDÜRDÜLER!...
O KADAR DA DEĞİL! ELEŞTİRELİM, TAMAM DA EHL-İ SALİP’TEN DE OLMAYALIM!..
LÜTFEN RİZE’YE BU (NİTELİKLİ) HAİNLİĞİ YAPMAYIN!
S.O.S. değil S.Y.S. (2)
"S.O.S." değil "S.Y.S." Yani, "Canınızı Kurtarın!" (1)
BİRİLERİ AKP’arti’ye YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ YAPTIRIYOR!
REKTÖR ATAN(MA)MASI KONUSUNA İYİ GİDECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İKİ GÜZEL SÖZ/ VECİZE/ŞİİR
2023 Büyük “Rize-Trabzon Savaşı!” ya da Ülkenin Geleceği!?.
CHP ve İmamoğlu'nun Yumuşak Karnı
İktidar Yeniden Bir "Diriliş Kadrosu" Oluşturabilir Mi?