Reklamı Geç
HABER DETAY
RİZE'DE EĞİTİM ÇALIŞANLARINA REKOR PROMOSYON
08 Mayıs 2021 - Cumartesi 16:41
Sendika

RİZE’de EĞİTİM ÇALIŞANLARINI SEVİNDİRECEK PROMOSYON ANLAŞMASI

 

 

Rize Merkez ilçedeki Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları adına yapılan maaş promosyon ihalesine yetkili sendika temsilcisi  olarak katılan Eğitim Bir-Sen 1 No’lu Rize Şubesi Başkan Yardımcısı Mehmet KARASU yaptığı açıklamada; maaş promosyon anlaşması için  bankalarla yapılan ihale sonucu 3 yıl için 4.270,00 TL peşin ödenecek şekilde anlaşma sağlanmıştır. Sendika olarak her zaman ki gibi eğitim çalışanlarının menfaatlerini korumaya çalıştıklarını ifade eden KARASU, açıklamalarına şöyle devam etti.

 

Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları için bankalarla 3 yıllık maaş promosyon ihalesi yapıldı. Yapılan ihale ile kişi başına toplam 4.270,00 TL peşin ödenecek şekilde Yapı Kredi Bankasıyla anlaşma sağlanmış olup ödemeler Temmuz maaşı sonrası kişisel hesaplara geçecek ve ödemeler tamamlanacaktır. Yapılan bu anlaşmanın eğitim çalışanlarımız için hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Rize Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen ihaleye Şube Müdürü Evren GÖRMÜŞ’ün başkanlığında Okul Müdürleri Vedat MAZGAL, Reşat OKUTAN, Metin SANDIKÇI, Milli Eğitim Muhasebe Şefi İdris YAZICI ve yetkili  sendika adına Eğitim Bir Sen Rize 1 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet KARASU katılmıştır. Toplam 3156 çalışan maaşı ve 2671 kişiye yapılacak promosyon ödemesi için çıkılan ihaleye Rize'de geniş bankacılık ağına sahip olan 9 banka  teklif vermiştir. İhale günü olan 07 05/2021 tarihinde saat 13.00’da kapalı zarf usulü gelen teklifler açılmış ve en yüksek teklif  üzerinden açık artırmaya geçilmiştir. Teklif zarfları açıldıktan sonra 4 banka ihaleden çekilmiş, açık artırmaya 5 banka ile devam edilmiştir. 4. turda en yüksek teklifi veren iki banka olan Ak Bank ve Yapı Kredi bankası ile ihaleye devam edilmiş, ihaleyi 4.270,00 TL ile en yüksek ücreti veren Yapı Kredi Bankası kazanmıştır.

 

İhale sonunda yapılan anlaşmaya göre; banka her eğitim çalışanına 3 yıllık (36 ay) maaş karşılığı için toplam net 4.270,00 TL promosyon ödemesi Temmuz 2021 maaşı sonrasında tek seferde peşin olarak yapılacaktır. Nakil olarak giden eğitim çalışanından promosyon geri alınmayacak, gelen personele kalan kısmı kadar ödeme yapılacaktır. Bankacılık işlemlerinde (EFT, havale vs.) hiçbir iş ve işlemden ücret alınmayacak.

 

İyi bir hazırlık süreci, ciddi, şeffaf bir ihale sonucunda elde edilen bu kazanım, bütün eğitim çalışanlarımıza hayırlı olsun. Bu sonuç eğitim çalışanlarının şimdiye kadar aldığı en yüksek anlaşmalardan biri olmuştur.

 

Eğitim-Bir-Sen 1 No’lu Rize Şubesi olarak bugüne kadar çalışanlarımız için gösterilen çabaların  meyvesini bugün topluyoruz. 2006 yılında yapılan ilk promosyon anlaşmasında Milli Eğitim müdürlüğü promosyon parası almış repoya yatırılmıştı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri ile yaptığımız görüşmelerde bu promosyonun İl Milli Eğitimin hakkı olduğunu iddia ediliyorlardı. Fakat gayretlerimiz sonucunda o zamanın yetkili sendikası önce bir ayakkabı parası (30 TL) istemiş, daha sonra bu  rakamı arttırarak arkadaşlar çok kızgın kişi başı 50 lira dağıtılmasını istemişti. Eğitim Bir-Sen'in müdahalesiyle maaş promosyonun merkezde tüm çalışanlarımıza 24 Kasım Öğretmenler günü müjdesi, Kurban Bayramı öncesinde 541 lira dağıttırılmasını sağladık.

3 yıl sonra ki promosyonda ise Türkiye'de henüz promosyonun yüzde yetmişi çalışanlara dağıtılırken biz Rize de İl Milli Eğitimle Müdürlüğü ile yaptığımız çetin bir mücadele sonucu yüzde yüzünü çalışanlarımıza dağıttırdık. Bir sonraki mücadelemiz de promosyon anlaşması yaptıktan sonra gelen arkadaşlarımıza promosyon ödenmiyordu. Bunun da mücadelesini verdik ve gelen arkadaşlara da kaldığı kısmından itibaren promosyonların ödenmesini ihaleyi alan bankalara kabul ettirdik. Ayrıca Rize Merkez'de okullar kendileri  4-5 ayrı gruplar halinde ihale çıkıyordu. Bu durum bankların düşük teklif vermesine sebep oluyordu. Bir önceki dönemde bu bölünmüşlüğe de son vermek için tüm okulları bir araya getirerek il  merkezine bağlı çalışan tüm personel için tek bir ihaleye çıkılmasını sağladık.

 

Yaşanan tüm bu süreçler ve yapılan tüm bu mücadeleler sonucu ile artık banka promosyonlarında birçok şey çalışanlar lehine sonuçlanmaya başlamıştır. Bu aşamadan sonra bizler hep birlikte ihaleye gelecek bankalardan en yüksek promosyon alabilme çabası içinde olmalıyız.

Rize Eğitim Bir-Sen 1 No’lu Şubesi olarak bugün ki kazanımın elde edilmesinde, emeği geçen Rize  İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine ve personeline, ihaleye katılan okul müdürlerine, sendikamız başkan ve yönetimine, ihaleye teklif vererek katılan banka yönetici ve temsilcilerine, Ayrıca ihaleyi en yüksek teklifle kazanan ve böylece eğitim çalışanlarımıza verdiği değeri bir kez daha ortaya koyan Yapı Kredi Bankası’nın Rize Merkez Şubesi yöneticilerine teşekkür ederiz. Rize Eğitim Bir-Sen 1 No’lu Şube olarak her zaman eğitim çalışanlarımızın yanında olduğumuzu ifade ediyor, yapılan bu anlaşmanın tüm eğitim çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Adınız
Yorumunuz
Salarhali - 09 Mayıs 2021  
Ula.... Siz niye açıklama yapıyorsunuz tüm öğretmenler biliyor ki -bu Rize MEM şube müdürü Evren bey ile muhasebe şefi İdris beyin çalışmasi ve başarısı -siz hemen kendi adınızı kullanarak zaferi üzerinde almaya casiyorsunuz yazık yazık sizler okullarda öğretmenlere bankalr promosyon vermiyor diyen degilmiş gibi açıklama değil misiniz -sanki toplu sözleşmede öğretmene çok yüksek ücret aldırmış gibi konuşanlar azıcık utanın lütfen -promosyonda tüm öğretmenler gerçek kahramanları biliyor TESEKKURLER EVREN BEY-İDRİS BEY VE İSİ YÜRÜTEN İL MEM CALİSANLARİ...

Hasan demirci - 09 Mayıs 2021  
Kamu çalışanlarına 3.5 zam almış 3.5 alinin taşeronu... O ki o kadar becerekliydiniz kamu zam sözleşmesinde gösterseydinizde gücünüzü. Siz yandaşlarınızla beraber beleşe müdür koltuklarına oturup kamunun makamlarını paylaşıp yemeyi bilirsiniz ancak...

Alihan - 09 Mayıs 2021  
Başkanınız 3.5 Ali kamu çalışanlarına yüzde 3.5 zam alırken gücünüzü gösterseydiniz ya...nerdeydi gücünüz o zaman. Anca laf salatası ederseniz

Salarhaliya cevap - 10 Mayıs 2021  
Ya öğretmen değilsin ya da bilgi eksiğin var.anlatilanlar harfiyyen doğrudur ve milli eğitim müdürlüğü uzun süre öğretmenlerin hakkını gasp etmiştir.sirf siyasi inadiniz için elde edilen kazanımları küçümsuyor adeta kin kusuyorsunuz. Ne diyelim....

İsa çakoğlu - 11 Mayıs 2021  
Bu sendika 2012 yılında hükümlerin verdiği teklifi bu çok deyip-daha az isteriz diyerek dünya sendika tarihine yüz karası olarak geçti-bu sendikanın yöneticileri ve üyeleri benim için hiç ötesidir.

BANKADA KALİTE - 17 Mayıs 2021  
Zaman zaman Gülbahar mah. İmece market yanı Yapıkredi atm de ayın 15 de para hiç olmuyor veya cüzi miktar 300!500 tl veriyor.Bu bayram arifesinde de 140 tl yi maalsef inanmayan olabilir ama 100 tl verdi sonraki gün 10 tl ve bir sonraki gün 30 tl olarak aldım fıkra gibi...

Üye - 23 Mayıs 2021  
Sendika temsilcilerimizin bazı konularda! özellikle emeği geçenlere teşekkür konusunda daha hassas olmaları gerekir. Açıklamada bu konu isim belirtilmediği için eksik bırakılmıştır. Ancak şunu da unutmayalım. Bu promosyon denilen lanetli para yakın zamana kadar tamamen kuruma veriliyordu. Sendikalar iktidarla mücadele ede ede! Hatta Cumhurbaşkanı RTE ile defalarca görüşerek paranın tamamının üyelere verilmesi kazanımını sağladı. Biraz destekli atmakta yarar var.