Mustafa Barış ÖZTÜRK
Köşe Yazarı
Mustafa Barış ÖZTÜRK
 

İYİ BAYRAMLAR

Bayram şeker, tatlı, giyim, ulaşım ve turizm işletmelerine kazanç sağlaması gibi sonuçlarının yanı sıra önemli bir faydası daha var. İnsan her zamanki çevresinin dışına çıkarıyor, dünyaya kendininkinden çok farklı açılardan bakan kişilerle temasa geçiyor. Son günlerde kafası kafama hiç uymayan birçok vatandaşla konuşmak ve bayram havası içinde en dikenli konular üstünde bile kavgasız tartışmak imkanı buldum. Fakat, bugün başka bir konuya değineceğim. Son yıllarda teknolojinin ilerleyip tabana yayılmasıyla bayram tebrik kartlarının kullanılması azalmış hatta bitme seviyesine ulaşmıştır. İş dünyasında bu uygulama çehre değiştirerek devam etmektedir. İş dünyasında çoğunlukla, şirket veya kuruma ait matbu şekilde bastırılmış kartlar üzerine bir adet kartvizit eklenip, bir kuru imza atılıp gönderiliyor. Pek çok kişi bir ıslak imza atma zahmetine bile katlanmıyor. Bazıları kartvizit eklemeden ismini de yazmadan sadece imza atıyor. Karşı taraf o imzayı tanımaya mecburmuş gibi. Bu tebrik kartları, gönderenle gönderilen arasında herhangi bir sevgi veya saygı ilişkisi kurulmasına katkıda bulunmuyor. Hatta elinize gelen tebrik kartının onu gönderenle de pek bir ilişkisi bulunmuyor. Sekreterler, özel kalemler bilgisayarın tuşuna bastı mı adres-etiket programı evvelce yüklenen listeye göre yazıcıdan çıkarıyor, bir çalışan etiketleri zarflara yapıştırıyor, içine de bir kartvizit konuyor. En küçük özel bir zahmet, asgari bir kişisellik, özen ve saygı yok. Gönderilen kartlarda zımbalanmış olduklarından delik deşik. Zımba yerine yapıştırıcı kullanılıp çikolata konulmuş kağıt torbalara yapıştırılabilir. Bu arada özensizlik o boyutlara ulaşmış ki; bayram seyran tebriklerinde gönderilen çikolataların son kullanım tarihleri bile geçmiş olabiliyor. Şimdilerde bayram yılbaşı, doğum günleri veyahut kandil gecelerindeki cep telefonundan atılan mesajlara twit’lere girmiyorum bile. Onlarca değil binlerce tıpatıp anlamsız, özensiz, mesnetsiz mesajlar… Erkek, kız, yaşlı, genç, dost, arkadaş, tanıdık, akraba veya komşu gibi faklı profillere bakılmaksızın iletilip herkesle paylaşılabiliyor. Tebrik kartlarına kişisel bir mesaj ekleyemiyorsanız lütfen zahmet ve masraf etmeyin. Boşuna mesaj kotanızın israfına yol açmamış veya selüloz kullanımını azaltmış olursunuz. Whatsapp gruplarına atılan soğuk toplu mesajları bu bayramda okumadan silip geçeceğim. Simdi gelelim diğer bayramımıza...Yani 14 Mayısa !!! 12 yıl önce hayalini kurduğumuz havalımanımıza ilk uçuş gerçekleştirilecek...Mayıs ayı tam bir bayram havasında geçecek;  ramazan bayramı, havalimani açılışı, gençlik ve spor bayramı... Son olarak peşin peşin bayramlarınızı kutluyorum. Mutlu, huzurlu, sağlıklı, terörsüz, siyası bunalımsız, zamsız nice bayramlar dilerim. İyi Bayramlar olur inşallah… ” Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ n da görüşelim. Saygılarımla,
Ekleme Tarihi: 30 Nisan 2022 - Cumartesi

İYİ BAYRAMLAR

Bayram şeker, tatlı, giyim, ulaşım ve turizm işletmelerine kazanç sağlaması gibi sonuçlarının yanı sıra önemli bir faydası daha var. İnsan her zamanki çevresinin dışına çıkarıyor, dünyaya kendininkinden çok farklı açılardan bakan kişilerle temasa geçiyor.

Son günlerde kafası kafama hiç uymayan birçok vatandaşla konuşmak ve bayram havası içinde en dikenli konular üstünde bile kavgasız tartışmak imkanı buldum.

Fakat, bugün başka bir konuya değineceğim.

Son yıllarda teknolojinin ilerleyip tabana yayılmasıyla bayram tebrik kartlarının kullanılması azalmış hatta bitme seviyesine ulaşmıştır. İş dünyasında bu uygulama çehre değiştirerek devam etmektedir.

İş dünyasında çoğunlukla, şirket veya kuruma ait matbu şekilde bastırılmış kartlar üzerine bir adet kartvizit eklenip, bir kuru imza atılıp gönderiliyor.

Pek çok kişi bir ıslak imza atma zahmetine bile katlanmıyor. Bazıları kartvizit eklemeden ismini de yazmadan sadece imza atıyor. Karşı taraf o imzayı tanımaya mecburmuş gibi.

Bu tebrik kartları, gönderenle gönderilen arasında herhangi bir sevgi veya saygı ilişkisi kurulmasına katkıda bulunmuyor. Hatta elinize gelen tebrik kartının onu gönderenle de pek bir ilişkisi bulunmuyor. Sekreterler, özel kalemler bilgisayarın tuşuna bastı mı adres-etiket programı evvelce yüklenen listeye göre yazıcıdan çıkarıyor, bir çalışan etiketleri zarflara yapıştırıyor, içine de bir kartvizit konuyor. En küçük özel bir zahmet, asgari bir kişisellik, özen ve saygı yok.

Gönderilen kartlarda zımbalanmış olduklarından delik deşik. Zımba yerine yapıştırıcı kullanılıp çikolata konulmuş kağıt torbalara yapıştırılabilir. Bu arada özensizlik o boyutlara ulaşmış ki; bayram seyran tebriklerinde gönderilen çikolataların son kullanım tarihleri bile geçmiş olabiliyor.

Şimdilerde bayram yılbaşı, doğum günleri veyahut kandil gecelerindeki cep telefonundan atılan mesajlara twit’lere girmiyorum bile. Onlarca değil binlerce tıpatıp anlamsız, özensiz, mesnetsiz mesajlar…

Erkek, kız, yaşlı, genç, dost, arkadaş, tanıdık, akraba veya komşu gibi faklı profillere bakılmaksızın iletilip herkesle paylaşılabiliyor.
Tebrik kartlarına kişisel bir mesaj ekleyemiyorsanız lütfen zahmet ve masraf etmeyin. Boşuna mesaj kotanızın israfına yol açmamış veya selüloz kullanımını azaltmış olursunuz.

Whatsapp gruplarına atılan soğuk toplu mesajları bu bayramda okumadan silip geçeceğim.

Simdi gelelim diğer bayramımıza...Yani 14 Mayısa !!!

12 yıl önce hayalini kurduğumuz havalımanımıza ilk uçuş gerçekleştirilecek...Mayıs ayı tam bir bayram havasında geçecek;  ramazan bayramı, havalimani açılışı, gençlik ve spor bayramı...
Son olarak peşin peşin bayramlarınızı kutluyorum. Mutlu, huzurlu, sağlıklı, terörsüz, siyası bunalımsız, zamsız nice bayramlar dilerim.

İyi Bayramlar olur inşallah…


” Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ n da görüşelim.

Saygılarımla,

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi