Mustafa Barış ÖZTÜRK
Köşe Yazarı
Mustafa Barış ÖZTÜRK
 

Hazinemize Dokunmadan Seçim yapın

Daha iyi bir yaşam, daha iyi imkanlar, daha iyi okullar, daha iyi eğitim, daha iyi yollar için son kuruşuna kadar ödediğimiz vergiler: Devletin hazinesini yani vatandaşın cebinden milyarlarca lirası niye siyasi partilerin rekabetine ulufe niyetine dağıtılıyor ?  Daha net ifade edeyim… TBMM Başkanlığı'na 16 Ekim'de sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda, siyasi partilere, Hazine'den 645 Milyon Lira ödenek ayrılmış.  Yetmemiş, bu rakam 2023 yılı için 4.5 Milyar Liraya çıkarılmış. Ne için, Daha iyi bir yaşam  Daha iyi bir eğitim  Daha iyi fırsatlar  Daha iyi yollar …değil !Cevap,  Caddelerde gezip duran o ötobüs minibüslerden kulaklarımızı şişiren o saçma sapan seçim müzikleri çalınsın diye ! Parti bayrakları için !  Parti sloganları için !  Parti mitingleri için !  Parti broşürleri için !  2022'de, siyasi partilere, hazine denen biz vatandaşın cebi’nden ödenen yardım,  AK Parti için 280 Milyon 279 Bin Lira, CHP için 149 Milyon 134 Bin Lira, HDP! için 77 Milyon 65 Bin Lira, MHP için 73 Milyon 99 Bin Lira, İYİ Parti için 65 Milyon 588 Bin Lira, Bu, hiç uygun değil, zaten helal etmiyorum. Hiçbir kuruşunu helal etmiyorum… Gidin bağış toplayın , Aidat sistemi geliştirin, Gayrimenkul gelirleri yaratın, Parti etkinliklerinden gelir elde edin, Ama, …benim alın teri dökülerek kazanılmış vergilendirilmiş cebime (hazineye), yorgun ve yoksul bütçeme dokunmayın, uzak durun.  Ekonomideki sıkışıklık giderek etkisini arttırıyor. Bir yandan lüks içinde yaşam, öte yandan geçim derdi.  Dünya bir ekonomik krizin içinde çalkalanıp duruyor. Elbette ki bu krizden ülkemizde payına düşeni alıyor. Lakin yaşanan güzel gelişmeleride taktir ediyorum. Böylesi bir ortamda çok dikkatli hareket edilmesi bir zorunluluktur. Ucu bucağı, kaynağı belli olmayan vaatlerin meydanlarda dile getirilmesi sorumsuzluktur.  Ekonomi iyi, problem yok diyenlere şaşıyorum. Bayram seyran hafta sonu seçimönü ikide bir asgari ücrete zam, çalışana zam yapılması durumun en açık göstergesidir. Ne yazık ki raftaki ürünler hergün veya en iyi ihtimalle haftada bir değişirken çalışanın emeklinin maaşları 2-3 ayda bir değişiyor. Birbirleriyle hiç bitmeyecek, vatandaşın lehine olmayan bir yarış devam edip gidiyor. Kalıcı bir çözüm şart ! Bizim gibi gelir adaletsizliği olan ülkelerde ekonomik sıkıntının ve krizin etkisi kendini daha çok hissettirir. Fiyatlardaki yükseliş dar gelirliyi daha çok etkiler .Enflasyondaki yükseliş dar gelirliyi daha çok zorlar, daha çok rahatsız eder.  Benden hatırlatması ve uyarması. Gerisi karar alıcılar ile karar alma görevini üstlenmek ! isteyenlere kalmıştır…  Yaşanılan tek coşkunun “demokrosi şöleni” olması dileğiyle…
Ekleme Tarihi: 10 Mayıs 2023 - Çarşamba

Hazinemize Dokunmadan Seçim yapın

Daha iyi bir yaşam, daha iyi imkanlar, daha iyi okullar,
daha iyi eğitim, daha iyi yollar için son kuruşuna kadar ödediğimiz vergiler:
Devletin hazinesini yani vatandaşın cebinden milyarlarca lirası niye siyasi partilerin rekabetine ulufe niyetine dağıtılıyor ? 
Daha net ifade edeyim… TBMM Başkanlığı'na 16 Ekim'de sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda, siyasi partilere, Hazine'den 645 Milyon Lira ödenek ayrılmış. 
Yetmemiş, bu rakam 2023 yılı için 4.5 Milyar Liraya çıkarılmış.
Ne için,
Daha iyi bir yaşam 
Daha iyi bir eğitim 
Daha iyi fırsatlar 
Daha iyi yollar …değil !Cevap, 
Caddelerde gezip duran o ötobüs minibüslerden kulaklarımızı şişiren o saçma sapan seçim müzikleri çalınsın diye !
Parti bayrakları için ! 
Parti sloganları için ! 
Parti mitingleri için ! 
Parti broşürleri için !  2022'de, siyasi partilere, hazine denen biz vatandaşın cebi’nden ödenen yardım, 
AK Parti için 280 Milyon 279 Bin Lira,
CHP için 149 Milyon 134 Bin Lira,
HDP! için 77 Milyon 65 Bin Lira,
MHP için 73 Milyon 99 Bin Lira,
İYİ Parti için 65 Milyon 588 Bin Lira,
Bu, hiç uygun değil, zaten helal etmiyorum. Hiçbir kuruşunu helal etmiyorum…
Gidin bağış toplayın ,
Aidat sistemi geliştirin, Gayrimenkul gelirleri yaratın,
Parti etkinliklerinden gelir elde edin,
Ama, …benim alın teri dökülerek kazanılmış vergilendirilmiş cebime (hazineye), yorgun ve yoksul bütçeme dokunmayın, uzak durun. 

Ekonomideki sıkışıklık giderek etkisini arttırıyor.
Bir yandan lüks içinde yaşam, öte yandan geçim derdi. 

Dünya bir ekonomik krizin içinde çalkalanıp duruyor.
Elbette ki bu krizden ülkemizde payına düşeni alıyor. Lakin yaşanan güzel gelişmeleride taktir ediyorum.


Böylesi bir ortamda çok dikkatli hareket edilmesi bir zorunluluktur. Ucu bucağı, kaynağı belli olmayan vaatlerin meydanlarda dile getirilmesi sorumsuzluktur. 

Ekonomi iyi, problem yok diyenlere şaşıyorum.
Bayram seyran hafta sonu seçimönü ikide bir asgari ücrete zam, çalışana zam yapılması durumun en açık göstergesidir.
Ne yazık ki raftaki ürünler hergün veya en iyi ihtimalle haftada bir değişirken çalışanın emeklinin maaşları 2-3 ayda bir değişiyor. Birbirleriyle hiç bitmeyecek, vatandaşın lehine olmayan bir yarış devam edip gidiyor. Kalıcı bir çözüm şart !
Bizim gibi gelir adaletsizliği olan ülkelerde ekonomik sıkıntının ve krizin etkisi kendini daha çok hissettirir. Fiyatlardaki yükseliş dar gelirliyi daha çok etkiler .Enflasyondaki yükseliş dar gelirliyi daha çok zorlar, daha çok rahatsız eder. 

Benden hatırlatması ve uyarması. Gerisi karar alıcılar ile karar alma görevini üstlenmek ! isteyenlere kalmıştır… 

Yaşanılan tek coşkunun “demokrosi şöleni” olması dileğiyle…
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi