Mustafa Barış ÖZTÜRK
Köşe Yazarı
Mustafa Barış ÖZTÜRK
 

Mutlu öğretmen, Mutlu eğitim, Mutlu toplum...

Mutlu öğretmen, Mutlu eğitim, Mutlu toplum... ÖğretmenlerGünü Eskiden Epeyce eskiden… Çiçek götürürdük öğretmenlerimize... Mesleği kutsal, emeği ölçülmez Öğretmenlere teşekkür çabasıydı bizimkisi…Benim için ayrıca bir önem arz ederdi çünkü  ilk öğretmenim BABAM dı. *** Günümüzde, TBMM’de, 600 milletvekili arasında kaç öğretmen var bilmiyorum ama, 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’de 337 milletvekilinin 30’u ÖĞRETMENdi. *** Aslında, ILO/UNESCO ortak çalışmasıyla, “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi” ortak belgesi 1966 yılında 5 Ekim günü oy birliğiyle kabul edilmiştir. O günden beri 5 Ekim tüm dünyada, "Dünya Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde öğretmenler günü ilk kez 1981 de kutlandı. Bu tarihin belirlenmesinin sebebi Mustafa Kemal'in Millet Mektepleri’nin başöğretmenliği görevini kabul ettiği tarihin 24 Kasım 1928 oluşudur. Gazi’e göre hükümetin en önemli görevi eğitim işleridir. “Cumhur reisi olmasaydım Maarif Vekili olmak isterdim” sözü, bu özlemin ifadesidir. Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabiliyor. Baktığımızda eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji…alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Bunun temel taşı ve neferi ise öğretmenlerdir. Evet bu günlerde yorgun olan... Sorunları olan... Atanamayanları da sözleşmeli kalabalığında umut arayanları da olan öğretmenlerimizden bahsediyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün çeşitli etkinliklerle kutlandığı bu süreçte; Yine kutlayıp geçeceğiz mi? Öğretmenler hamasi nutuklar duymak yerine, insanca öğretmenlik mesleğine yakışacak şartlarda yaşamak istiyorlar. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü “kutlanan” bir gün olarak değil, sorunların ve isteklerin çözüme kavuştuğu bir gün olarak görmek istiyoruz... Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum hangi meslekten olursanız olun, şu anda hangi makam ve mevkide olursanız olun, mutlaka sizi de bir öğretmen yetiştirdi, size okuma yazmayı bir öğretmen öğretti. Size Hazreti Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözünü hatırlatayım. Mamafih tabii ki sizden köle olmanızı isteyen yok lakin öğretmenlere hak ettiği insanca yaşam olanaklarını vermeniz kafi! Bu duygu ve düşüncelerle başta babam, dostum, arkadaşım, büyüğüm olan, gerek görevde ve gerekse emekli tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, hepsinin ellerinden saygı ve hürmetle öpüyorum.
Ekleme Tarihi: 18 Kasım 2019 - Pazartesi

Mutlu öğretmen, Mutlu eğitim, Mutlu toplum...

Mutlu öğretmen, Mutlu eğitim, Mutlu toplum...


ÖğretmenlerGünü

Eskiden

Epeyce eskiden…

Çiçek götürürdük öğretmenlerimize...

Mesleği kutsal, emeği ölçülmez Öğretmenlere teşekkür çabasıydı bizimkisi…Benim için ayrıca bir önem arz ederdi çünkü  ilk öğretmenim BABAM dı.


***

Günümüzde, TBMM’de, 600 milletvekili arasında kaç öğretmen var bilmiyorum ama, 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’de 337 milletvekilinin 30’u ÖĞRETMENdi.

***

Aslında, ILO/UNESCO ortak çalışmasıyla, “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi” ortak belgesi 1966 yılında 5 Ekim günü oy birliğiyle kabul edilmiştir.


O günden beri 5 Ekim tüm dünyada, "Dünya Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde öğretmenler günü ilk kez 1981 de kutlandı. Bu tarihin belirlenmesinin sebebi Mustafa Kemal'in Millet Mektepleri’nin başöğretmenliği görevini kabul ettiği tarihin 24 Kasım 1928 oluşudur.

Gazi’e göre hükümetin en önemli görevi eğitim işleridir. “Cumhur reisi olmasaydım Maarif Vekili olmak isterdim” sözü, bu özlemin ifadesidir.

Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabiliyor. Baktığımızda eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji…alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Bunun temel taşı ve neferi ise öğretmenlerdir.

Evet bu günlerde yorgun olan...

Sorunları olan...

Atanamayanları da sözleşmeli kalabalığında umut arayanları da olan öğretmenlerimizden bahsediyorum.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün çeşitli etkinliklerle kutlandığı bu süreçte;

Yine kutlayıp geçeceğiz mi? Öğretmenler hamasi nutuklar duymak yerine, insanca öğretmenlik mesleğine yakışacak şartlarda yaşamak istiyorlar.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü “kutlanan” bir gün olarak değil, sorunların ve isteklerin çözüme kavuştuğu bir gün olarak görmek istiyoruz...

Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum hangi meslekten olursanız olun, şu anda hangi makam ve mevkide olursanız olun, mutlaka sizi de bir öğretmen yetiştirdi, size okuma yazmayı bir öğretmen öğretti.

Size Hazreti Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözünü hatırlatayım. Mamafih tabii ki sizden köle olmanızı isteyen yok lakin öğretmenlere hak ettiği insanca yaşam olanaklarını vermeniz kafi!

Bu duygu ve düşüncelerle başta babam, dostum, arkadaşım, büyüğüm olan, gerek görevde ve gerekse emekli tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, hepsinin ellerinden saygı ve hürmetle öpüyorum.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi